21 sierpnia 2023

Świadoma pielęgnacja włosów zapewnia ich zdrowy wygląd, wzmocnienie, regenerację. Natomiast warto pamiętać o tym, że nie ma jednej, uniwersalnej metody, która sprawdzi się dla każdego. Żeby wydobyć naturalny skręt, czy uzyskać efekt gładkiej tafli, należy dobrze poznać swoje włosy i zrozumieć jak je pielęgnować używając odpowiednich produktów i technik.

Świadoma pielęgnacja włosów – na czym polega

Świadoma pielęgnacja włosów pozwala dopasować używane produkty, do aktualnych potrzeb, tak, by uzyskać ich zdrowy wygląd oraz wzmocnić wytrzymałość na szkodliwe czynniki. Należy zacząć od wykonania testu na porowatość włosów, który pomoże nam określić poziom rozchylenia łusek włosa. Test składa się z kilkunastu pytań na temat obecnej kondycji włosów i codziennych praktyk np. “czy Twoje włosy się puszą?”, “jakie są w dotyku?”, “jak długo utrzymuje się wystylizowana fryzura?”. Przykładowy test można wykonać na wielu stronach internetowych związanych z pielęgnacją włósów, ciała, kosmetykami np. tutaj.

Różna porowatość włosów:

  • włosy niskoporowate mają tendencję do oklapywania, dlatego należy zwracać uwagę na to, by nadawać im objętość. Dodatkowo można z łatwością wydobyć z nich efekt tafli. Warto jednak je obserwować, ponieważ ten typ włosów jest bardzo podatny na przeciążenie produktami do pielęgnacji.
  • średnioporowate są najczęstszym wynikiem testu na porowatość włosów. Bardzo łatwo je dociążyć, jednak z reguły pielęgnacja takich włosów nie sprawia większych problemów. Używane produkty powinny być lekkie, nawilżające oraz mieć właściwości ochronne i dostosowane do aktualnych potrzeb.
  • włosy wysokoporowate – bardzo często ich kondycja spowodowana jest nieodpowiednią pielęgnacją, rozjaśnianiem, czy stylizacją na gorąco; mogą też być takie z natury. Należy je nawilżać i chronić przed działaniem czynników szkodliwych – w tym przed wysoką temperaturą. Warto wyeliminować z pielęgnacji produkty zawierające silikony oraz zastosować proteiny na włosy.

Jakie są techniki świadomej pielęgnacji włosów?

Po wykonaniu testu na porowatość włosów można przystąpić do doboru produktów, które będą polepszały ich strukturę i sprawiały, że z dnia na dzień będą zdrowsze i piękniejsze. Należy jednak pamiętać o ich obserwacji, ponieważ porowatość może się zmieniać. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, które należy wciąć pod uwagę, jednak jest ono podstawą do dalszych działań. Istnieje mnóstwo technik, które poprawiają kondycję włosów, dlatego po dokładnym ich poznaniu, można wybrać takie, które będą dawały najlepsze efekty.

Olejowanie przy użyciu oleju arganowego na włosy

Olejowanie pozwala na utrzymanie odpowiedniego stopnia nawilżenia włosów, a to jeden z elementów świadomej pielęgnacji włosów. Istnieje kilka technik przeprowadzania tej czynności, jednak w świadomej pielęgnacji włosów najważniejszy jest dobór odpowiedniego produktu. Włosy niskoporowate dobrze reagują na oleje nasycone (dobrym wyborem będzie tutaj kokosowy), średnioporowate będą dobrze reagować m.in. na olej arganowy, słonecznikowy, rycynowy i rzepakowy, a wysokoporowate na oleje wielonienasycony (słonecznikowy czy konopny).
Warto zwrócić tutaj uwagę na olej arganowy, ponieważ świetnie działa on na włosy. Wzmacnia ich strukturę, nawilża, zawiera antyoksydanty oraz przywraca naturalny blask i elastyczność. Nie można zapomnieć o tym, że chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i wiatru.

Świadoma pielęgnacja włosów – proteiny na włosy

Świadoma pielęgnacja włosów to także wiedza na temat roli protein oraz ich umiejętne stosowanie. Białka są niezbędnym składnikiem budulcowym włosa, a ich dostarczanie pomaga w odbudowaniu jego struktury. To one odpowiadają za odporność włosów na uszkodzenia zewnętrzne i efektywną regenerację. Włosy, które są suche, uszkodzone stylizacją i wysokimi temperaturami, matowe, oklapnięte prawodpodobnie bardzo skorzystają na pielęgnacji proteinami. Niestety bardzo często okazuje się, że poprawne ich zastosowanie jest trudniejsze, niż może się wydawać. Prawidłowo stosowane proteiny na włosy, są uzupełniane emolientami (o właściwościach zatrzymywania wody) i humektanami (o właściwościach nawilżających), co pozwala na zachowanie równowagi PEH. Na początku stosuje się humektany, następnie proteiny, które je pochłaniają, a na koniec emolienty zapobiegające wysuszeniu włosów.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas