25 listopada 2021

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, sprawności oraz witalności. Jej rodzaj, intensywność i częstotliwość powinna być dopasowana do wieku i możliwości danej osoby. Korzyści z pływania (nawet czysto rekreacyjnego) są powszechnie znane, i to właśnie tę formę sportu rekomenduje się na wiele dolegliwości. Jakie są zalety pływania? Kto powinien zdecydować się na taką aktywność?

Zdrowotne zalety pływania

Korzyści wynikające z pływania są wszechstronne. Nawet osoby, które nie potrafią pływać, mogą zapisać się na zajęcia aerobiku lub rehabilitacyjne w wodzie. W każdym mieście znajdują się miejsca, gdzie organizowane są takie ćwiczenia w grupach, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Co daje pływanie może być omawiane pod kątem zdrowia oraz wpływu na samopoczucie i fizyczność. Ponieważ posiada tak wiele zalet, jest rekomendowane przez lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów i innych specjalistów.

Powrót do sprawności

Jednym z najbardziej wielowymiarowych treningów jest pływanie. Wpływ na zdrowie jest tak pozytywny, że tę aktywność wybierają osoby w każdym wieku. Niezależnie od tężyzny ciała, schorzeń i doświadczenia w takiej formie ćwiczeń. Jakie są zalety „basenu”? Korzystanie z niego w formie rehabilitacji pomaga w szybszym osiągnięciu sprawności po urazach, wypadkach, operacjach. Wykonywanie ruchów w wodzie nie obciąża stawów, a wręcz zwiększa ich ruchomość i jest dla nich bezpieczne. Osoby, które miały kontuzję lub kobiety w ciąży powinny jednak skonsultować uczęszczanie na basen z prowadzącym ich lekarzem. Pływanie również jest bardzo rekomendowane przy leczeniu osteoporozy.

Pływanie – wpływ na zdrowie

Ćwiczenia w wodzie angażują wiele mięśni jednocześnie. Możemy mieć pewność, że całe ciało otrzymuje zdrową dawkę ruchu. Pływanie na kręgosłup (jego ból) jest szczególnie polecane. Dlatego tak wiele młodych ludzi, spędzających dużo czasu siedząc, chce korzystać z tej zalety basenu. Wzmocnienie mięśni grzbietu (osłabionych przez siedzenie przed komputerem, w szkole i w pracy) i stabilizacja kręgosłupa to ich główne powody. Pływanie wspiera także układ oddechowy, mobilizując pracę mięśni przy każdym wdechu i wydechu oraz układ krwionośny. Zwiększenie pojemności płuc i poprawa pracy najważniejszego mięśnia w naszym ciele – serca, to kluczowe korzyści wynikające z pływania.

Odchudzanie w wodzie

Czy pływanie jest dobre na kręgosłup już wiemy. Jednak, jakie mięśnie pracują podczas pływania? Oprócz wymienionych powyżej, są to: mięśnie ramion, nóg (np. ud, odwodziciele/przywodziciele, łydek i stóp), pośladkowe. Pływanie to także bardzo efektywna aktywność dla osób odchudzających się. Również startujących z dużą nadwagą, którzy nie mogą obciążać stawów i na przykład biegać. W zależności od wagi ciała, wybranego stylu i szybkości ruchów można spalić od 250 do nawet 500 kcal podczas godziny treningu. Korzyści z pływania to także wysmuklona i wyrzeźbiona sylwetka, lepsza postawa i ujędrnienie ciała. Pozbycie się cellulitu oraz „pelikanów” z ramion będzie o wiele łatwiejsze, dzięki tej aktywności. Dlaczego? Ponieważ do naszych komórek dociera więcej tlenu, poprawiamy krążenie, a woda „masuje” całe nasze ciało. Nic dziwi zatem popularność zajęć Aqua Aerobiku wśród osób, które chcą schudnąć.

Co daje pływanie?

Korzyści wynikające z pływania nie ograniczają się tylko do aspektów zdrowotnych i cielesnych. Ta aktywność to także duża przyjemność oraz forma relaksu. Redukcja stresu, uspokojenie myśli i poprawa nastroju to bardzo ważne zalety pływania. Dowolność stylu i tempa oraz różnorodność zajęć sprawia, że może być to sport dla każdego. Pływanie wpływ na zdrowie ma także w aspekcie poprawy jakości snu i zmniejszenia ryzyka demencji oraz depresji. Ciśnienie reguluje się, poziom cholesterolu obniża, funkcjonowanie poznawcze poprawia.

Pływanie czas start!

Wiedząc już, co daje pływanie wiele osób decyduje się na wizytę na basenie. Po konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą w zakresie zdrowia, należy wybrać formę aktywności. Ważne, by dopasować ją do swoich potrzeb oraz aktualnych możliwości. Mogą to być zajęcia indywidualne lub grupowe, intensywny Aqua Aerobic, swobodne pływanie, ćwiczenia rehabilitacyjne. Korzyści z pływania są wszechstronne, jednak (jak przy każdej innej aktywności fizycznej) uzależnione są od regularności. Rekomendowane są przynajmniej 2 – 3 godziny w tygodniu.

Zalety basenu podczas urlopu

Pływanie jest tak przyjemną aktywnością, że wiele osób nie wyobraża sobie bez niej udanego urlopu. Wypoczynek w hotelu z basenem, odwiedziny w Aquaparku, wyjazd nad morze – uwielbiamy przebywać w wodzie. Dlatego nie dziwi fakt, że nawet wybierając się do miejscowości nad Bałtykiem, chętnie wybierane są obiekty z basenem. Primavera Jastrzębia Góra to doskonała opcja dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z zalet basenu. Goście mogą korzystać tu z Parku Wodnego połączonego ze Światem Saun. Basen rekreacyjny, zajęcia Aqua Fitness, brodzik dla najmłodszych, a do tego zjeżdżalnia, przeciwprąd i jacuzzi. Niezależnie od wieku, każdy miłośnik wodnych aktywności będzie zadowolony.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas