16 października 2018

Skutki zachodzących w ciele kobiety przemian są rozległe, a do jednych z bardziej groźnych dla zdrowia należą zmiany w piersiach w okresie menopauzy.

Okres menopauzy to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy organizm przestaje produkować komórki jajowe i przekwita. Zachodzą w nim wówczas zmiany hormonalne, polegające na stopniowym obniżaniu się poziomu estrogenów i progesteronu. Objawiają się one zatrzymaniem miesiączek, suchością pochwy czy uderzeniami gorąca.

Po pierwsze – profilaktyka

Bardzo istotną kwestią jest regularna obserwacja i kontrola stanu zdrowia piersi. Dotyczy to kobiet w każdym wieku. Samobadanie powinno być wykonywane raz w miesiącu, aby w porę wykryć najmniejszy guzek. Innymi badaniami, które są nieodzowną częścią profilaktyki antynowotworowej, są: USG piersi, mammografia, biopsja i ewentualnie badania genetyczne.

Niegroźne zmiany w piersiach w okresie menopauzy 

Zmiany w piersiach w okresie menopauzy nie zawsze muszą oznaczać raka. Mogą na przykład być po prostu powodem modyfikacji w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego. Jest to wyraz starzenia się tkanek wewnątrz piersi i może dawać objawy w postaci guzka za brodawką sutkową lub powodować wypływ wydzieliny z brodawki, w kolorach od zieleni do czerwieni.

Innym rodzajem zgrubień, które mogą pojawić się w tym okresie w piersiach, są torbiele. Są one powodem obrzęku, bólu, jednak nie są to zmiany groźne dla zdrowia i życia. Czasami ustępują samoistnie, niekiedy potrzebna jest interwencja specjalisty, szczególnie jeżeli kobieta jest w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.

Ból w piersi w okresie przekwitania związany jest zazwyczaj ze starzeniem się oraz zanikiem tkanki gruczołowej. Dolegliwości bólowe w obydwu piersiach na raz zazwyczaj nie oznaczają powstania zmian rakowych.

Rak piersi a menopauza

Pomimo tego, że zmiany w piersiach w okresie menopauzy nie zawsze świadczą o nowotworze, to jednak należy zachować czujność. Pamiętać trzeba, że rak gruczołu piersiowego jest bardzo groźny, bo często jego objawy pojawiają się późno i już świadczą o zaawansowaniu choroby. O groźnym przekształceniu tkanek gruczołu piersiowego mogą świadczyć:

  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pach,
  • pojawienie się skórki pomarańczowej,
  • zwiększenie temperatury piersi, pojawienie się zaczerwienienia i bólu,
  • zmiana koloru skóry i asymetria piersi,
  • zniekształcenie brodawki poprzez jej wyciągnięcie, owrzodzenie, zmianę zabarwienia,
  • bryłowaty, twardy, zgrubiony obszar w piersi lub okolicach ramion,
  • zmiany w wyglądzie sutka,
  • obrzęk lub kurczenie się piersi, w sposób nieregularny i niewyjaśniony.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi dzieli się na te, na które ma się wpływ oraz te niezależne od trybu życia. Do tych pierwszych należą m.in. zła dieta, niezdrowy tryb życia, w tym brak aktywności fizycznej. Do drugich np. predyspozycje genetyczne (choć to zaledwie 10% przypadków) oraz właśnie menopauza. Ryzyko wystąpienie zmiany w piersiach w okresie menopauzy w postaci raka piersi wzrasta wraz z wiekiem kobiety. Ale wg badań naukowców z Centrum Badań nad Nowotworami, w przypadku menopauzy, im bardziej nasilone są jej objawy, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju raka sutka. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do obniżenia poziomu hormonów, a nowotwory sutka są hormonozależne. Niższy poziom hormonów to bardziej nasilone objawy. Większe ryzyko zachorowania dotyczy więc kobiet, które łagodniej przechodzą okres przekwitania.

Rak piersi może być także konsekwencją przerzutów w przebiegu czerniaka, nowotworu narządu rodnego lub przewodu pokarmowego. Wynika z tego ponownie, że styl życia może mieć wpływ na wzrost możliwości zachorowania.

Na raka piersi nie jest skazana każda kobieta u której menopauza weszła w finałowy etap, a zmiany w piersiach w okresie menopauzy nie zawsze go oznaczają. Czynnikiem podnoszącym ryzyko jest co prawda wiek powyżej 50 lat, ale jest to również prowadzenie niezdrowego trybu życia. Należy pamiętać, że nowotwór piersi jest nowotworem BMI-zależnym. O ile na upływ lat nie mamy wpływu, to regularne badania i dbanie o zdrowie i naszą sylwetkę to działania, które można wdrożyć w każdym czasie.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas