7 lutego 2024

Jakie leki spakować na wakacje? Wakacyjna apteczka

Myśląc o urlopie, wyobrażamy sobie odpoczynek, zabawę, spokój, poznawanie nowych miejsc. Chcemy uciec na chwilę od codzienności, zmienić otoczenie i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Nikt nie myśli o chorobach, złych zdarzeniach losu czy innych problemach, a mimo wszystko warto, chociaż chwilę rozważyć różne ewentualności. Jakie leki zabrać na wyjazd, czy mamy ubezpieczenie, co ważnego spakować (oprócz apteczki) na wakacje? Bycie przezornym i praktycznym to przydatne cechy na co dzień…, ale również podczas planowania wyczekanych wakacji.

Apteczka na wakacje

Co zrobimy, gdy po długiej wędrówce, przeciążymy sobie mięsień lub nabawimy się bolących odcisków? Czy będziemy przygotowani na złapanie kataru po „ciepłym” letnim deszczu lub mocny ból głowy? Jakie leki spakować na wakacje, by mieć większy spokój myśli? Apteczka na wyjazd z dzieckiem zawiera dodatkowe rzeczy, które mogą być bardzo pomocne. Na pewno warto wziąć ze sobą tabletki przeciwbólowe oraz podstawowe artykuły higieniczno-sanitarne. Pastylki na gardło, coś na uciążliwe pulsowanie skroni, woda utleniona, bandaże i jałowe gaziki. Jeśli planujemy aktywny wypoczynek (dużo spacerów, zwiedzanie podczas gorącego dnia, sport), to mądrze jest wziąć ze sobą maść chłodzącą/rozgrzewającą do nacierania ciała. Oprócz działania przeciwbólowego i rozluźniającego mięśnie pomaga zlikwidować „zakwasy” i złagodzić symptomy zmęczenia. Jakie jeszcze leki dla całej rodziny na wakacje warto wziąć ze sobą? Spray dezynfekujący na skaleczenia/otarcia, żel na oparzenia, plastry z opatrunkiem. Może się przecież zdarzyć upadek podczas uprawiania sportu lub bliskie spotkanie z ogniem na wieczornym grillu.

Apteczka na wyjazd z dzieckiem

Urlop to czas, kiedy najczęściej wyjeżdżamy z dala od domu. Podróż samochodem/pociągiem/samolotem to dla wielu osób stresujący etap. Nie tylko dzieci mogą reagować przed lub podczas lotu/długiej jazdy bólem brzucha, nudnościami, zawrotami głowy. Dlatego leki dla całej rodziny na wakacje to: tabletki na chorobę lokomocyjną, ziołowe preparaty uspakajające i elektrolity. Przed wyjazdem wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, aby dostać specjalistyczną poradę i spakować przydatną apteczkę na wakacje. Podczas urlopu próbujemy również lokalnych przysmaków i zmieniamy swoją codzienną dietę. Pory posiłków ulegają zmianie, różnią się potrawy, które jemy i ich ilość. Nie gotujemy samodzielnie (od tego też chcemy odpocząć) i odwiedzamy przeróżne lokale gastronomiczne. A to, szczególnie dla dzieci, może się skończyć dolegliwościami żołądkowymi, nudnościami i wymiotami, problemami z wypróżnianiem. Jakie leki dla całej rodziny na wakacje? Syrop na trawienie, preparaty na zaparcia/przeciwbiegunkowe – tylko produkty apteczne i dostosowane do wieku.

Te rzeczy miej przy sobie

Nie zapominajmy o preparatach na komary i owady! Jeśli spędzamy urlop nad jeziorem lub w rejonach, w których spodziewamy się wielu insektów, bądźmy przygotowani. Spreje odstraszające oraz żele łagodzące swędzenie po ugryzieniu to kolejne dwa leki dla całej rodziny na wakacje. Do apteczki włóżmy także: nawilżające chusteczki, sól fizjologiczną, małe nożyczki i termometr. Prawdopodobnie wszystkie te rzeczy z naszej listy „jakie leki zabrać na wyjazd”, można będzie kupić także na miejscu, ale… W nagłych i niespodziewanych sytuacjach liczy się czas. Na szlaku w górach, „dzikiej” plaży, podczas zwiedzania ZOO/zamku nie znajdziemy w pobliżu apteki czy drogerii. Dlatego kompletując bagaże, uwzględnijmy jakie leki spakować na wakacje, by korzystać z urlopu z większym spokojem.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas