21 sierpnia 2023

Jak powszechnie wiadomo, dieta stanowi 70% sukcesu niezależnie od tego czy budujesz mięśnie, odchudzasz się czy po prostu chcesz polepszyć zdrowie. To co jesz w ciągu dnia bezpośrednio wpływa na wszelkie aspekty Twojego życia. Jednak w tym artykule skupimy się na istocie posiłku potreningowego.

Przede wszystkim należy pamiętać, by w ogóle taki posiłek spożyć. Dotyczy to szczególnie osób rozpoczynających swoją piękną przygodę z treningami, które nie są świadome takiej konieczności. Z punktu widzenia osoby zmierzającej wyłącznie do utraty masy ciała, posiłek taki wydaje się zbyteczny. Jednak fakty są takie, iż pominięcie go, na dłuższą metę znacznie zmniejsza efekty treningu.

Dlaczego posiłek potreningowy jest tak istotny? Otóż podczas treningu zużywa się dużą część zapasów glikogenu zmagazynowanego w mięśniach, który jest wielocukrem powstającym ze spożywanych węglowodanów. Zbyt niska zawartość glikogenu w mięśniach prowadzić może do kontuzji, dużego uszkodzenia tkanek mięśniowych bądź braku energii do wykonania treningu. Ponadto podczas aktywności fizycznej uszkodzeniu ulegają ćwiczone parte mięśni, a dokładniej białka, z których nasze mięśnie są zbudowane. Tym samym, posiłek potreningowy pozwala nie tylko odbudować zapasy glikogenu, ale również umożliwia regenerację mięśni.W przypadku osób dążących do ich rozbudowy, posiłek taki będzie bardzo wysokokaloryczny oraz bogaty w białko i węglowodany, które również znajdować się będą w posiłku odchudzającej, w stosunkowo mniejszych ilościach. Kolejnym ważnym aspektem jest czas takiego posiłku.

Co prawda nie musisz natychmiast po treningu zabierać się za gotowanie, jednak zalecane jest spożycie białka i węglowodanów do 60 minut po zakończonej aktywności fizycznej. Co stanie się jeśli nie zjesz posiłku po ćwiczeniach? Najprawdopodobniej nastąpi dalszy rozpad mięśni oraz opóźniona i utrudniona zostanie regeneracja organizmu.

Przechodząc do konkretów, przedstawiamy kilka fantastycznie zbilansowanych dań do spożycia po treningu:

  • omlet z jajek i warzyw – jajka to doskonałe źródło białka, tłuszczu i składników mineralnych, w połączeniu z
  • warzywami daje danie prawie idealne,
  • owoce z serkiem wiejskim – jako że owoce są doskonały źródłem węglowodanów prostych idealnie nadają się na posiłek potreningowy, szczególnie tym wykonanym w pierwszej połowie dnia; serek wiejski zawiera duże ilości białka zwierzęcego, niezbędnego do regeneracji mięśni,
  • sałatka warzywna oraz pieczona lub grillowana pierś z indyka – wersja mało kaloryczna, najlepsza dla osób na redukcji; warzywa są tutaj źródłem węglowodanów, a pierś z kurczaka – białka.

Oczywiście przepisów i różnych świetnych kombinacji istnieją tysiące, najważniejszym jest, by uwzględnić zdrowe węglowodany, białko i tłuszcze, właśnie w tej kolejności w aspekcie ilościowym!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas