21 sierpnia 2023

Kolagen to białko będące podstawowym elementem tkanki łącznej. Stanowi swoistą podporę dla narządów wewnętrznych, jak nerki czy żołądek, a także jest istotnym składnikiem budulcowym stawów. Pełni ważną funkcję w układzie odpornościowym. Rola kolagenu w organizmie to także odpowiedzialność za kondycję skóry. Bierze on udział w procesach jej regeneracji, w tym w zabliźnianiu ran. Nadaje jej elastyczność, jędrność i optymalnie nawilża, co oznacza, że poziom kolagenu w organizmie przekłada się na nasz wygląd zewnętrzny.

Z uwagi na właściwości kolagenu, jego zbyt mała ilość przyczynia się do pogorszenia kondycji powłoki skórnej. Niestety, z wiekiem włókna kolagenowe zmieniają swój kształt, stają się pofałdowane, grubsze, mniej elastyczne. Fibroblasty, które są odpowiedzialne za tworzenie nowych włókien kolagenowych, tracą aktywność i następuje przesunięcie równowagi w stronę zwiększonego rozkładu kolagenu. Efektem są zmarszczki. Na pozostałych partiach ciała niedobór kolagenu daje efekt obwisłych fałd. Zaburzenia w jego wytwarzaniu prowadzą również do powstawania nieestetycznych rozstępów, czyli śladów po rozerwaniu tkanki łącznej wskutek jej nadmiernego napięcia. Pojawiają się one np. podczas wzrostu w okresie dojrzewania lub w trakcie przybierania na wadze.

Kolagen a odchudzanie

Nieprawidłowości w produkcji kolagenu często okazują się dokuczliwe dla osób odchudzających się. U wielu z nich występują wspomniane rozstępy, które są efektem braku sprężystości w skórze, która zbyt szybko zmniejszyła swoją objętość. Innym „skutkiem ubocznym” bywa pojawienie się zwisających fałd skóry, która nie zdołała się skurczyć. Szybkie odchudzanie przy niewystarczającym poziomie kolagenu prowadzi do drastycznego zmniejszenia elastyczności i jędrności skóry, przez co efekt finalny nie zawsze bywa tak zadowalający, jak się zakładało.

Ochrona przed utratą kolagenu

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, warto regularnie ją nawilżać i natłuszczać, wspierając produkcję kolagenu (jak widać, rola kolagenu w organizmie jest znacząca). Ważne jest działanie z zewnątrz i od środka. Kosmetyki z serii anti-aging zawierają zwykle proteiny, które biorą udział w odbudowywaniu uszkodzonych włókien tkanki łącznej. Masaże i peelingi stymulują wytwarzanie naturalnego kolagenu. Zdrowa dieta i systematyczne nawadnianie ciała pobudza właściwą gospodarkę białkową.
Przy odchudzaniu warto natomiast działać powoli i racjonalnie, dając skórze szansę stopniowej regeneracji i dostarczając składników pomagających w utrzymaniu jej jędrności. Ze względu na duży wpływ predyspozycji genetycznych, stresu oraz gospodarki hormonalnej, trudno jest skutecznie przeciwdziałać utracie kolagenu, jednak właściwa dieta i dobra pielęgnacja, w tym stosowanie odpowiednich zabiegów, mogą opóźnić jego utratę.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas