15 października 2020

Popularne święto obchodzone 31 października to nie tylko tradycyjny, amerykański obrzęd. To również świetna zabawa dla dzieci, która zagościła w wielu krajach na świecie. Mimo tego, że to wydarzenie wzbudza coraz więcej kontrowersji, to jest chętnie obchodzone przez najmłodszych. Zabawa Halloween dla dzieci oznacza bowiem przebieranki, słodycze i przeróżne zabawy. W tym wpisie przybliżamy historię i szczegóły obchodów tego dnia.

Obchody Halloween – trochę historii

Według jednej teorii Halloween wywodzi się ze święta Samhain („koniec lata”), kiedy to według wierzeń Druidów zacierała się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Tego dnia ludzie rozpalali ogniska oraz przebierali się w straszne stroje i maski, aby odstraszyć złe duchy. To dzięki irlandzkim emigrantom (wieki później) zmieniona już tradycja została przeniesiona do Ameryki północnej. Sama nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skrótem od angielskiego All Hallows’ Eve”, czyli „Wigilia Wszystkich Świętych”. Obecnie w Stanach, święto to dalej obchodzi się z rozmachem. Domy są wspaniale przystrojone, osoby w różnym wieku przebierają się w straszne kostiumy. Organizowane są różne parady i konkursy, aby Halloween dla dzieci, a także dla dorosłych było po prostu rozrywką.

Obecnie Halloween znane jest praktycznie w każdym kraju, a powszechnie występująca w tym dniu ,,upiorna dynia” stała się pewnym symbolem tego święta. Dzieci przebierają się za potwory czy duchy i chodzą po domach w poszukiwaniu słodkości. Jeśli natomiast domownicy odmawiają smacznego poczęstunku, mogą liczyć się z niemiłą niespodzianką.

Halloween jako zabawa dla dzieci – kontrowersje

W Polsce także wiele osób zaczęło celebrować końcówkę października. Jednak wokól Halloween pojawia się coraz więcej kontrowersji. Z roku na rok przybywa głosów, aby zmniejszyć popularność tego święta, na przykład ograniczając chodzenie dzieci po domach w poszukiwaniu słodkości. Są osoby, które określają Halloween kultem satanizmu, odchodzeniem od tradycji, zniewagą dla religii chrześcijańskiej i obchodów Święta Zmarłych. Czy jest to rozsądne i uzasadnione? W Polsce jest to przede wszystkim tylko okazja do zabawy i rozrywki, niepowiązana z powyższymi zarzutami. Dla więszkości osób, Halloween dla dzieci to głównie przebrania i drobne żarty. Demonizowanie tego dnia oraz przypisywanie mu wysokiej szkodliwości wydaje się przesadzone. 

Pomysły na Halloween dla dzieci – super zabawa dla dzieci i dorosłych

Jeśli zbieranie cukierów wyje się nie do końca dobrym rozwiązaniem, jest wiele innych pomysłów, aby dzieci miło spędziły ten dzień. Jednym z takich rozwiązań są organizowane (specjalnie na Halloween) konkursy na najbardziej pomysłowy kostium lub zabawa taneczna z przebierankami. Gwarantowana zabawa dla dzieci w tym dniu to również wycinanie w dyni lub pieczenie „strasznych ciasteczek” pod opieką dorosłych. Halloween dla dzieci to także możliwość zrobienia innym psikusa. Oczywiście pod warunkiem, że jest to miły i nieszkodliwy żart. Można także zorganizować seans dla troszkę starszych dzieci z odpowiednim repertuarem: „Hotel Transylwania”, „Coco”, „Kubo i 2 struny”, „Księga życia”. Na Halloween warto jest również wybrać się całą rodziną na konkursy i gry. W dużych miastach często organizuje się takie rozrywki np. rodzinne podchody oraz animacje tematyczne. Halloween dla dzieci to głównie wspólna zabawa, śmiech i tańce, a także okazja do rozpoczęcia z nimi rozmów o przemijaniu i naturze życia.

W Primavera Jastrzębia Góra łączymy obchody Halloween z rodzinnym wypoczynkiem pełnym atrakcji. Ostatni weekend października to m.in. przebierankowa impreza taneczna z DJ’em, nocne maratony filmów grozy dla dorosłych i dzieci, podchody „Dracula zaginął!”, rzeźbienie w dyni. Zapraszamy na Halloween nad morzem! 


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas