24 marca 2021

Wychowywanie dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzić musi dbać nie tylko o naukę dobrych manier, poprawnych zachowań, ale także rozwój intelektualny malucha. Jeżeli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do czytania, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dlaczego warto?

Na wstępie należy zaznaczyć, dlaczego w ogóle warto to robić. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka oraz pobudza w nim kreatywność. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wzbogacania słownictwa, rozwijania retoryki oraz nauka zasad gramatyki. To także świetny sposób na pośrednie przekazywanie dziecku najważniejszych wartości czy wiedzy. Wiele rodziców zastanawia się jednak, jak zachęcić dziecko do czytania. W porównaniu do animowanych bajek i atrakcyjnych zabawek, czytanie może wydawać się maluchowi po prostu nudne.

Podpowiadamy, jak wzbudzić w swojej pociesze zainteresowanie słowem pisanym. Bardzo ważne jest jednak, aby nie dać dziecku poczucia, że czytanie jest jego obowiązkiem. Wówczas z pewnością zrazi się do tego typu spędzania wolnego czasu. Należy stopniowo wprowadzać tę aktywność. Warto zacząć przykładowo od kilkunastu minut dziennie, aż dziecko samo zacznie dopytywać o swoje ulubione pozycje.

Jak zachęcić dziecko do czytania? – proste sposoby

Jeżeli maluch bardzo stroni od czytania, należy porzucić myśl o podsuwaniu mu tradycyjnych książek. Jeżeli nie wiesz, jak zachęcić dziecko do czytania, zacznij od najprostszych sposobów. Tutaj pomocne okażą się liczne ilustracje w porównaniu z małą ilością tekstu. Warto zatem sięgać po czasopisma dla dzieci lub komiksy dla dzieci. Obrazki będą bardziej atrakcyjne, dzięki czemu maluch chętniej przeczyta towarzyszący im tekst. Gdy już sam zacznie sięgać po tego typu treści, będzie można powoli eliminować obrazkowe historie. Proste formy są bardziej przejrzyste dla dzieci, natomiast „prawdziwe” książki wydają się im początkowo nieco odstraszające.

Czasopisma dla dzieci to świetny sposób nie tylko na przemycenie czytania do planu dnia, ale także namiastka nauki. Na rynku znajdziemy wiele wartościowych pozycji o wymiarze edukacyjnym. Cała wiedza przekazywana jest w przystępny i atrakcyjny dla najmłodszych sposób. Komiksy dla dzieci to natomiast idealny sposób na rozrywkę. Dzięki nim można zastąpić oglądanie telewizji czy nadmierne korzystanie z internetu. Obrazkowe historie po prostu przyciągają maluchów.

Czasopisma dla dzieci:

  • Świerszczyk
  • Kosmos dla Dziewczynek
  • National Geographic Kids
  • Świat Dinozaurów
  • wersje bajkowe: Psi Patrol, Super Zings

Komiksy dla dzieci:

  • Ryjówka przeznaczenia
  • Tytus, Romek i Atomek
  • Sisters
  • Smerfy
  • Lucky Luke

Cierpliwość kluczem do sukcesu

Niewielu rodziców wie, jak zachęcić dziecko do czytania. Część z nich dąży do efektów niemal natychmiastowo. Należy jednak pamiętać, że proces zachęcania może być długi i żmudny. Warto znaleźć taki komiks lub czasopismo, które po prostu zainteresuje dziecko. Wówczas chęć czytania przyjdzie do niego samoistnie. Do tego potrzeba jednak wielu prób, ponieważ nie można mieć pewności, że pierwsza zakupiona pozycja spodoba się maluchowi. Nie należy się jednak poddawać 🙂

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas