17 listopada 2021

Aktywność zawodowa oraz obowiązki domowe sprawiają, że coraz więcej osób zmaga się z przewlekłym stresem. Sposoby na relaks po pracy są poszukiwane przez coraz młodszych. Szczególnie pożądane są formy relaksu korzystne dla umysłu. Wielozadaniowość, presja czasu, duża odpowiedzialność obciążają psychikę. Ma to znaczny wpływ na pogorszenie jakości życia.

Pożądane sposoby na relaks po pracy

Pomysły na odpoczynek (dla ciała i umysłu) są niezbędne, abyśmy mogli w pełni cieszyć się każdym dniem. Tempo życia coraz bardziej przyśpiesza. Narastająca liczba obowiązków sprawia, że trudno jest znaleźć chwile tylko dla siebie. Jesteśmy pracownikami, przedsiębiorcami, partnerami, rodzicami, przyjaciółmi. Te wszystkie role społeczne wymagają od nas zaangażowania i umiejętności organizacji czasu. Jak nauczyć się odpoczywać, aby odzyskać siły po ciężkim dniu? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, dlaczego jest nam to potrzebne.

Dlaczego odpoczynek jest konieczny?

Bez jakościowego odpoczynku nie jesteśmy w stanie zdrowo funkcjonować. Pracoholizm, presja zewnętrzna i taka, którą narzucamy na siebie sami sprawiają, że doba wydaje się za krótka. Czujemy, że szkoda nam czasu na relaks po ciężkiej pracy, na przyjemności, na pasje. Jesteśmy w pułapce perfekcjonizmu, chcąc osiągać więcej i robić lepiej. Szukamy ścieżek rozwoju oraz dodatkowego zarobku. Nie zastanawiamy się nad tym, jak odpocząć w domu i znaleźć chwilę na „nicnierobienie”. A odpoczynek jest niezbędny, aby zachować zdrowie, efektywność zawodową i radość z życia. Regeneracja wspomaga pamięć, ułatwia skupienie, niweluje napięcia w ciele. Dzięki niej, zyskujemy potrzebną energię do działania oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Sposoby na relaks i wyciszenie

Na pewno wiele osób często zadaje sobie pytanie „jak się zrelaksować w domu w sposób efektywny”? Przede wszystkim wyznaczyć sobie granice i ustalić godziny pracy – nie przenosić obowiązków zawodowych do sfery prywatnej. Jest to o wiele trudniejsze, jeśli wykonujemy pracę zdalną tam, gdzie żyjemy. „Wylogowanie” jest jednak koniecznie. Najczęściej znajdujemy czas na relaks wieczorem. Dlatego zazwyczaj wybieramy aktywności statyczne, nieobciążające fizycznie. Staramy się wyciszyć, zresetować umysł. Dobra książka, ulubiony serial, gorąca kąpiel, interesujący podcast to najczęściej wybierane sposoby na relaks i wyciszenie.

Co zrobić, aby zregenerować siły?

Mniejsza grupa osób stawia na wysiłek fizyczny, chociaż ćwiczenia to również jeden ze sposobów na relaks po pracy. Aktywność wyzwala produkcję endorfin, które skutecznie poprawiają nastrój. Korzystnym efektem ubocznym jest wypracowanie atrakcyjniejszego wyglądu. Relaks wieczorem to jednak przede wszystkim odpoczynek dla zmęczonego umysłu. Duża ilość codziennych wyzwań nie pozwala na wyłączenie myślenia. A to właśnie o psychikę powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności, aby nie doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Formy relaksu korzystne dla umysłu

Coraz większą popularnością cieszy się medytacja. Nawet 15 minut poświęconych na wyciszenie umysłu potrafi przynieść wymierne korzyści. Zwiększenie stężenia dopaminy w mózgu, redukcja hormonu stresu, obniżenie tętna, poprawa jakości snu. Medytacja to bardzo skuteczny sposób na relaks po pracy pełnej napięć. Wiele osób wybiera także aktywności związane z ich hobby. Szydełkowanie, rysowanie, nauka kaligrafii to pomysły na odpoczynek, który rozwija umiejętności przynoszące przyjemność. Spędzanie czasu z bliskimi to kolejny sprawdzony sposób na relaks. Gra w planszówki, wieczorny seans filmowy, spotkanie z przyjaciółmi wyzwala w nas pozytywne emocje, które korzystnie wpływają na umysł i samopoczucie.

Relaks po ciężkiej pracy poza domem

Chociaż najczęściej szukamy sposobu, jak zrelaksować się w domu, to warto raz na jakiś czas zmienić otoczenie. Wyjazd (nawet jednodniowy czy weekendowy) na łono natury pozwala odciąć się od codziennych stresów. Osoby żyjące w dużych miastach najczęściej wybierają miejsca z dala od zgiełku. Jeśli jest taka możliwość – doskonale sprawdza się wypoczynek nad morzem. Spacery po plaży, świeże powietrze, uspakajający szum fal działają niezwykle regenerująco dla umysłu. Jak nauczyć się odpoczywać? Przede wszystkim, uświadamiając sobie, dlaczego jest to tak ważne, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Sposobów na relaks po pracy jest wiele, ale najlepiej wybrać te będące w zgodzie z osobistymi potrzebami i zainteresowaniami.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas