21 sierpnia 2023

Woda jest obowiązkowym elementem każdej diety odchudzającej. Co daje picie wody w czasie procesu utraty kilogramów?

W skrócie: usprawnia przemianę materii oraz pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu. Dzięki piciu ciepłej wody cały proces przebiega szybciej, niosąc za sobą jeszcze lepsze efekty.

Co daje picie wody – jej wpływ na organizm

Woda jest konieczna, by ludzki organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wiele osób zastanawia się, co daje picie wody? Pomaga ona utrzymywać optymalną temperaturę ludzkiego ciała oraz usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Woda usuwa toksyny i szkodliwe substancje z organizmu, ułatwiając ich wydalenie na zewnątrz. Warunkuje ona także prawidłowy przebieg procesów metabolicznych oraz ułatwia transport i wchłanianie substancji odżywczych, umożliwiając czerpanie maksymalnych korzyści ze zdrowych produktów stosowanych w czasie diety.

Tak, jak umieszczenie kostki cukru w szklance wody ułatwia jej rozpuszczenie się, tak w dobrze nawodnionej komórce ciała człowieka odpowiednia ilość wody pozwala na sprawniejsze działanie mechanizmów, takich jak choćby osmoza. Nawet 60% masy ciała ludzkiego stanowi woda – nic więc dziwnego, że nie tylko odchudzanie, lecz również utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego w dużej mierze zależy od wody. Czy picie wody wspomaga odchudzanie? Tak! Jednak nie tylko wtedy warto po nią sięgać. Picie wody a odchudzanie to zagadnienie, które interesuje wiele osób dopiero w momencie przejścia na dietę – a powinno być stałym elementem naszej codzienności bez względu na stan zdrowia!

Picie wody a odchudzanie – ile wody należy przyjmować?

Standardowo dorosły człowiek powinien każdego dnia przyjmować 1,5-2 litrów wody. Jej ilość warto dopasowywać do płci, wieku, wagi, temperatury otoczenia oraz aktywności. Zapotrzebowanie na wodę rośnie w dni o wysokich temperaturach oraz w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, warto zwiększyć ilość wody w codziennej diecie. Wskazane jest przyjmowanie 2-3 litrów każdego dnia, wliczając w to wodę w posiłkach (takich, jak zupy, owoce czy desery).

Na jeden kilogram obecnej masy ciała należy przyjąć około 30 mililitrów wody dziennie. Dla osoby ważącej przykładowo 70 kg będzie to 2,1 litra, jednak pod warunkiem, że prowadzi ona umiarkowany tryb życia nie generujący dużych jej strat podczas parowania przez skórę, czy nie przyjmuje ona moczopędnych leków. Osoby aktywnie trenujące, pracujące fizycznie czy zażywające środki przyspieszające wydalanie moczu, a także pocące się mocno podczas upałów powinny zwiększyć tę ilość o dodatkowych kilkaset mililitrów dziennie.

Korzyści

Co daje picie wody w czasie odchudzania? Woda nie jest kaloryczna, więc możemy przyjmować ją niemal bez ograniczeń. Picie ciepłej wody pomaga zmniejszać łaknienie, hamując uczucie głodu i konieczność sięgnięcia po kaloryczny posiłek. Woda przyspiesza procesy metaboliczne, wpływając na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Szklanka płynu wypita przed posiłkiem wypełnia żołądek sprawiając, że zjadamy mniej pokarmu. Ponadto prawidłowo nawodniony organizm lepiej znosi wysiłek fizyczny, niezbędny do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Picie wody a odchudzanie – najpopularniejsze metody

Osoby, które zastanawiają się, jak połączyć picie wody a odchudzanie, wybierają różne metody, które zwiększą ilość codziennie przyjmowanych płynów. Regularne sięganie po wodę poprawia skuteczność odchudzania, stąd warto zadbać o nie niezależnie od stosowanej „diety”.

Picie ciepłej wody na czczo

Dorośli walczący z nadmiarem zbędnych kilogramów coraz częściej decydują się na picie ciepłej wody na czczo. Płyn o wyższej temperaturze pomaga łatwiej trawić pokarmy, wpływając na ich rozdrabnianie i rozpuszczanie. Dzięki polepszonej przemianie materii wypróżniamy się regularnie, zmniejszając ryzyko zaparć. Gorąca woda podnosi temperaturę ciała, a w konsekwencji wywołuje pocenie się, ułatwiając wydalanie toksyn z organizmu. Dodatkowo rozszerza ona naczynia krwionośne, pozytywnie wpływając na regenerację mięśni po treningu. Picie ciepłej wody w trakcie odchudzania skutecznie pomaga zwiększać efektywność diety i detoksykacji.

Picie wody z cytryną a odchudzanie

Wiele odchudzających się osób poleca picie wody z cytryną tuż po przebudzeniu. Faktem jest, że szklanka płynu z dodatkiem soku wyciśniętego z połówki cytryny reguluje poziom pH w organizmie, wspomaga procesy trawienne oraz działa moczopędnie, ułatwiając wydalanie toksyn. Codzienne picie wody z cytryną w naturalny sposób dodaje energii, skutecznie zastępując poranną kawę. Podnosi także naturalną odporność i pozytywnie wpływa na stan naszej skóry. Osoby sięgające po wodę z dodatkiem soku z cytryny często spotykają się także z nieprawdziwymi informacjami, nie mającymi pokrycia w rzeczywistości. Mitem jest stwierdzenie, że picie wody z cytryną wpływa na zakwaszenie organizmu lub wspomaga walkę z rakiem. Taki napój nie wykazuje również zdolności rozpuszczania tłuszczu w pożywieniu, stąd skropienie obiadu sokiem z cytryny nie zmniejszy jego kaloryczności.

Picie wody a odchudzanie – czy słodkie napoje można zaliczyć do dziennej porcji wody?

Wiele osób zastanawiając się czy picie wody wspomaga odchudzanie, na diecie szybko rezygnuje z ulubionych słodzonych napojów, by po krótkim czasie znów do nich wrócić, tłumacząc sobie, że przecież taki napój też ma w sobie wodę. To prawda, ale trzeba zwrócić też uwagę na zawartość cukru. Nawet wody smakowe zwykle mają go w sobie sporo. Napoje słodkie należy pod tym względem zaliczać raczej do posiłków, ponieważ mocno podnoszą poziom cukru we krwi i przyczyniają się do nadwagi i otyłości. W żaden sposób nie mogą więc wspomóc odchudzania. Soki ze świeżo wyciskanych owoców również zawierają dużo fruktozy, ale ich obecność w diecie odchudzającej usprawiedliwia zawartość witamin, minerałów czy przeciwutleniaczy. Dlatego też na diecie redukcyjnej najlepiej polubić niesłodzone herbaty, kawę bez cukru czy naturalne soki, ale w rozsądnych ilościach, całkowicie odstawiając napoje gazowane i niegazowane, które choć bazują na wodzie – nie sprzyjają szczupłej sylwetce.

Picie wody a odchudzanie – to zagadnienie, które jest nieodłącznym elementem każdej diety. Regularne spożywanie 2-3 litrów płynu oraz codzienne picie wody z cytryną pozytywnie wpływa na trawienie i wydalanie toksyn sprawiając, że łatwiej uporamy się z niechcianymi kilogramami, a także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas