8 stycznia 2022

Różnorodność diet odchudzających przyprawia o zawrót głowy. Co jakiś czas można usłyszeć o nowym trendzie, najczęściej za sprawą celebrytów.

Detoks sokami to krótkotrwała dieta, która polega na zastępowaniu posiłków płynami. Ma on na celu przede wszystkim oczyścić organizm i odciążyć na jakiś czas układ pokarmowy. Czy dieta sokowa jest skuteczna i jakich efektów należy się spodziewać? Zdania na ten temat są podzielone.

Czy dieta sokowa jest skuteczna?

Głównym założeniem detoksu sokami nie jest spektakularna utrata wagi. Celem takiego odżywiania jest przede wszystkim regulacja pracy układu trawiennego, oczyszczenie organizmu z toksyn. Czy dieta sokowa 3-dniowa lub maksymalnie 7-dniowa może faktycznie korzystnie wpłynąć na nasz organizm? Spożywanie dużej dawki owoców i warzyw w postaci koktajlów niewątpliwie dostarczy nam wielu witamin. Odstąpienie od posiłków stałych może odciążyć nasz układ pokarmowy, a zwiększona ilość błonnika, zwiększy częstotliwość wypróżniania. Poczujemy się lżej i zdrowiej, a nawet utracimy 2 do 3 kilogramów. Jednak nie będą to długotrwałe efekty… Trudno oczekiwać, że tak krótkotrwały plan diety sokowej sprawi, że nasz organizm przestawi się na nowy sposób funkcjonowania. Szczególnie jeśli zaraz po zakończeniu oczyszczania powrócimy do spożywania „normalnych” posiłków. Jest to jednak dobry start, aby wprowadzić w życie zdrowsze nawyki.

Przygotowanie do podstawa

Przed rozpoczęciem diety płynnej opartej tylko na warzywno-owocowych sokach należy się przygotować. Stopniowa rezygnacja z produktów tłustych, mącznych, odzwierzęcych jest konieczna, przynajmniej na tydzień przed startem. W przeciwnym wypadku zafundujemy swojemu organizmowi duży szok. Zaleca się zwiększenie spożywanych ilości surowych oraz gotowanych warzyw oraz odstąpienie od używek (kawy, papierosów, alkoholu). Dla kogo dieta sokowa będzie najtrudniejsza? Dla wielbicieli wszystkich wyżej wymienionych produktów. Rygorystyczna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych może spowodować znaczne pogorszenie samopoczucia. Bóle głowy, brzucha, rozdrażnienie, senność to możliwe objawy detoksu.

Najlepsza dieta sokowa – założenia

Plan diety sokowej zakłada picie nawet 6, niesłodzonych koktajli dziennie. Dominować powinny warzywa, najlepiej te zielone: seler naciowy, ogórek, szpinak, jarmuż. Bardziej słodkie, owocowe, kaloryczne kompozycje najlepiej spożywać rano. Najlepsza dieta sokowa to ta, która zawiera bardzo dużo ziół i przypraw o zdrowotnych właściwościach, regulujących trawienie. Należą do nich: bazylia, mięta, kurkuma, imbir, pieprz cayenne, cynamon, gałka muszkatołowa. Różnorodność dostępnych w sklepach warzyw i owoców sprawia, że taka dieta płynna nie jest monotonna. Bardzo ważne jest, aby cały detoks nie trwał dłużej niż zalecane 7 dni. Dłuższe stosowanie diety sokowej niekoniecznie przyniesie pożądane efekty. Możemy odczuwać bardzo duże zmęczenie i dotkliwe bóle głowy. Przede wszystkim jednak narazimy nasz metabolizm na spowolnienie. Wychodzenie z detoksu należy również przeprowadzić w sposób racjonalny. Stopniowo wprowadzamy posiłki stałe w postaci surowych i gotowanych warzyw, następnie – nabiał i pieczywo. Chude mięsa i ryby zalecane są dopiero po kilku dniach.

Podsumowanie

Zatem… czy dieta sokowa jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jej zwolennicy twierdzą, że pozwala nie tylko oczyścić organizm, ale również poprawić wygląd skóry i wzmocnić układ odpornościowy. Przeciwnicy natomiast uważają, że w tak krótkim czasie nie jest możliwe uzyskanie żadnych zdrowotnych korzyści. Ponadto rygorystycznie zmniejszona podaż kaloryczna może przynieść zgubne efekty w postaci efektu jo-jo. Przed przystąpieniem do detoksu sokami, warto zapoznać się z informacjami na ten temat z różnych źródeł. Najlepiej zasięgając porady dietetyka.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas