2 lutego 2019

Leczenie onkologiczne skutkujące usunięciem piersi niesie za sobą konieczność podjęcia szczególnych kroków zmierzających do przywrócenia pełni zdrowia. Zabiegi dla kobiet po mastektomii mają na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej po przebytej operacji usunięcia piersi. Ich wykonywanie jest skuteczną metodą na odzyskanie pełni sił i poprawę samopoczucia.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi dla kobiet po mastektomii.

Mastektomia rehabilitacja – indywidualne ćwiczenia

Przebycie mastektomii niesie za sobą ból fizyczny. Aby go ograniczyć, warto zdecydować się na indywidualnie dobrane ćwiczenia, które zwiększają siłę mięśni, usprawniają ruchy stawów, w tym zwiększają ruchomość w stawie barkowym oraz niwelują ból kręgosłupa i kości. Dobrze dobrane zabiegi dla kobiet po mastektomii pomagają też w zapobieganiu lub usuwaniu obrzęków i stanów zapalnych w obrębie kończyn.

Ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę ogólnej wydolności organizmu, co pozwala na przystosowanie się do nowego stylu życia i akceptacji odmiennego wyglądu ciała.

Aplikacja plastrów kinesiology taping

Plastry kinesiology taping to udowodniona naukowo metoda na leczenie obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii. Polega ona na aplikacji specjalnych plastrów na powierzchni skóry. Plastry te wspomagają przepływ limfy, zwiększają przestrzeń między powięzią a skórą właściwą i zapewniają odpowiednie napięcie mięśni, usprawniając funkcjonowanie kończyny.

Profesjonalnie założone plastry pomagają zredukować obrzęk limfatyczny powstały po mastektomii. Taping taki nie ogranicza ruchów, jest wodoodporny i bezpieczny dla skóry.

Mastektomia rehabilitacja – drenaż limfatyczny manualny i maszynowy

Drenaż limfatyczny to jedna z najbardziej popularnych technik, jeśli chodzi o zabiegi dla kobiet po mastektomii. Polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów przy użyciu specjalistycznych technik podczas uciskania i pocierania skóry. Ma to na celu przemieszczenie nagromadzonej limfy, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i poprawy krążenia. Manualny drenaż limfatyczny pobudza też do działania węzły chłonne.

Zabieg drenażu limfatycznego można wykonywać przy pomocy specjalistycznych urządzeń, takich jak High-Tech Icoon. Rezultaty są wówczas szybsze i lepiej zauważalne.

Presoterapia – drenaż podciśnieniowy rękawami BOA

Rehabilitacja po mastektomii powinna skupiać się na stymulacji przewodów limfatycznych oraz przyspieszaniu metabolizmu w tkankach. W tym celu wykonuje się masaż pneumatyczny przy użyciu specjalistycznych rękawów uciskowych wypełnionych powietrzem. Powietrze znajduje się pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu rękaw BOA wytwarza fale pobudzające naczynia limfatyczne, które odpowiadają za przepływ limfy.

Mastektomia rehabilitacja – terapia lecznicza dostosowana do indywidualnych potrzeb

Każda pacjentka ma inne potrzeby po przebytej operacji usunięcia piersi. Z tego też względu zabiegi dla kobiet po mastektomii powinny być ocenione przez doświadczonego lekarza lub fizjoterapeutę. Może on dopasować przebieg rehabilitacji do indywidualnej sytuacji, zalecając zabiegi z zakresu kinezyterapii, masażu i zabiegów wodnych. W takim wypadku może zalecić odpowiednie ćwiczenia, aktywność fizyczną przeciwobrzękową, oddechową i wpływającą na ogólną sprawność organizmu, masaże lecznicze i limfatyczne oraz kąpiele wirowe, perełkowe i hydromasaże.

W Primavera Jastrzębia Góra wiemy, jak ważna jest prawidłowa fizjoterapia w procesie powrotu do sprawności po mastektomii. Wraz z doświadczonymi fizjoterapeutami stworzyliśmy specjalny program – „Program Zdrowa OD NOWA – Odporność Amazonki” (przelinkowanie), który między innymi poprzez specjalistyczne zabiegi skutecznie wspomaga leczenie onkologiczne i wspiera kobiety w tym trudnym dla nich czasie.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas