21 sierpnia 2023

Nordic Walking nad morzem to doskonała forma aktywności, łącząca w sobie przyjemny spacer na łonie natury z efektywnym treningiem. Dlaczego warto zacząć swą przygodę z tym sportem i jak ćwiczyć prawidłowo? Czy w Jastrzębiej Górze są trasy szczególnie przyjazne osobom uprawiającym Nordic Walking? Odchudzanie z kijkami czas zacząć!

Nordic Walking nad morzem – aktywność dla każdego

Jedną z największych zalet, jest to, że na taki spacer może udać się właściwie każdy. Nie ma tu ograniczeń wiekowych ani zdrowotnych. Nordic walking nad morzem to doskonała forma aktywnego spędzenia czasu zarówno dla młodych, jak i starszych. Nadmorskie tereny to doskonale miejsce, aby rozpocząć przygodę z tym sportem w bardzo przyjemnych okolicznościach. Leśne trasy, piaszczysta plaża, urokliwe okolice skutecznie zachęcają do wyjścia z czterech ścian. Zanim jednak wyruszymy na pierwszy marsz, musimy uzbroić się w odpowiednią wiedzę oraz wyposażenie. Jak prawidłowo chodzić z kijkami, aby nie nabawić się kontuzji oraz uzyskać najlepsze efekty?

Krótka historia obecnej mody

Od kilku lat sport, jakim jest energiczny spacer z kijkami „Nordic Walking”, cieszy się niesłabnącą popularnością. Geneza pochodzenia współczesnej formy tej aktywności ma swój początek w XX wieku w Finlandii. Stanowiło to rodzaj całorocznego treningu dla narciarzy biegowych. Oczywiście podpieranie się kijkami podczas chodzenia było znane już w starożytności wśród pielgrzymów i pasterzy, mających w zwyczaju przemierzać wiele kilometrów. Jednak dopiero w ubiegłym wieku szczegółowo opracowano i opisano technikę jak chodzić z kijkami. Nordic Walking to nie tylko zdrowie i sposób na szczupłe ciało – to również doskonała forma spędzania czasu w gronie innych osób. Obecnie spacerujących w ten sposób można spotkać w każdym kraju na całym świecie.

Nordic Walking – jak zacząć?

Nordic Walking to nic innego jak marsz z dwoma, odpowiednio dopasowanymi do wzrostu kijkami. Cała tajemnica tkwi tutaj w naprzemiennej pracy ramion, którą one umożliwiają. Wiele osób mogłoby pomyśleć, że gadżet w postaci kijków jest niepotrzebny przecież taki ruch uzyskać można także bez nich. Nie jest to jednak prawda. Niezbędnym elementem jest właściwe „odpychanie się”, co możliwe jest właśnie dzięki specjalnym kijkom dedykowanym dyscyplinie, jaką jest Nordic Walking. Efekty osiągnąć można tylko wtedy, gdy wykonujemy ćwiczenie prawidłowo. Dlatego pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepu sportowego, aby znający się na tej dyscyplinie pracownik, mógł pomoc w wyborze niezbędnych akcesoriów. Istotną sprawą jest też materiał, z którego wykonane są kijki oraz rodzaj terenu, po którym będziemy najczęściej chodzić. Bardzo dużo informacji znajdziemy na stronach internetowych dedykowanym tej aktywności – warto się z nimi zapoznać przed kupnem sprzętu

Nordic walking – jak chodzić dla korzyści

Technik tego sportu jest wiele. Wybór konkretnej uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy uzyskać przez nordic walking. Odchudzanie oraz poprawa kondycji to najczęstszy powód sięgnięcia po kijki. Na tej podstawie dobieramy tempo treningu, im szybsze, tym spalanie bardziej efektywniejsze. Jednak, aby marsz przynosił upragnione rezultaty, należy wykonywać go prawidłowo.

Oto najważniejsze wskazówki właściwego treningu Nordic Walking. Jak chodzić?

  • każdą aktywność fizyczną rozpoczynamy rozgrzewką wszystkich partii ciała,
  • wykonujemy naprzemienny ruch rąk i nóg (prawa ręka/lewa noga),
  • ruch prowadzimy od ramion – kijki go akcentują,
  • stawiamy dość długie kroki, zaczynamy je od pięty
  • kijki muszą być wbijane w podłoże we właściwym miejscu – jest to mniej więcej połowa kroku,
  • ważna jest odpowiednia postawa: wyprostowane plecy, rozluźnione ręce, wzrok skierowany przed siebie.

Naukę takiego chodzenia należy rozpocząć z instruktorem. Jest to bardzo ważne, aby poznać odpowiednie ruchy i nie przeciążyć stawów czy nabawić się kontuzji. Można chodzić techniką odpowiednią dla początkujących oraz tą bardziej zaawansowaną, gdy poczujemy się już odpowiednio wyćwiczeni. Zarówno osoby młode, jak i starsze, o różnym stopniu wytrenowania mogą czerpać satysfakcję z takiego treningu.

Chodzenie z kijkami a odchudzanie i zdrowie

Jeśli zamierzasz uprawiać Nordic walking, a odchudzanie jest Twoim głównym celem to bardzo dobry wybór. Godzinny trening pozwala spalić około 400 kalorii, czyli około 100 więcej niż przeciętny spacer. Ponadto kształtuje ramiona, nogi, uda, pośladki, aktywuje mięśnie i wzmacnia całą sylwetkę. Dzięki regularnemu uprawianiu takiego spaceru Nordic Walking, odchudzanie będzie efektywniejsze, zakładając oczywiście odpowiednie odżywianie. Wyszczuplenie ciała to nie jedyna korzyść płynąca z uprawiania tego sportu. Poprawia wydolność oddechową oraz ogólną kondycję, pomaga pozbyć się powracających bólów głowy, szyi, ramion, redukuje działanie stresu. Polecany jest dla osób starszych, otyłych oraz tych, którzy nie mogą wykonywać obciążających stawy i kolana ćwiczeń. Spacer a odchudzanie? To możliwe!

Nadmorski nordic walking – efekty dla ciała i ducha

Nordic Walking nad morzem to natomiast totalna „bomba zdrowotna” dla naszego organizmu. Czyste, nadmorskie powietrze wdychane podczas treningu znacznie polepsza naszą wydolność oddechową. Nasycone jodem niesie również prozdrowotne właściwości, szczególnie istotne dla osób z zaburzeniami pracy tarczycy. Zadaniem spaceru z kijkami jest również poprawa samopoczucia. Szum morza oraz piękne widoki mają doskonałe, kojące działanie, pozwalające na wyciszenie umysłu. Oczywiście nie możemy zapomnieć także, że marsz po piasku znacznie zwiększa efektywność treningu poprzez opór takiego podłoża. Jeżeli zaczniemy więc regularnie podejmować aktywność, jaką jest nadmorski nordic walking, efekty będą wspaniałe.

Nordic walking nad morzem – trasy do chodzenia w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra to miejsce, gdzie wiele osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z Nordic Walking. Odchudzanie połączone z przyjemnością podziwiania pięknych krajobrazów natury oraz aktywnością na świeżym powietrzu, jest doskonałym pomysłem. Na terenie tej miejscowości znajdują się trzy specjalne trasy dla entuzjastów spacerów z kijkami. Łączna ich długość to aż 32 kilometry. Szlaki mają zróżnicowany poziom trudności (trasa zielona, czerwona oraz czarna), dzięki czemu każdy może wybrać ścieżkę odpowiadającą indywidualnym możliwościom. Niektóre odcinki biegną przez Nadmorski Park Krajobrazowy, można też zrobić sobie dodatkowy spacer tuż przy brzegu morza. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące wymienionych tras można znaleźć na stronie internetowej: https://www.jastrzebiagora.pl/atrakcje/18/trasy_nordic_walking. Tym samym, śmiało można stwierdzić, że Jastrzębia Góra to jedno z najbardziej przyjaznych miast dla uprawiania nordic walking nad morzem.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas