21 sierpnia 2023

Dobra dieta na odchudzanie

Dobra dieta na odchudzanie to temat generujący wiele dyskusji. Internet pełen jest ofert gwarantujących szybkie i trwałe gubienie tkanki tłuszczowej za pomoca specjalnego jadłospisu czy suplementów. Diety cud, które już za kilka(dziesiąt) złotych sylwetkę, a nawet życie. Jak w zalewie restrykcyjnych i czasem wręcz niebezpiecznych dla zdrowia głodówek znaleźć naprawdę dobrą dietę na odchudzanie? Która metoda pozwoli na stopniowy, ale trwały spadek wagi i nie zakończy się gigantycznym efektem jojo?

Co to jest metabolizm?

Główną winę za nasze dodatkowe kilogramy ponosi nadwyżka kaloryczna, jaką spożywamy. Drugi w kolejności jest spowolniony metabolizm. Co to jest metabolizm? Nazywamy tak reakcje zachodzące w naszym ciele, które spalając kalorie dostarczane w pożywieniu, produkują energię potrzebną nam do życia. W zależności od tego co jemy, metabolizm składników przebiega w różnym czasie, stąd duże znaczenie ma nie tylko ilość spożytych kalorii, ale również ich jakość. Dodatkowo, po 30 roku życia prędkość przemiany materii zaczyna znacząco spadać. To jest właśnie ten okres, kiedy osoby do tej porty szczupłe zaczynają zauważać, że mimo braku zmian w diecie, zaczynają przybierać na wadze. Metabolizm można jednak przyspieszyć, włączając do codziennej diety pokarmy i stosując zasady, które nam w tym pomogą.

Jak przyspieszyć metabolizm – złote zasady

Pożywne śniadanie

Po nocnej przewie od jedzenia organizm potrzebuje solidnej dawki energii, żeby móc rozpocząć dzień. Zwłaszcza, że najwięcej wyzwań zwykle czeka nas z rana. Warto więc zadbać o to, żeby śniadanie było nie tylko syte, ale zbudowane ze składników, które długo to uczucie sytości zapewnią. Dlatego jednym z popularnych dań śniadaniowych jest owsianka – wysoka zawartość błonnika oraz złożonych węglowodanów sprawia, że uczucie najedzenia pozostaje z nami na dłużej. Dobrze też jeść śniadanie na ciepło – pusty po nocy żołądek o wiele lepiej „zniesie” cieplejsze danie niż na przykład zimny jogurt.


Dobra dieta na odchudzanie? Żeby schudnąć trzeba jeść!

Regularne posiłki pozwolą organizmowi stworzyć pewien system, który sprawia, że w porze posiłku żołądek jest gotowy na trawienie. Dzięki temu przebiegnie ono szybciej. Nie będziemy także odczuwać głodu między dużymi (ale rzadkimi) posiłkami i podjadać. Ważne jest aby porcje nie były zbyt duże – jemy po to, by zaspokoić głód a nie po to, by się przejeść. Mniejsze, ale częstsze porcje podkręcą tempo metabolizmu.

Polub ostre przyprawy

Niewielka dawka chilli, kurkumy czy imbiru potrafi podkręcić obroty metabolizmu nawet o 25%! Do innych „przyspieszających” przypraw należą również majeranek, lubczyk, czosnek, kminek, pieprz czy goździki. Najlepiej jednak działa zawarta w ostrych papryczkach kapsaicyna, Dlatego warto polubić ostrzejszą kuchnię, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych (na przykład choroby wrzodowej).

Jak powinna być zbudowana dobra dieta na odchudzanie?

Dobra dieta na odchudzanie nie może być przede wszystkim zbyt restrykcyjna. Ostre głodówki, zwłaszcza połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym są niebezpieczne dla organizmu. Pozwolą, co prawda szybko zgubić kilogramy, ale po jej zaprzestaniu jest spore ryzyko, że waga jeszcze szybciej wróci do wyjściowego poziomu. Głodzony organizm spowalnia metabolizm, a potem szybko odkłada „zapasy” na czas nadejścia ewentualnego głodu. Dobra dieta na odchudzanie to przede wszystkim zbilansowane, różnorodne posiłki, które zawierają wszystkie potrzebne organizmowi mikro i makroelementy. Głodówki, diety cud oparte na eliminacji niektórych składników, czy diety jednoskładnikowe doprowadzą nas do frustrującego efektu jojo. Bardzo często również powodują problemy zdrowotne, wypadnie włosów, poczucie zmęczenia, bóle głowy.

Dlatego chociaż internet pełen jest „złotych rad” i „cudownych metod”, racjonalne odchudzanie dobrze jest zacząć od wizyty u dietetyka. Specjalista podpowie jak przyspieszyć metabolizm (trwale) i cieszyć się utratą kilogramów bez szkody dla organizmu.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas