21 sierpnia 2023

Zimno i niewielka wilgotność powietrza to największy wróg zdrowej i ładnej skóry. W okresie jesienno-zimowym jest ona bardziej sucha, a poza tym często łuszczy się i pęka. Dlatego tak ważne jest jej codzienne nawilżanie i delikatne oczyszczanie. Duże znaczenie ma również witamina D. Zatem jak zadbać o skórę jesienią, aby prezentowała się ona zdrowo i świeżo? O jaką aktywność fizyczną można się pokusić w tym czasie?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim odpowiednie nawilżenie skóry twarzy, która jest najbardziej narażona na zimno i suche powietrze. Na dzień, warto w tym przypadku sięgnąć po kosmetyki typu emolient, które zaopatrują upośledzoną warstwę rogową w lipidy i przyspieszają odnowę bariery naskórkowej. Na noc, warto za sięgnąć po kremy nawilżające, które często zawierają humektanty. Ich zadaniem jest zwiększenie zawartości wody w warstwie rogowej. Kremy i balsamy powinno się stosować zaraz po kąpieli, jeszcze na mokrą skórę. Odpowiednie nawilżenie skóry ma szczególnie duże znaczenie podczas joggingu. W tym przypadku należy również koniecznie zadbać o odzież termoaktywną, która skutecznie odprowadza pot na zewnątrz.

Duże znaczenie ma również oczyszczanie skóry. Zbyt często mycie i stosowanie środków oczyszczających i ścierających, pozbawia ją bowiem jej naturalnej bariery ochronnej, tak bardzo potrzebnej w chłodniejsze dni. Jesienią i zimą dobrym pomysłem są więc krótkie prysznice czy letnie kąpiele. Potem trzeba zadbać o delikatne osuszenie ciała oraz zastosowanie dużej ilości balsamu, czy masła do ciała. Balsam do ciała dobrze jest zabrać ze sobą również na basen czy do aquaparku.

Jesienią (ale również zimą) najczęstszą przyczyną pękania skóry jest zimny, przenikliwy wiatr czy mróz. Z domu warto więc wychodzić z nałożonym wcześniej na twarz tłustym lub półtłustym kremem. Dobrym sposobem/nawykiem jest zasłanianie twarzy, lub przynajmniej posmarowanie ust tłustym balsamem czy pomadką. Wprawdzie skóra nie lubi przenikliwego zimna, ale jednocześnie do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki powietrza. Dlatego nawet w zimne dni zalecane są krótkie i regularne spacery lub inne formy aktywności fizycznej, o której szczególnie nie możemy zapomnieć, jeżeli naszym celem jest odchudzanie!

Również i w jesienne czy zimowe dni problemem może być ostre słońce. Warto więc sięgać po kremy z filtrami przez cały rok. Lepiej zrezygnować z solarium, a zamiast tego wprowadzić do codziennej diety produkty bogate w witaminę D, do której syntezy potrzebne jest promieniowanie słoneczne. Nawet w chłodniejsze dni można pokusić się o jazdę na rowerze czy nordic walking. To najlepszy sposób na dotlenienie organizmu i wzmocnienie jego odporności.
Nie szukaj wymówek. Już wiesz, jak zadbać o skórę jesienią. Teraz wystarczy tylko wprowadzić powyższy plan w życie

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas