21 sierpnia 2023

Mata do akupresury to ostatnio bardzo popularny „gadżet”, którego używanie niesie ze sobą wiele zdrowotnych korzyści. Regularne sesje w domowym zaciszu, potrafią wpłynąć na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Czym jest akupresura? W jaki sposób używać maty do akupresury i gdzie ją kupić?

Akupresura – odblokowanie zatorów energetycznych

Akupresura jest to praktyka lecznicza, która wywodzi się ze starożytnej chińskiej medycyny. Według tamtejszej filozofii, w naszym ciele krąży energia życiowa „chi”, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Jeśli jesteśmy zbyt napięci, wówczas jej prawidłowy przepływ jest utrudniony, a to prowadzi do zatoru. Idea akupresury jasno określa, że delikatne uciskanie niektórych punktów gwarantuje odblokowanie zatoru i przywrócenie właściwego obiegu energii. Akupresurę często mylimy z akupunkturą, która wykorzystuje techniki nakuwania ciała igłami.

Mata do akupresury – w jaki sposób jej używać?

Matę (na całej powierzchni) pokrywają wypustki z krótkimi kolcami, które pobudzają receptory na ciele. Można z niej korzystać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest tradycyjne (powolne) chodzenie, poprawiające krążenie. Najczęściej jednak, na macie leżymy. Początkowo, używanie maty może sprawiać delikatny ból i dostarczać nieprzyjemne doznania. Dlatego warto zacząć od krótkich sesji – 5 do 10 minut, w cienkim ubraniu. Po skorzystaniu z maty, zaleca się stosowanie ciepłych okładów, które dodatkowo odprężą i złagodzą dyskomfort. Mata do akupresury powinna być stosowana przed snem, co pogłębi relaksację ciała, a to w konsekwencji ułatwi nasze zasypianie i regenerację organizmu.

Korzyści domowej akupresury

Cierpisz na bóle kręgosłupa, szyi, artretyzm, bezsenność, rwę kulszową lub narzekasz na swoją przemianę materii? Domowy zabieg akupresury może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oprócz zastosowania prozdrowotnego, sesje odprężają i poprawiają samopoczucie. Specjaliści twierdzą, że jedna sesja powinna oscylować w granicach 20 minut, aby zmaksymalizować korzyści z zabiegu. Po pewnym czasie, gdy przyzwyczaimy ciało do nowych doznań, można wydłużać sesje. Regularne użytkowanie potrafi także zmniejszyć stres, przewlekłe zmęczenie oraz lepiej dotlenić organizm.

Mata do akupresury – gdzie kupić

Najpopularniejszą matą do akupresury jest ta firmy Pranamat ECO. Maty wytwarzane są ręcznie, z 100% hipoalergicznych materiałów (włókno kokosowe, len, bawełna) i obejmuje je 5-letnia gwarancja. Badania klinieczne potwierdzają zalety jej stosowania. Maty Pranamat ECO promuje wiele znanych osób, jednak ich wysoka cena może zniechęcić do zakupu. Na rynku pojawiły się już konkurencyjne maty. Nie wszystkie wykonane są z takich samych materiałów, różnią się ilością wypustek, ułożeniem kolców, a także ceną. Znajdziemy je na Allegro, w sklepach sportowych oraz tych ze sprzętem rehabilitacyjnym i fizjoterapeutycznym (np. 4fizjo). Warto samemu zapoznać się z materiałami dostępnymi w Internecie, poczytać artykuły, opinie innych lub obejrzeć porównania produktów na YouTube.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas