21 sierpnia 2023

Prawidłowe odchudzanie nie może być przejściowym etapem w życiu czy chwilową modą. Prawdziwe efekty można osiągnąć dzięki zmianie swoich nawyków żywieniowych, a więc zdrowa dieta powinna stać się stylem życia. Na szczęście istnieje długa lista produktów, które wskazane są dla osób, które pragną zrzucić nadmierne kilogramy. Wśród nich do wyboru są rozmaite kasze.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze kasze na odchudzanie:

Kasza gryczana

Kasza gryczana dostępna jest w wersji prażonej oraz białej. W porównaniu do innych rodzajów, posiada największą ilość białka, które podczas redukcji masy ciała jest bardzo ważne, m.in. dlatego, że pozwala utrzymać sytość (jest dłużej trawione przez nasz układ pokarmowy). Kasza gryczana zawiera także sporo błonnika, cynku i foliantów. Jest bezglutenowa, dzięki czemu jest odpowiednia dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Kasza jaglana

Kasza jaglana to niewątpliwie królowa pod względem witamin z grupy B, a także cynku, żelaza i krzemu. Idealnie nadaje się więc do uzupełniania brakujących substancji odżywczych, co podczas diety odchudzającej bywa niekiedy konieczne. Bogata jest także w białko, co również sprzyja chudnięciu. Kasza jaglana jest lekkostrawna, co może dobrze wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego. Podobnie, jak kasza gryczana, jest także bezglutenowa.

Kasza kuskus

Kuskus to ciekawy rodzaj kaszy, gdyż łączy w sobie jednocześnie cechy kaszy i makaronu. Jest dobrym źródłem węglowodanów, które m.in. dostarczają nam energii do ćwiczeń. Zawiera również spore dawki żelaza. Co interesujące, nie trzeba jej gotować, a jedynie wystarczy zalać gorącą wodą i odczekać, aż napęcznieje. Znacząco może więc to ułatwić i przyspieszyć komponowanie posiłków podczas odchudzania. Kuskus jest lekkostrawny.
Szczególną uwagę należy zwrócić na kaszę kuskus razową, która produkowana jest z pełnego ziarna, dzięki czemu zawiera większą, niż tradycyjna kasza kuskus, ilości błonnika pokarmowego, który m.in. poprawia perystaltykę jelit.

Kasza pęczak

Popularnością ostatnio cieszy się również kasza pęczak, będącą jedną z odmian kaszy jęczmiennej. Przede wszystkim, zawiera ona dużą ilość błonnika pokarmowego, co przyczynia się do szybszej przemiany materii, usuwania toksyn z organizmu i ogólnego usprawnienia układu pokarmowego. Zawiera także witaminę PP (podobnie zresztą, jak każda kasza), która odpowiada za zmniejszenie złego cholesterolu oraz zwiększenie stężenia cholesterolu dobrego.

Kasza bulgur

Bulgur należy do grupy kasz pszenicznych, jednak w odróżnieniu od chociażby kaszy kuskus, posiada bardzo dużą ilość błonnika, który ma zbawienny wpływ na poprawę przemiany materii. Ponadto błonnik zapewnia uczucie sytości, gdyż pęcznieje on w żołądku, co skutecznie może zmniejszyć nadmierne łaknienie podczas odchudzania. Kasza bulgur jest również dobrym źródłem magnezu, wapnia, fosforu, a więc spożywanie jej, znacząco pozwala uzupełniać niedobory tych pierwiastków, które często wywołane są odchudzaniem.

Kasza perłowa

Dobrym produktem na diecie jest także kasza perłowa, która podobnie jak pęczak, jest kaszą jęczmienną. Z tego powodu, wykazuje podobne właściwości co inne kasze z tej grupy. Jako źródło błonnika usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejsza łaknienie i pomaga usuwać toksyny z organizmu. Dzięki rozpuszczalnej frakcji błonnika – ß-glukanu, wspomaga także walkę ze złym cholesterolem.

Kasza orkiszowa

Ten rodzaj kaszy jest szczególnie interesujący ze względu na dużą ilość białka roślinnego, które wspomaga proces odchudzania. Zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu. Podobnie jak wcześniej wspomniane kasze, jest źródłem błonnika pokarmowego. Posiada także sporą ilość witamin i pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania organizmu, między innymi: witamin z grupy B, a także selen, fosfor czy żelazo.

Najlepsza dieta odchudzająca to taka, której jadłospis oparty jest na różnorodności. Warto uwzględnić w nim każdą z powyższych kasz, gdyż nie tylko cechują się odmiennymi, lecz bardzo korzystnymi właściwościami odchudzającymi, ale także mają różne walory smakowe. Przepisy, gdzie wykorzystamy różne rodzaje kasz na odchudzanie, już niedługo znajdą się w naszej zakładce „Przepisy” ! Zapraszamy do kuchni ?

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas