21 sierpnia 2023

Stosowana w leczeniu boreliozy terapia antybiotykowa nie gwarantuje pełnego wyleczenia. Często zdarzają się nawroty choroby, ponadto u aż 10% pacjentów terapia lekami jest nieskuteczna W leczeniu boreliozy konieczna jest więc także terapia uzupełniająca. Przykre i uporczywe objawy boreliozy już od ponad 30 lat zwalcza się za pomocą tlenoterapii w komorach hiperbarycznych. Jest ona szczególnie skuteczna w występującym u większości wyleczonych już pacjentów zespole poboreliozowym, przejawiającym się jako zmęczenie, apatia, stany gorączkowe, powikłania neurologiczne i kardiologiczne oraz nasilone bóle mięśniowo-stawowe.

Borelioza: choroba trudna w leczeniu
Borelioza znana jest także pod nazwami „krętkowica kleczowa” i „choroba z Lyme”. Wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia, bakterie obecne w ślinie i wymiocinach kleszczy. Borelioza występuje tak u ludzi, jak i u zwierząt. W większości przypadków jest chorobą uleczalną – w leczeniu stosuje się długotrwałą, nasiloną antybiotykoterapię. Pozostawia jednak po sobie wiele skutków długookresowych – ostry zespół poboreliozowy utrzymuje się przez wiele miesięcy, a zniszczenia w układzie kostno-stawowym, krwionośnym, nerwowym i mięśniowym powodowane boreliozą mogą utrzymywać się przez całe życie.

Stosowanie tlenoterapii w leczeniu boreliozy
Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i pozbawionym nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przeciwnie, powoduje polepszenie samopoczucia, wzrost energii, a niekiedy nawet stany euforyczne. Działanie to występuje zawsze przy podniesieniu ilości tlenu dostarczanego organizmowi. Na działanie tlenu silnie podatne są komórki nerwowe organizmu, często uszkodzone przez boreliozę.

Duże dawki tlenu przyczyniają się do ich regeneracji. Oddziaływanie tlenu istotne jest także w przypadku komórek mięśniowych – tlenoterapia pozwala przyspieszyć odwrócenie występującej u większości osób chorych na boreliozę atrofii mięśni.

Komora hiperbaryczna pozwala na dwunastokrotne zwiększenie zawartości tlenu w tkankach pacjenta. Konieczne jest powtarzanie zabiegów, tak na etapie leczenia przyczynowego, jak i w okresie rekonwalescencji. Stosuje się więc serie zabiegów.

Badania nad terapią hiperbaryczną terapią tlenową w leczeniu boreliozy
Tlenoterapia w leczeniu boreliozy nie jest zabiegiem medycyny naturalnej i alternatywnej. Jej skuteczność od ponad 20 lat jest w pełni potwierdzona przez badania naukowe, prowadzone w standardzie EBM (evidence-based medicine, medycyna oparta na faktach). Przełomowe znaczenie miały badania, które w 1998 roku opublikował William Fife, pracownik naukowy w Texas A&M University (artykuł „Effects of Hyperbaric Oxygen Therapy On Lyme Disease”). TAMU to jeden z najważniejszych uniwersytetów medycznych w Stanach Zjednoczonych, stale współpracujący z NASA – prowadzone tam badania dotyczą m.in. wpływu szczególnie niskiego i szczególnie wysokiego ciśnienia na organizmy ludzkie (zwłaszcza astronautów i płetwonurków). Prowadzone przez wiele lat badania zespołu Williama Fife’a wykazały szybką poprawę całościowej kondycji organizmu chorych na boreliozę, u których leczenie podstawowe uzupełniała tlenoterapia w komorach hiperbarycznych. Wykazały nie tylko redukcję bólu i atrofii mięśniowej, ale także regulujące oddziaływanie na układ odpornościowy, problemy ze snem i zaburzenia poznawcze. W większości przypadków pacjenci doktora Fife’a mogli odstawić nie tylko antybiotyki, ale też leki adjuwantowe stosowane u chorych na boreliozę, w tym leki sterydowe.

Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej jest również polecana dla osób, które odczuwają przewlekłe zmęczenie i silny stres, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, a także zmagają się z przewlekłymi chorobami skóry (np. grzybica, trądzik, łuszczyca), chorobami układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie) oraz chorobami układi nerwowego (np. AHDH, ch. Parkinsona).

Zapraszamy do Primavera Jastrzębia Góra na zabieg tlenowy w komorze hiperbarycznej, który zawsze odbywa się przy asyście profesjonalnej obsługi. Jeden sesja trwa ok. 75 min, a pierwsza jest poprzedzona konsultacją zdrowotną. W Sand SPA Health & Beauty Institute oferujemy także promocje na serie regularnych zabiegów (karnet 5, 10, 20 i 30 sesji), dla zwiększonej skuteczności terapii, jednak pozytywny wpływ na organizm oraz poprawę samopoczucia odczuwa się już po pierwszym zabiegu!

Więcej informacji na temat korzyści korzystania z komory hiperbarycznej znajduje się na naszej stronie: Zobacz

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas