16 czerwca 2018

Przekwitanie zdaje się nie pasować do trybu życia nowoczesnych kobiet. W internecie znaleźć można różne sposoby na to jak zahamować menopauzę i cieszyć się młodością jeszcze dłużej. Nie daje to jednak gwarancji i nie ma potwierdzenia skuteczności. Okazuje się również, że zgłębianie tematu – jak opóźnić menopauzę – niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia.

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, polegający na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego i zaniku płodności. Najczęściej dotyka panie około 50-tego roku życia, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że kobiety przechodzą menopauzę przedwcześnie, już w wieku 30-stu lat. Czas wystąpienia menopauzy uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników.

Jak opóźnić menopauzę za pomocą terapii hormonalnej

Suplementacja hormonów, których produkcja spada w okresie menopauzy, zdaje się być rozwiązaniem sprawy jak opóźnić menopauzę. Niestety doustne przyjmowanie hormonów zawsze związane jest z pewnym ryzykiem, dlatego ostateczna decyzja o podjęciu terapii zastępczej jest konsultowana z lekarzem i nie może być podejmowana samodzielnie. Musi mieć również odpowiednie uzasadnienie medyczne.

Czy ciąża opóźnia menopauzę?

Wiele kobiet zastanawiających się nad tym, jak zahamować menopauzę ma wątpliwości odnośnie tego, czy ciąża opóźnia menopauzę. Jest to bardzo popularne przekonanie wśród pań po 40-tce, jednak nie jest prawdziwe. Późna ciąża nie ma żadnego wpływu na to, kiedy rozpocznie się okres przekwitania. Może jednak świadczyć o dobrym stanie zdrowia kobiety. Dlatego jej wpływ na menopauzę często jest błędnie interpretowany.

Akceptacja tego, co nieuniknione

Zamiast zastanawiać się nad tym jak opóźnić menopauzę, lub jak zahamować menopauzę, można też po prostu ją zaakceptować. Niezależnie od tego, jak bardzo zdrowy tryb życia się prowadzi i jak dobre geny się ma, prędzej czy później menopauza dotyka każdą kobietę. Należy również pamiętać, że im później występuje menopauza, tym wyższe jest ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie warto zatem skupiać na tym, jak zahamować menopauzę, ale jak sprawić, by podczas niej czuć się dobrze.

Zmiana nawyków żywieniowych na lepsze ma duży wpływ na samopoczucie w trakcie menopauzy. Aby złagodzić jej objawy, poza odpowiednią, zbilansowaną dietą, należy postarać się o rezygnację z palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Warto również zadbać o aktywność fizyczną, która ma korzystny wpływ na zdrowie, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i dobrze wpływa na sferę psychiczną.

Klimakterium nie jest chorobą i nie należy się jej obawiać. Zbliżając się do 50-tych urodzin, warto jednak powoli zacząć przygotowywać się na ten nowy etap w życiu. Pomocne mogą być specjalne programy, przygotowane żeby oswoić kobiety z tematem przekwitania. Najczęściej przecież ludzie boją się tego, co nieznane. Dlatego zwiększanie świadomości na temat menopauzy i jej objawów może pomóc kobietom przejść przez ten niełatwy okres i dostrzec pozytywne strony nadchodzących zmian. Świadomie i bez próby podejmowania tematu jak opóźnić menopauzę.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas