6 września 2018

Choroba Hashimoto wiąże się z ciągłym uczuciem zmęczenia i osłabienia organizmu. Zły nastrój może odbierać chęć do wysiłku fizycznego. Tym bardziej, że choroba znacznie obniża możliwości. Nie znaczy to jednak, że należy rezygnować z aktywności. Trening przy Hashimoto jest jak najbardziej wskazany.

Trzeba wiedzieć jak ćwiczyć mając Hashimoto tak, by sobie nie zaszkodzić. Nie warto się zbytnio forsować i dążyć do jak najlepszych wyników. Najważniejsze, aby ruch sprawiał przyjemność i nie pogłębiał objawów choroby.

  • Skonsultuj się z lekarzem i trenerem personalnym

Chorując musisz być pod ciągłą kontrolą lekarza. Trening przy Hashimoto szczególnie wymaga konsultacji. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnego stanu zdrowia i stadium choroby. W okresie nasilonych objawów intensywna aktywność może nie być wskazana. Powoduje bowiem wzrost uczucia zmęczenia oraz pogłębia bóle i obrzęki stawów. Dodatkowo, jeżeli Hashimoto występuje wraz z insulinoopornoścą, cięższe ćwiczenia mogą pogłębić chorobę.

Jeśli zmagasz się z chorobą wiele lat i rozumiesz zależność Hashimoto a ruch, prawdopodobnie znasz już swój organizm na tyle, że samodzielnie określisz na co cię stać. W początkowym stadium koniecznie porozmawiaj z lekarzem prowadzącym lub trenerem personalnym, który powie ci, jak ćwiczyć mając Hashimoto.

  • Wybierz sport, który lubisz

Aktywność fizyczna przynosi najlepsze rezultaty, gdy uprawia się ją dla przyjemności. Trenując bez przekonania człowiek zbytnio się nie przykłada, co dodatkowo zwiększa ryzyko kontuzji. Najlepiej poszukać więc formy ruchu, która sprawia największą przyjemność. Mając doświadczenie, łatwiej jest określić, jaki sport się lubi.

Gdy to właśnie choroba zmotywowała cię do poprawy kondycji, na początek spróbować warto mniej wymagających form aktywności. Wskazany trening przy Hashimoto to:

  • marsz, bieganie, spacery,
  • jazda na rowerze,
  • aqua aerobik,
  • joga, tai chi,
  • obwodowy trening siłowy.
  • Dostosuj intensywność treningu do swoich możliwości

Podczas treningu należy obserwować reakcje swojego ciała. Analizować też swoje samopoczucie w dni wzmożonej aktywności. Znając zależność Hashimoto a ruch szybko da się ocenić, czy wykonywane ćwiczenia są zbyt intensywne, czy nie.

Możliwe, że sam poczujesz, że stać cię na więcej. Dostosuj trening przy Hashimoto – jego ilość i intensywność ćwiczeń, do swoich możliwości. Nie przesadzaj. Pamiętaj, że nie chodzi o bicie rekordów.

  • Zmodyfikuj dietę

Trening przy Hashimoto jest bardziej wyczerpujący dla organizmu niż u zdrowych osób. Należy wziąć pod uwagę wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze związany z wysiłkiem. Nie można dać się zwieść głodówkom i dietom o bardzo niskich kalorycznościach, które mogą zakłócać funkcjonowanie pracy tarczycy potrzebującej substratów do pracy. Dieta ma ogromne znaczenie w chorobie, a jej ułożenie zajmuje wiele czasu.

Wprowadzając w życie aktywność fizyczną musisz ponownie zmodyfikować swój jadłospis, aby dostosować zawartość węglowodanów, białka i witamin w codziennych posiłkach. Warto w tym celu zasięgnąć porad dietetyka, np. podczas wczasów zdrowotnych nad morzem „Program Opanuj Hashimoto” (przelinkowanie). Specjalista dokładnie wyjaśni ci, jak ważna jest relacja Hashimoto a ruch i dieta.

  • Pamiętaj o regeneracji

Uprawiając sport zawsze trzeba pamiętać o regeneracji. Organizm potrzebuje odpoczynku, by odbudować utracone siły. Dzięki temu może skutecznie spalać tłuszcz i wzmacniać mięśnie. Bez przerw między dniami treningowymi i wystarczającej ilości snu doprowadzić można do nasilenia objawów choroby.

 Jeśli masz obawy, czy samodzielnie poradzisz sobie z ćwiczeniami, zastanów się nad skorzystaniem z pomocy trenera personalnego. Najlepiej znaleźć osobę doświadczoną w pracy z chorymi. Trener powie ci jak ćwiczyć mając Hashimoto i podczas kolejnych spotkań zmodyfikuje plan treningowy pod kątem twoich potrzeb i możliwości.

 Pamiętaj, że trening przy Hashimoto, to nie tylko ćwiczenia, ale również m.in. odpowiednia dieta czy regeneracja. Jeżeli chcesz zadbać o siebie w sposób kompleksowy, pomyśl o wyjeździe na dedykowane osobom z chorobą Hashimoto wczasy zdrowotne, gdzie pod okiem specjalistów PrimaLife (przelinkowanie do PL.pl) zadbasz o swoje zdrowie oraz zdobędziesz cenną wiedzą, którą z powodzeniem wykorzystasz w codziennym życiu.


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas