2 października 2019

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi pracuje za biurkiem. Spędzamy w ten sposób minimum 8 godzin każdego dnia. Praca przy komputerze niewątpliwie obciąża organizm człowieka. Taki tryb życia stanowi nie lada wyzwanie przede wszystkim dla kręgosłupa. Mało kto po powrocie z pracy do domu ma czas i chęci na ćwiczenia fizyczne. Poniższy artykuł stanowi więc podpowiedź, w jaki sposób można uchronić się przez przemęczeniem i bólem spowodowanym przeciążeniem kręgosłupa.

Jak ruch wpływa na organizm?

  • Poprawia dotlenienie i ukrwienie mięśni
  • Pobudza wydzielanie się endorfin, co wpływa na pobudzenie i zwiększoną wydajność człowieka

Praca przy komputerze to wiele godzin bez zmiany pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest robienie sobie krótkich, choćby kilkuminutowych przerw, podczas których warto wstać i wykonać kilka krótkich ćwiczeń. Ból kręgosłupa może być skutkiem długotrwałego siedzenia. Aby go uniknąć należy wykonywać 2 minuty aktywności na każde 30 minut siedzenia.

Jak ćwiczyć pracując przy komputerze?

Wiele ćwiczeń można wykonywać także za biurkiem. Praca przy komputerze z wiadomych względów uniemożliwia wskoczenie w strój sportowy i ćwiczenie co pół godziny. Pamiętaj jednak, że już niewielki wkład w polepszenie stanu zdrowia może mieć niewiarygodne skutki. Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

  • Usiądź na krawędzi krzesła. Następnie wyprostuj się tak, jakbyś był trzymany za czubek głowy. W rytm oddechu prostuj się i przykurczaj, chowając głowę między ramiona razem z rotacją w obręczach barkowych. Przy każdym wdechu prostuj się, przy wydechach natomiast – wykonuj zgięcie.
  • Usiądź prosto. Prawą rękę przełóż nad głową, kładąc ją nad lewym uchem. Następnie przyciągnij delikatnie głowę do prawego ramienia. Powinieneś wówczas czuć rozciąganie po lewej stronie szyi. Kolejnym etapem ćwiczenia jest przyciąganie głowy do przodu tak, by broda zbliżała się do szyi. Przytrzymaj chwilkę i wyprostuj się. Następnie złap głowę lewą ręką z prawej strony i analogicznie jak wcześniej – przyciągnij do lewego ramienia.
  • Spleć ręce przed sobą i wyciągnij się do przodu tak, by plecy były zaokrąglone. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Następnie spleć ręce nad głową i wyciągnij się do góry. Kolejnym krokiem jest splot rąk za plecami, ściągnięcie łopatek i otwarcie klatki piersiowej. Możesz wykonać kilka takich powtórzeń.

Praca przy komputerze – ograniczaj ją w domu!

Jeśli Twoja praca zawodowa związana się ze spędzaniem przy biurku wielu godzin w ciągu dnia, koniecznie wystrzegaj się podobnych zajęć w czasie wolnym. Nie spędzaj pozostałej części dnia przed ekranem komputera. Zamiast tego wybierz basen lub nawet krótki spacer. W ten sposób dotlenisz się, a Twój kręgosłup z całą pewnością będzie Ci wdzięczny.

Odpowiedni odpoczynek

Praca przy komputerze to ogromny wysiłek dla naszego organizmu. Wydawać się może, że siedząc, nic nie robimy. Jest to jednak nieprawda. Nasz kręgosłup nieustannie pracuje. Gdy siedzimy, nie jest to jego naturalna pozycja. Warto zadbać więc o odpowiednią regenerację. Dobry wybór stanowi odpoczynek dedykowany przede wszystkim kręgosłupowi. Sześciodniowy program ZDROWY KRĘGOSŁUP od Primavery w Jastrzębiej Górze zapewni ulgę Twoim plecom. Jeśli organizm daje Ci jasne sygnały, że czuje się przemęczony, nie czekaj – pozbądź się napięcia mięśni i zmęczenia. Ból kręgosłupa – zapomnij o nim raz na zawsze! Zadbaj o swoje zdrowie jak najszybciej!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas