5 lipca 2019

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Wiąże się z ogromnymi zmianami nie tylko fizycznymi, ale też psychicznymi. Jakie są objawy menopauzy? Jak poradzić sobie w tym trudnym czasie? Gdzie szukać wsparcia?

W ujęciu klinicznym menopauza to pierwszy dzień po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Potocznie terminem “menopauza” określa się okres klimakterium, czyli czas, w którym stopniowo wygaszana jest funkcja jajników. Zmianom tym towarzyszy szereg dolegliwości fizycznych i psychicznych. Zmagają się z nimi kobiety w różnym wieku i najważniejsze jest, aby zaakceptować swoje zmieniające się ciało. Menopauza to kolejny piękny okres w życiu, który otwiera przed kobietą nowe możliwości.

Objawy menopauzy – dolegliwości fizyczne

Uderzenia gorąca, bóle głowy i suchość pochwy to najczęstsze objawy menopauzy, z którymi kobieta zgłasza się do lekarza. Stosunkowo łatwo jest sobie z nimi poradzić. Gdy problemy te nie są mocno nasilone i nie utrudniają codziennego funkcjonowania, możesz sięgnąć po preparaty roślinne. Wyciągi z soi czy czerwonej koniczyny będą wspomagały organizm w przystosowaniu się do zachodzących zmian. Czasami, szczególnie przy znacznie nasilonych dolegliwościach, wskazane jest włączenie hormonalnej terapii zastępczej. Pomocy możesz szukać zarówno w gabinecie ginekologa, jak i endokrynologa.

Dolegliwości psychiczne

W menopauzie wystąpić może dyskomfort psychiczny dwojakiego rodzaju:

  • Problemy spowodowane zmieniającym się poziomem hormonów, takie jak drażliwość czy zmienność nastroju
  • Obniżenia nastroju spowodowane brakiem akceptacji upływającego czasu i menopauzy

Ze zmianami nastroju poradzą sobie przepisane przez lekarza leki hormonalne lub suplementy diety dedykowane kobietom w okresie menopauzalnym.

Sytuacja jest trudniejsza, kiedy nie potrafisz zaakceptować zmian zachodzących w swoim ciele i nie możesz się pogodzić z upływającym czasem. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że menopauza dotyczy każdej kobiety. Koleżanki w pracy, mama i babcia – one wszystkie przez to przechodziły, przechodzą lub dopiero będą. Zmiany zachodzące w organizmie są czymś całkowicie naturalnym.

Nie zamykaj się na świat!

Menopauza nie oznacza, że bezpowrotnie tracisz swoją kobiecość i przestajesz być atrakcyjna. To dobry moment, żeby po latach poświęceń na rzecz innych, wreszcie skupić się na sobie. Może w natłoku codziennych obowiązków zaniedbałaś swoje pasje? Dzisiaj kobiety pięćdziesięcioletnie prowadzą bardzo bogate życie zarówno zawodowe, jak i towarzyskie. Mówi się też, że „prawdziwy seks zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce”.

Jak poradzić sobie z obniżonym nastrojem? Zapisz się na zajęcia ruchowe w klubie fitness, spróbuj pilatesu, wyciągnij przyjaciółkę na kawę. Spotkania z ludźmi powinny być na stałe wpisane w twój kalendarz! Nic tak nie poprawia humoru, jak dobry trening czy popołudnie spędzone w miłym towarzystwie.

Ważnym jest też, aby zadbać o siebie „z zewnątrz”. Wizyta u fryzjera czy kosmetyczki polepsza samopoczucie i zmienia sposób postrzegania siebie. Poczujesz się pewniejsza i atrakcyjniejsza.

Jeżeli mimo wszystko nie potrafisz zaakceptować upływającego czasu i trudno jest ci się pogodzić z sytuacją, nie bój się szukać wsparcia u profesjonalistów. Pomocna może być rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Nauczysz się na nowo poznawać i kochać swoje ciało, pozbędziesz obaw i zmartwień. Menopauza to po prostu kolejny etap w życiu i może być piękną przygodą. Możesz również pomyśleć o wyjeździe np. na pobyt stworzony specjalnie dla kobiet takich, jak ty. Zmiana otoczenia, poznanie nowych ludzi, integracja oraz program wypoczynku stworzony przez specjalistów, może na zawsze odmienić twoje nastawienie do nowej sytuacji życiowej! Pozwól sobie na szczęście!

Przeczytaj o pobycie zdrowotnym Pełnia kobiecości -Menolife 

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas