2 września 2021

Odchudzanie po ciąży to zagadnienie, które nieustannie budzi dużo emocji. Tematem żywo interesują się zarówno aktualne mamy, jak i kobiety dopiero planujące urodzenie dziecka. Prawidłowe odżywianie się podczas ciąży jest nie tylko sposobem na zapobiegnięcie nadmiernym przyrostom wagi. To także aspekt oddziałujący na prawidłowy rozwój dziecka w okresie płodowym. Przedstawiamy garść specjalistycznych wskazówek, które pomogą zadbać o zdrowe odchudzanie. Doradzamy, jakie produkty wspomagające odchudzanie mogą przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu także wtedy, gdy chcemy zadbać o bezpieczne karmienie piersią.

Dlaczego kobieta przybiera na wadze podczas ciąży?

Około 70 tysięcy kalorii więcej spożywa kobieta przez cały okres ciąży. Zapotrzebowanie na energię sukcesywnie rośnie, aż do trzeciego trymestru. Wówczas sytuacja się normuje. Nadprogramowe kilogramy jednakże pozostają nawet po rozwiązaniu. Dziecko w brzuchu matki nie jest jedynym obciążeniem, które wpływa na wagę rodzicielki. Dodatkowo doliczyć trzeba łożysko, płyn owodniowy, rozszerzoną macicę, czy powiększone piersi (zwiększają swoją objętość, by przygotować się na karmienie piersią). To wszystko sprawia, że wiele kobiet szybko decyduje się na odchudzanie po ciąży. Nadprogramowych kilogramów zazwyczaj jest ok. 8, jednakże w niektórych przypadkach (np. jeśli matka miała niedowagę) kobieta tyje nawet o kilkanaście kilogramów. Im zdrowszy i bardziej sportowy tryb życia matka prowadziła przed ciążą, tym mniejsza szansa na dodatkowe kilogramy ponad normę.

Jak powinno wyglądać odchudzanie po ciąży?

Specjaliści jednoznacznie przestrzegają: odchudzanie po ciąży nie może być realizowane w sposób gwałtowny i błyskawiczny. Głodówki, „diety cud”, czy środki przeczyszczające nie są sprzymierzeńcem organizmu kobiety. Ten, po intensywnym okresie ciążowym, wymaga szczególnej opieki. Dlatego tak ważna jest rola zróżnicowanej, bogatej w mikroelementy i świeże warzywa diety. Warto zrezygnować z niepotrzebnych tłuszczów, np. pochodzących ze smażonego kotleta w panierce. Zamiast tego należy sięgnąć po zdrowe produkty, w postaci m.in. ciemnego pieczywa, jaj i chudego mięsa. Od lat wskazuje się także na pozytywną rolę, jaką spełniają produkty wspomagające odchudzanie wpływające na m.in. zdrowe karmienie piersią. Mowa przede wszystkim o suplementach diety bogatych w witaminy i minerały. W okresie ciąży intensywnie zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu składniki pokarmowe, dlatego ich podaż jest szczególnie potrzebna.

Zdrowe odchudzane – czy warto forsować swój organizm?  

Odchudzanie po ciąży to nie tylko zdrowa, różnorodna i „zielona” dieta, ale także i ruch fizyczny. Ten nie może być jednak zbyt intensywny, szczególnie gdy kobieta przed ciążą nie była przesadnie aktywna fizycznie. Na intensywne przebieżki, czy ćwiczenia siłowe mogą pozwolić sobie wyłącznie kobiety, które miały sportowe doświadczenie w przeszłości. Nie należy także sięgać po produkty wspomagające odchudzanie, przeznaczone np. dla osób intensywnie uprawiających sport. Przed skorzystaniem z produktów usprawniających dietę, warto spojrzeć w ulotkę, bądź na opakowanie. Znajdziemy tam wiele potrzebnych informacji, dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet po ciąży. Priorytetem jest zatem zachowanie zrównoważonej, bezpiecznej diety i sukcesywne, systematyczne włączanie ruchu fizycznego. W pierwszych tygodniach należy ograniczyć się do krótkich spacerów, później efektywność treningową można zwiększać.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas