27 grudnia 2019

Co roku w okresie świątecznym zarówno w dużych jak i mniejszych przedsiębiorstwach organizowane są spotkania wigilijne. W tym jakże szczególnym czasie warto pomyśleć o tym, by program imprezy wzbogaciła akcja charytatywna. Jest to wspaniały prezent nie tylko dla organizacji, której przekazane zostaną datki. Zbiórka charytatywna to również piękna inicjatywa łącząca pracowników i sprawiająca, że nasze przedsiębiorstwo to coraz lepsza firma, bo czyż nie jest tak, że wszyscy kochamy pomagać i czuć się potrzebni? Zatem zbiórka charytatywna to idealna propozycja podczas spotkań integracyjnych.

Coraz lepsza firma dzięki integracji pracowników
Mając wspólne cele, ludzie zbliżają się wzajemnie do siebie, coraz lepiej się poznają, a dzięki temu ich współpraca przechodzi na wyższy poziom. Akcja charytatywna, w czasie której zbieramy pieniądze dla domów dziecka, żywność dla biednych lub karmy i kocyki dla schronisk dla zwierząt to wspaniały prezent zarówno dla obdarowywanych, jak i dla obdarowujących. W tej sytuacji każdy zyskuje: potrzebujący otrzymują niezbędną pomoc, natomiast pracownicy współpracując w osiągnięciu szczytnego celu umacniają więzi. Wszystko to owocuje pozytywną energią i przekłada się na owocną współpracę pomiędzy ludźmi, a jak wiadomo lepsi i zadowoleni z siebie pracownicy, to coraz lepsza firma.

Akcja charytatywna nie tylko od święta
Zbiórka charytatywna to inicjatywa, którą możemy praktykować nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, ale również w ciągu całego roku kalendarzowego. W korporacjach nie brakuje wydarzeń firmowych. Jubileusze, rocznice, wyjazdy, czy imprezy integracyjne, a także wszelkie inne okazje do świętowania możemy połączyć z chęcią niesienia pomocy. Warto zatem zastanowić się, czy nie wprowadzić tego typu wydarzeń jako swoistej tradycji w firmie. Wokół nas jest wielu potrzebujących, a jednorazowa świąteczna akcja charytatywna, mimo że piękna w swych założeniach, nie jest wystarczająca. Dlatego niezwykle ważne jest, by tę piękną inicjatywę podtrzymywać przez cały rok i umożliwiać pracownikom branie udziału w dobroczynnych wydarzeniach.

Jak zorganizować zbiórkę charytatywną
Organizacji charytatywnych nie brakuje. Niestety wielu jest również biednych, chorych i potrzebujących. Pomyślmy jak cudownie jest ujrzeć uśmiech na twarzy dziecka, które nie ma na co dzień powodów do radości. Widzieć, ze ktoś, kto nie miał co jeść napełnił żołądek, że bite i porzucone zwierzę dostało miskę karmy i znów radośnie merda ogonem. To wszystko jest bardzo realne – wystarczy tylko odrobina chęci i zaangażowania.

Pierwszym krokiem do zorganizowania zbiórki charytatywnej podczas imprezy pracowniczej jest znalezienie fundacji lub organizacji, która przekazuje zebrane pieniądze na rzecz potrzebujących. Wystarczy zwrócić się do nich z prośbą o wskazanie numeru konta, na który zostaną przekazane datki zebrane podczas przyjęcia. Możemy jednak sami poszukać osób, które potrzebują pomocy. Szpitale, domy opieki czy domy dziecka to miejsca, w których ludzie niekoniecznie potrzebują pieniędzy, ale rzeczy takich jak ubrania, zabawki, artykuły edukacyjne, produkty chemii gospodarczej. Warunkiem wzięcia udziału w imprezie integracyjnej, czyli biletem wstępu może być określona kwota lub rzecz przekazana na wcześniej określony cel. Można również zorganizować atrakcyjną licytację przy udziału pozyskanych sponsorów podczas takiej zabawy, aby zachęcić zgromadzone osoby do większych datków. Popularna praktyką jest również odwiedzanie np. schronisk dla zwierząt, czy domów dziecka i wręczanie ich podopiecznym zebranych podarunków osobiście. Warto zaznaczyć, że działalność charytatywna nie musi być powiązana tylko z rzeczami materialnymi, czy bezpośrednio pieniędzmi. Czasem znacznie cenniejszy jest poświęcony czas i bezpośrednia pomoc, np. sprzątanie legowisk lub wyprowadzanie na spacer psów w schronisku, przygotowanie zabaw dla dzieci w szpitalu, odwiedziny osób samotnych/starszych. Taki sposób to mocno ubogacające duchowo przeżycie dla nas samych oraz sytuacja typu „win-win” czyli oferująca korzyści dla dwóch stron. Potrzebujący otrzymają niezbędną pomoc oraz budującą życzliwość, a pracownicy dostaną wspaniałą lekcję człowieczeństwa oraz zwiększą poczucie bliskości, co bez wątpienia przełoży się na ich lepszą współpracę.

Zatem pomagajmy – tu każdy wygrywa!


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas