21 sierpnia 2023

Rower to bardzo popularna forma rekreacji zarówno wśród dzieci, jak i w gronie dorosłych osób. Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie (ruch na świeżym powietrzu), na naszą kondycję (długie dystanse lub jazda pod górkę) oraz na zrelaksowanie się (kontakt z przyrodą, poczucie wolności). Ale rower może być także bardzo dobrym narzędziem do zgubienia kilku zbędnych kilogramów. Aby to osiągnąć należy przestrzegać kilku zasad, których połączenie będzie niezbędne do osiągnięcia naszego celu, czyli spalenia jak największej ilości tkanki tłuszczowej (odchudzanie na rowerze).

Po pierwsze: czas

Jazda na rowerze nie może być za krótka. Dopiero po 30 minutach ćwiczeń spala się tkanka tłuszczowa i tej zasady należy także przestrzegać na rowerze. Starajmy się wygospodarować przynajmniej godzinę na przejażdżkę, wtedy średnio jesteśmy w stanie spalić nawet 400 kalorii przy umiarkowanym tempie. Taki czas jazdy będzie miał bardzo korzystny wpływ na pozbycie się cellulitu z ud i pośladków. Oczywiście oprócz długości jazdy, ważne są również regularne treningi, czyli ustalenie ile dni w tygodniu przeznaczymy na tę formę aktywności fizycznej. Wtedy na pewno zauważymy efekty.

Po drugie: technika

Drugą niezwykle istotną sprawą, aby odchudzanie w czasie jazdy na rowerze było skuteczne, jest zachowanie umiarkowanego stałego tempa w trakcie treningu. Najbardziej jest to możliwe na płaskim terenie, dlatego warto wcześniej zaplanować trasę. Najlepsze efekty odchudzające można więc osiągnąć poprzez nieustanne pedałowanie bez zatrzymywania się w umiarkowanym tempie, czyli wprowadzenie formy treningu cardio. Istotna jest także rozgrzewka, czyli ok. 3 minutowa jazda na początku oraz tzw. „cool down” – nieco spokojniejsza i wolniejsza jazda także pod koniec naszej trasy.

Po trzecie: przyjemność

Jazda na rowerze powinna nam przede wszystkim sprawiać przyjemność. Wtedy i wysiłek będzie dużo lżejszy. W tym celu powinnyśmy zaopatrzyć się w ulubioną muzykę oraz wybrać teren do jazdy, który będzie sprzyjał naszemu relaksowi i odstresowaniu się. Warto jeździć więc w ulubione miejsca, ale także wybierać nowe, dzięki czemu możemy lepiej poznać otoczenie.
Połączenie odpowiedniego czasu, tempa jazdy, wybrania konkretnej trasy oraz pozytywne nastawienie sprawią, iż jazda na rowerze będzie jednocześnie skutecznym treningiem spalającym tłuszcz (odchudzanie na rowerze), a także niebywałą przyjemnością. Pozwoli ona cieszyć się z każdej chwili spędzonej na dwóch kółkach, a jednocześnie wpłynie zbawiennie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Odchudzanie na rowerze a odpowiednia dieta

Osoby chcące zgubić kilka zbędnych kilogramów i rozpoczynające przygodę z jazdą na rowerze, powinny pamiętać również o właściwej diecie. Połączenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ze zbilansowaną dietą przeniesie widoczne i trwałe efekty, dostarczając dużo radości oraz satysfakcji. Ważne, aby ograniczyć tłuszcze, słodycze oraz fast foody, zwiększając jednocześnie spożywanie warzyw i owoców oraz chudego mięsa, najlepiej gotowanego.

Wybierając się na dłuższą wycieczkę rowerową, należy pamiętać o tym, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. Niegazowana woda okaże się najlepszym sposobem pozwalającym nawodnić organizm. W przypadku długich treningów rowerowych można również zabierać ze sobą napój izotoniczny, który pozwoli uzupełnić brakujące minerały.

Odchudzanie a rower – korzyści dla zdrowia

Osoby rozpoczynające przygodę z jazdą na rowerze w celu zgubienia zbędnych kilogramów powinny również pamiętać o wielu korzyściach płynących dla ich zdrowia. Przede wszystkim regularna jazda na rowerze wspomaga prawidłowe krążenie krwi i pracę serca, co pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wzmocnione zostają mięśnie nóg, brzucha, pośladków oraz placów, a także rąk.

Ponadto odchudzanie na rowerze przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu i zwiększenia kondycji fizycznej, dzięki czemu chętniej podejmowane zostają inne aktywności fizyczne. Jazda na rowerze ma również bardzo korzystny wpływ na centralny układ nerwowy, pozwala wyciszyć się, a także poprawić koncentrację oraz zdolności intelektualne.

Reasumując, osoby zastanawiające się nad kwestiami odchudzanie a rower, powinny pamiętać, że właściwie przeprowadzone treningi na świeżym powietrzu, przyniosą wymierne korzyści nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Jazda na rowerze przez zielone parki i lasy po doskonale zaprojektowanych ścieżkach to sposób na przyjemny relaks oraz zadbanie o zdrowie.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas