23 kwietnia 2021

Zdrowe płuca odgrywają kluczową rolę w dotlenieniu całego organizmu – jego organów, mięśni, tkanek. Ich praca może zostać zaburzona na skutek chorób o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Nie inaczej jest w przypadku groźnego koronawirusa SARS-CoV-2. W tym artykule opowiadamy, jak i dlaczego choroba COVID-19 oddziałuje na płuca człowieka oraz w jaki sposób można wspomóc ich pracę.

Płuca po COVID-19

COVID-19 jest chorobą, która w największym stopniu atakuje układ oddechowy. U pacjentów obserwuje się dolegliwości, takie jak kaszel, duszności i problemy z prawidłowym oddychaniem. Wirus SARS-CoV-2 przenika do komórek dolnych dróg oddechowych i wywołuje uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Ponadto wirus uszkadza barierę pęcherzykowo-włośniczkową, w której następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla między pęcherzykami a naczyniami włosowatymi. Podczas infekcji w pęcherzykach płucnych gromadzą się neutrofile powodujące stan zapalny i wysięk w obrębie płuc.

Powikłaniem po zarażeniu koronawirusem może być:
– zapalenie płuc,
– zespół ostrej niewydolności oddechowej,
– posocznica (sepsa),
– nadkażenie bakteryjne lub wirusowe.

Ponadto u większości osób, które zmagały się z koronawirusem, obserwuje się zmiany w obrębie tkanki płucnej (m.in. obumarcie tkanek czy zwłóknienie płuc), które mogą powodować problemy z wydolnością oddechową, a w konsekwencji nawet śmierć.

Zdrowe płuca w dobie pandemii i nie tylko

W trosce o zdrowe płuca warto dbać o nie każdego dnia. Osoby, które do tej pory uniknęły zarażenia SARS-CoV-2 powinny wdrożyć do codziennej rutyny ćwiczenia na płuca poprawiające wydolność oddechową. Ich regularne wykonywanie pozwoli nie tylko wzmocnić ogólną odporność organizmu, ale również złagodzić przebieg chorób układu oddechowego. Gimnastykę oddechową zaleca się również ozdrowieńcom, by uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań, ponieważ płuca po COVID są osłabione i podatne na ponowne infekcje. Trening układu oddechowego nie jest skomplikowany i wystarczy poświęcić na niego kilka minut dziennie. Wykonywana regularnie gimnastyka to świetny sposób na wzmocnienie mięśni układu oddechowego oraz zwiększenie pojemności płuc i poprawę wydolności całego organizmu.

Ćwiczenia na płuca w domu

Aby płuca człowieka funkcjonowały sprawnie, niezwykle ważne jest prawidłowe oddychanie przez nos podczas intensywnego wysiłku związanego z aktywnością fizyczną. Prawidłowy oddech, który pozwala pobrać odpowiednią ilość tlenu to tzw. oddech przeponowy. Warto zwracać uwagę, by oddychać przeponą, ponieważ w ten sposób poprawia się pojemność oddechowa płuc, a mięśnie oddechowe są w dobrej kondycji. Domowa gimnastyka oddechowa nie wymaga skomplikowanych i drogich sprzętów. Przydatne będą proste akcesoria, takie jak woreczki foliowe, szklanka, woda czy słomka. Wykonywane z ich użyciem ćwiczenia na płuca, mają za zadanie uspokoić oddech, pogłębić go oraz zwiększyć pojemność płuc.

Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać w domu na zdrowe płuca to:

– dmuchanie balonów lub woreczków foliowych,
– gwizdanie przez gwizdek,
– dmuchanie na wiatrak,
– dmuchanie w słomkę zanurzoną w szklance lub butelce wody,
– robienie wdechu przez 5 sekund, następnie wykonanie 3-sekundowego bezdechu a na koniec spokojny wydech.

Przed rozpoczęciem wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które niedawno przeszły choroby zaburzające pracę układu oddechowego. Płuca człowieka są wrażliwym narządem i nieumiejętnie wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Profesjonalne zabiegi na płuca po COVID-19

Aby zadbać o zdrowe płuca, warto rozważyć skorzystanie z rehabilitacji oddechowej. Opiera się ona o treningi fizyczne o charakterze aerobowym lub oporowym oraz ćwiczenia relaksacyjne połączone z łagodną aktywnością fizyczną. Zaletą takiej rehabilitacji jest zwiększenie wydolności organizmu oraz pojemności płuc. U osób cierpiących na dolegliwości układu oddechowego wskazane są również zabiegi lecznicze usprawniające pracę płuc. Specjalistyczne zabiegi są zalecane zarówno jako profilaktyka, jak i forma terapii po chorobach, takich jak COVID-19.

W trosce o zdrowe płuca pomocne mogą okazać się:
– tlenoterapia,
– inhalacje w tężni solankowej,
– inhalacje lekowe,
– korzystanie z komory hiperbarycznej,
– zabiegi z użyciem stymulacji elektromagnetycznej o wysokiej intensywności,
– zabiegi balneologiczne (okłady borowinowe, kąpiele lecznicze),
– muzykoterapia.
 

Primavera Jastrzębia Góra stworzyła pakiet zdrowotny skierowany do osób, które chciałyby poprawić wydolność płuc oraz nauczyć się efektywniej oddychać. Zadbaj o Płuca to zbilansowana, odżywcza dieta, dedykowane zabiegi (wypoczynek w tężni solankowej, tlenoterapia w komorze hiperbarycznej, fizjoterapia), warsztaty oddechowe oraz aktywność fizyczna.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas