21 kwietnia 2024


Odkryj Urok Lisiego Jaru w Jastrzębiej Górze

Wąwóz Lisi Jar to niezwykłe miejsce, które stanowi część urokliwego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Swoją nazwę zawdzięcza lokalnej legendzie oraz bogatej historii, która splata się z malowniczym krajobrazem i unikalną fauną i florą.

Tajemnice Lisiego Jaru

Wąwóz Lisi Jar ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, oferując niezapomniane wrażenia. Choć jego pierwotna długość sięgała około 10 kilometrów, to z powodu erozyjnego działania morza, dzisiejsza długość to zaledwie 350 metrów. Jednak nawet na tej niewielkiej przestrzeni można dostrzec bogactwo przyrody i historycznych śladów.

Legenda i Historia

Legenda głosi, że w Lisim Jarze miał miejsce nietypowy epizod z udziałem króla Zygmunta III Wazy. Po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji, król miał tu wylądować, co upamiętnia obelisk z kulą i orłem, postawiony w 1932 roku. Choć pomnik został zniszczony przez okupantów hitlerowskich, dziś ponownie stanowi ważną część krajobrazu Lisiego Jaru.

Bogactwo Przyrody

Wąwóz Lisi Jar to nie tylko historia, ale także przyroda w swoim najpiękniejszym wydaniu. Imponujące, 50-metrowe zbocza porastają ponad stuletnie buki, tworząc unikalny mikroklimat. Spacerując po tym terenie, można spotkać dzikie grusze, świerki, jarzębiny, brzozy, a nawet leśne owoce takie jak maliny, jeżyny czy kalinowe krzaki. Odmiany storczyków, wrzosy, bluszcz i widłaki dopełniają ten malowniczy obraz.

Podsumowanie

Wizyta w Lisim Jarze to podróż przez historię i przyrodę, która z pewnością zostawi niezapomniane wrażenia. Zbliżenie do natury, odkrywanie lokalnych legend i podziwianie unikalnych krajobrazów to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje to magiczne miejsce. Przekonaj się sam i dołącz do tych, którzy odkryli urok Lisiego Jaru w Jastrzębiej Górze.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas