21 sierpnia 2023

Jak schudnąć szybko? Plan na odchudzanie w nowym roku.

Słowa często kosztują niewiele, a rzucane na wiatr są bezwartościowe – postanowienia noworoczne nierzadko mają taki właśnie charakter. Rozmaite wizje nie pokrywają się z późniejszymi działaniami, a zapał mija z dnia na dzień. Nie musi tak być. Konkretny i realny cel, konsekwentnie realizowany plan, a także dobra motywacja to podstawy sukcesu. Zrzucenie zbędnych kilogramów od zawsze jest jednym z najbardziej popularnych zamierzeń na nowy rok. Jak schudnąć szybko i mądrze? Wskazówki poniżej.

Plan na odchudzanie – motywacja i cel

Powszechnie wiadomo, że pierwszy krok jest najtrudniejszy. W przypadku planu na odchudzanie najczęściej jest nim podjęcie decyzji o rozpoczęciu. Przekładanie jej w nieskończoność kończy się dalszym przybieraniem wagi, spowodowanej dawaniem sobie prawa do jeszcze jednej wyjątkowej okazji, która zostanie nadrobiona w trakcie zbliżającego się przejścia na dietę. Konieczne jest wyznaczenie konkretnego i bliskiego terminu na przejście od słów do czynów.

Drugim elementem planowania powinno być wyznaczenie realnego celu. Mowa w tym miejscu nie dotyczy tego, co jest możliwe, lecz tego, co osiągalne, przy zachowaniu zdrowego rozsądku, troski o zdrowie i długotrwały efekt. Wszyscy zastanawiają się „jak schudnąć szybko?”, a należy pomyśleć o tym, by schudnąć mądrze. Pozbycie się 15 kilogramów w miesiąc jest możliwe, aczkolwiek jest klasycznym przykładem błędnego myślenia o skutecznej metodzie na odchudzanie. Realizacja takiego zamiaru wiązać się będzie z narażeniem organizmu na szereg niekorzystnych czynników. Osłabienie, apatia, a także negatywne następstwa zdrowotne są gwarantowane – podobnie z efektem jo-jo. Przesadnie wymagające diety są najczęściej porzucane, zniechęcenie pozostaje jeszcze przez długi czas. W konsekwencji rezultaty są dokładnie odwrotne do zamierzeń.

Zachowanie umiaru zwiększa prawdopodobieństwo wytrwania w postanowieniu, ale też pomaga wybrać odpowiednią metodę postępowania. Należy mierzyć siły na zamiary – jeśli satysfakcjonujące będzie zredukowanie masy ciała o 7-8 kilogramów w ciągu dwóch miesięcy, to taki cel można wyznaczyć. Najważniejsze nie jest tempo, a zbudowanie nowych postaw i nawyków żywieniowych, dzięki którym utrzymanie docelowej sylwetki nie będzie problemem.


Jak schudnąć szybko bez nadmiernego ryzyka?

Proces odchudzania bardzo często rozpoczyna się wpisywaniem w wyszukiwarce Internetu zapytania: „dieta – jak schudnąć?”. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany należy rozpocząć od naszego sposobu odżywiania, jednak bardzo często decydujemy się na niewłaściwe rozwiązania, pragnąć szybkich efektów.

Czego kategorycznie unikać w trakcie wdrażania planu na odchudzanie? Przede wszystkim:

  • Głodówek – porzucenie jedzenia tylko pozornie może być dobrym pomysłem. W rzeczywistości przestawia ono organizm na tryb awaryjny, w którym metabolizm zwalnia, organizm działa na zwolnionych obrotach z nadzieją, iż niedługo nadrobi wszelkie straty. Głód sprzyja utracie wagi, ale też jej powrotowi zaraz po jego zakończeniu.
  • Diet drakońskich – efekty nie będą się znacząco różniły od tych, które wystąpią w wyniku głodówki. Nadmierny deficyt kaloryczny z pewnością odbije się na codziennym funkcjonowaniu i samopoczuciu. Szybkiemu spadkowi wagi towarzyszyć będzie frustracja i wypatrywanie końca całego procesu, a ostatecznie nastąpi powrót do starych nawyków i efektu jo-jo.
  • Diet cudownych – oszukiwanie organizmu zaczyna się od rozumu. Wiara w cudowne diety („jedz więcej, jedz co chcesz – i chudnij”), w których zbędne są wszelkie wyrzeczenia i wysiłek jest dość naiwna. Myślenie o kwestii „dieta – jak schudnąć?” powinno rozpocząć się od odrzucenia rozwiązań tego typu – szkoda na nie czasu i pieniędzy. Spadek wagi bez jakichkolwiek zmian w dotychczasowym trybie życia nie jest możliwy.
  • Sztucznego przyspieszania – dynamika redukcji tkanki tłuszczowej jest zróżnicowane w czasie trwania diety. Fazy szybszej utraty wagi będą przeplatały się z chwilowymi zastojami i jest to całkowicie naturalne. Pojawienie się pierwszych efektów często kusi, aby nieco podkręcić metodę na odchudzanie i jeszcze bardziej poprawić rezultaty. Dieta to nie wyścig, liczy się przede wszystkim konsekwencja i wytrwałość.
  • Monotonnego odżywiania – wiele poradników w temacie „dieta – jak schudnąć” rekomenduje sposoby żywienia, w których kładzie się nacisk na wąską grupę produktów i eliminację wszelkich pozostałych. Bywa, że takie metody są skuteczne, ale trudne do utrzymania w dłuższym czasie. Nawyki żywieniowe należy zmodyfikować rozsądnie i dbać o to, aby dieta była zbilansowana.

Jak szybko schudnąć – realizacja postanowienia krok po kroku

Unikanie wyżej opisanych błędów powinno zagwarantować osiągnięcie dobrych rezultatów. Jest to niezbędne minimum, które wypada obudować o dodatkowe elementy i wiedzę, dzięki którym proces redukcji wagi zostanie zoptymalizowany. Idealny plan na odchudzanie obejmuje również:

  • Zbilansowaną dietę – redukcja masy ciała nie powinna oznaczać jego niszczenia. Organizm potrzebuje minerałów, witamin i innych wartości odżywczych, aby mógł poprawnie funkcjonować. Odpowiednia dieta uchroni przed niedoborami, problemami trawiennymi i złym samopoczuciem. Niezbędny jest deficyt kaloryczny, aczkolwiek poziom zaopatrzenia w energię nie może być wyznaczany poniżej podstawowej przemiany materii. Konsultacja planu żywieniowego z dietetykiem jest zawsze dobrym pomysłem.
  • Zwiększenie aktywności fizycznej – atrakcyjna figura nie pojawi się (szczególnie w przypadku mężczyzn) w wyniku jedynie właściwego odżywiania. Konieczne jest wprowadzenie do codziennej rutyny zwiększonej ilości ruchu. Pomocne, a nawet wskazane jest skorzystanie w tym zakresie ze wsparcia specjalistów. Po pierwsze, trener zadba o ułożenie planu treningowego i będzie nadzorował prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Po drugie – zapisanie się na zajęcia jest czynnikiem zwiększającym motywację do treningów (korzystny wpływ oczekiwań wewnętrznych i zewnętrznych).

Motywacja i determinacja – bez nich nawet najlepszy plan na odchudzanie zakończy się porażką. W przypadku braku samozaparcia i konsekwencji, warto zaangażować dodatkowe osoby w cały proces – zewnętrzne źródła wsparcia i kontroli pomogą przezwyciężyć kryzysy i nie dopuszczą do przedwczesnej rezygnacji z realizowanego postanowienia.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas