21 sierpnia 2023

Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej. Zbędne kilogramy mogą również przyczyniać się do powstawania wielu groźnych problemów zdrowotnych. Jedną z częstych przypadłości, na którą skarżą się osoby z nadwagą, są długotrwałe bóle kręgosłupa. Zdecydowanie najczęściej dotyczą one odcinka lędźwiowego – wówczas są to tzw. bóle krzyżowe. Dlaczego bóle pleców tak często pojawiają się przy nadwadze i co możemy zrobić, aby przynieść sobie długotrwałą ulgę? Spróbujmy odpowiedzieć na te nurtujące wiele osób pytania dotyczące tematu „nadwaga a ból kręgosłupa”.

Każdy nadmiarowy kilogram stanowi spore obciążenie dla naszego kręgosłupa. Szczególnie szkodliwa jest jednak tzw. otyłość brzuszna, która dotyka najczęściej mężczyzn i objawia się nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz w talii. Może wówczas dochodzić do przedwczesnego ścierania się chrząstek stanowiących istotny element budulcowy kręgosłupa. W efekcie pojawia się uporczywy ból, w szczególności przy poruszaniu się, a oprócz tego znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się wszelkich chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Ponadto osoby z nadwagą często borykają się z problemem skrzywionego kręgosłupa lub przykurczy mięśni stanowiących jego podparcie. Dolegliwości te również skutkują uciążliwym bólem kręgosłupa.

Na szczęście z uporczywym bólem kręgosłupa można walczyć m.in. poprzez ćwiczenia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań (przed rozpoczęciem aktywności należy skonsultować się ze specjalistą), warto zacząć systematyczne treningi. Oto kilka przykładów prostych ćwiczeń, które pomogą m.in. we wzmocnieniu mięśni przykręgosłupowych, czy (ćwiczenie 3) kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy:

  • Ćwiczenie 1, w siadzie
    Pozycja wyjściowa: Siad ugięty z dłońmi ułożonymi na głowie. Łokcie rozstawione, głowa prosto. Staraj się maksymalnie wyciągać głowę w górę do sufitu (elongacja kręgosłupa), następnie naciskaj rękoma na głowę. Poczuj pracę mięśni.
  • Ćwiczenie 2, w leżeniu
    Pozycja wyjściowa: Leżenie przodem, nogi złączone, głowa na ziemi. Ręce i nogi wyprostowane. Staraj się wyciągnąć ręce po ziemi jak najdalej w przód. Nogami zaś „kieruj” jak najdalej w stronę przeciwną. Po chwili spróbuj również podnieść głowę z równoczesnym uniesieniem wyprostowanych rąk i nóg.
  • Ćwiczenie 3, w staniu
    Pozycja wyjściowa: Stanie tyłem do ściany w postawie skorygowanej. Powoli przechodź do półprzysiadu. Pamiętaj, żeby plecy cały czas przylegały do ściany. Pamiętaj o postawie.
  • W walce z bolącym kręgosłupem przy nadwadze, najlepsze rezultaty przyniesie redukcja masy ciała. Warto pomyśleć o pływaniu, w szczególności stylem grzbietowym oraz dowolnym. Zalecane są również systematyczne długie spacery, Nordic Walking, zaś da bardziej wytrzymałych – jogging, ze szczególnym zwróceniem uwagi na odpowiednie obuwie. Niech problem „nadwaga a ból kręgosłupa” przejdzie do przeszłości!


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas