21 sierpnia 2023

Ćwiczenia w domu od dawna cieszą się dużą popularnością oraz udowadniają, że również mogą być efektowne. Takie treningi niekoniecznie muszą od nas wymagać profesjonalnego, drogiego sprzętu. Zazwyczaj wystarczy tylko chęć do ćwiczeń i kawałek podłogi. Natomiast dla lepszych wyników, na w zasadzie każdym poziomie zaawansowania, do swojego treningu warto dodać ćwiczenia z gumą oporową.

Ćwiczenia na gumach – czemu warto?

Gumy do ćwiczeń wykonane są zazwyczaj z lateksu lub innego rozciągliwego materiału, który stawia odpowiedni opór naszym ruchom. Dzięki temu jest to świetne narzędzie, które sprawdzi się w przypadku wszelkich treningów rozciągających, wzmacniających, modelujących a także w trakcie rehabilitacji. Ćwiczenia z gumą oporową angażują znacznie większą część mięśni, zmuszając je do mocniejszej pracy – dzięki czemu treningi są efektywniejsze.

Jedną z największych zalet gumy do ćwiczeń jest fakt, że może być używana przez niemal każdego, kto nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych. Dodatkowo duża ich różnorodność może pozwolić na dostosowanie wysiłku do obecnego stanu aktywności fizycznej i wykonywanych ćwiczeń. Również ich niewielki rozmiar daje opcje na użytkowanie ich w wielu miejscach. Można wykorzystywać je wykonując ćwiczenia w domu, na siłowni czy treningu na świeżym powietrzu. Gumy do ćwiczeń są także dość tanie (zestaw kosztuje około 50 zł).

Ćwiczenia z gumą oporową – jakie dają efekty?

Efekty z ćwiczenia na gumach w dużej mierze zależą (jak prawie zawsze) od samego ćwiczącego. Podobnie jak w kwestii każdego innego treningu to od odpowiedniej intensywności i częstotliwości ćwiczeń zależny będzie sukces. Jednak nie należy zapominać, że odpowiednia ilość treningów wymaga również dni potrzebnych na regenerację!

Efekty regularnego ćwiczenia z gumą oporową:

  • wysmuklenie ciała,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • odpowiednie rozciągnięcie do intensywnym treningu,
  • zwiększenie elastyczności stawów,
  • szybsza redukcja tkanki tłuszczowej.

Jak wykonywać ćwiczenia na gumach?

Aby osiągnąć najlepsze efekty z użytkowaniem gumy do ćwiczeń ważny jest stały progres i coraz cięższa praca, którą będą musiały wykonywać nasze mięśnie. Dlatego w regularnym treningu tak ważne jest stopniowanie poziomu trudności. Najlepiej kupić zestaw, który zawierać będzie różne gumy.

(np. zestaw gum oporowych Tiguar lub mini power band zestaw 5 szt – 4fizjo)

Gumy do ćwiczeń są niezwykle uniwersalnym narzędziem, które można stosować w większości ćwiczeń, aby zwiększyć konieczność wkładanego wysiłku. Pomagają również zapewnić ciału dodatkową rzecz, której musi się nauczyć, a więc włożyć w nią więcej energii – co w efekcie zwiększa proces spalania kalorii. Mogą być niezwykle pomocne w przypadku ćwiczenia w domu, gdzie nowe wyzwania też są konieczne, a bez odpowiedniego sprzętu często może być to utrudnione.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas