8 stycznia 2019

Samobadanie, mammografia czy USG piersi? Jak odnaleźć się w gąszczu badań profilaktycznych? Jak diagnozuje się raka piersi i czego możesz się spodziewać w gabinecie lekarskim?

Specjaliści wskazują, że najważniejsza w dziedzinie skutecznego zapobiegania i leczenia nowotworów piersi jest wczesna diagnoza. Obecnie istnieje szereg metod, którymi lekarze posługują się w celu wykrycia nawet najmniejszych zmian w obrębie gruczołu piersiowego. Spora część pojawiających się guzków nie stwarza powodów do obaw, jednak zdarza się, że zmiana ma charakter nowotworowy. Wczesne rozpoznanie jest kluczowe dla skutecznej terapii i szybkiego wyzdrowienia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Co zatem oznaczają pojęcia takie jak mammografia czy usg piersi? Jak przeprowadzić prawidłowe samobadanie piersi?

Samobadanie piersi

Samodzielne badanie gruczołu piersiowego jest podstawową i najłatwiej dostępną metodą profilaktyki zachorowań na raka piersi. Każda kobieta powinna wykonywać je raz w miesiącu, najlepiej dwa – trzy dni po miesiączce. Polega ono na delikatnym, wykonywanym okrężnymi ruchami masażu piersi, podczas którego łatwo jest wyczuć guzki i zgrubienia.

Ważnym aspektem badania piersi jest też ich ocena wizualna. Zaniepokoić powinna nagła asymetria między dwoma piersiami, wciągnięta brodawka sutkowa czy widoczne obrzęki i zaczerwienienia. Na szczególną uwagę zasługują też powiększone żyły na piersiach i wyciek z brodawki. Warto pamiętać, że rak piersi początkowo nie daje objawów bólowych.

Mammografia

Mammografia to, w dużym uproszczeniu, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego piersi. Jest badaniem o dużej czułości i wykrywa nawet niewielkie zmiany, które nie posiadają cech złośliwości. Ze względu na brak możliwości dokładnej oceny guza na zdjęciu rentgenowskim, każdy pozytywny wynik mammografii wymaga dalszej diagnostyki. Często w celu wykluczenia nowotworu wykonuje się biopsję, która ma na celu określić typ zmiany.

Mammografia jest nieinwazyjnym badaniem, jednak może powodować ból i dyskomfort u pacjentki. Polega bowiem na umieszczeniu piersi w aparacie i ściśnięciu jej za pomocą specjalistycznych płytek. Ze względu na budowę urządzenia do mammografii, łatwiej badać jest pacjentki o dużym rozmiarze biustu. Mniejsze mogą zwyczajnie “wypadać” z mammografu i utrudniać wykonanie prawidłowego zdjęcia.

W Polsce funkcjonuje program profilaktycznych badań mammograficznych, w których mogą wziąć udział kobiety od 50 do 69 roku życia. Badanie można wykonywać bezpłatnie co dwa lata lub co roku, jeżeli pacjentka należy do grupy podwyższonego ryzyka.

USG piersi

Badania ultrasonograficzne skierowane są szczególnie do młodych kobiet. Tkanka ich piersi zbudowana jest w inny sposób niż kobiet powyżej 35 roku życia, dlatego mammografia może nie mieć aż tak dużej wartości diagnostycznej jak właśnie usg piersi.

Wskazaniem do badania ultrasonograficznego jest podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi z powodu obciążenia rodzinnego lub wykryte podczas samobadania zmiany w gruczole. USG piersi jest bezbolesnym badaniem i może być wykonane przez lekarza ginekologa nawet podczas standardowej wizyty kontrolnej. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać i jest w pełni bezpieczne także dla kobiet w ciąży.

Profilaktyka nowotworów piersi jest podstawowym i najważniejszym działaniem zapobiegających rozwojowi choroby. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać samobadanie piersi i poddawać się badaniom takim jak mammografia czy usg. Zmiany w obrazie gruczołu powinny być skierowane do dalszej diagnostyki, a wszelkie obawy konsultowane ze specjalistą. Pamiętaj! Wczesne wykrycie choroby pozwala zminimalizować ryzyko zgonu.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas