9 czerwca 2018

Suplementy oczyszczające organizm to modny temat, który raz na jakiś czas (zazwyczaj w okolicy różnych świąt) przebija się do świadomości konsumentów ze zwiększona mocą rażenia. Producenci chemicznych tabletek bombardują wówczas reklamami nowych preparatów, które w magiczny sposób mają oczyścić organizm z toksyn i pozwolić bez wyrzutów sumienia jeść jeszcze więcej. Z drugiej strony coraz częściej słychać głosy krytyki, według których suplementy oczyszczające organizm są nieskuteczne, a nawet mogą być niebezpieczne. W chaosie informacyjnym łatwo się zagubić i podjąć złą decyzję.

Zanim zdecydujesz się na detox, warto dowiedzieć się więcej na temat rodzajów suplementów i ich skuteczności.

Tabletki oczyszczające organizm

Mimo że suplementy diety zgodnie z prawem nie są lekami, tylko produktami spożywczymi, to najczęściej można je kupić w aptekach. Znajduje się tam cały szereg różnorodnych preparatów wspierających oczyszczanie organizmu. Najczęściej są to produkty na bazie ziół, owoców czy nasion, których unikalne właściwości mają przyśpieszać detox i dawać szereg innych korzyści zdrowotnych. Dużą popularnością cieszą się tabletki z wyciągiem z ananasa i jabłek, proszek z alg morskich, czy kapsułki z jęczmienia.

Tabletki oczyszczające organizm zwykle posiadają wysoką zawartość wyizolowanych substancji aktywnych, których dostarczenie do organizmu wraz z pożywieniem byłoby niemożliwe. Problem polega jednak na tym, że ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić tak wysokich dawek substancji aktywnych. Większość z nich jest wydalana z organizmu, przez co nie czerpie się wcale dodatkowych korzyści z przyjmowania takich preparatów.

Naturalne suplementy oczyszczające organizm

Na rynku dostępnych jest również wiele suplementów pochodzenia naturalnego, które polecane są podczas oczyszczania organizmu. Detox wspierają m.in. zielona herbata, sok z brzozy czy napar ze skrzypu polnego lub mięty pieprzowej. Mają one przede wszystkim działanie moczopędne i przeczyszczające. Naturalne suplementy oczyszczające organizm mogą wspierać oczyszczanie organizmu, jednak skuteczny detox nie powinien opierać się wyłącznie na nich. Długotrwałe zażywanie takich substancji może bowiem prowadzić do problemów z trawieniem i do odwodnienia.

Oczyszczanie organizmu – podejście kompleksowe

Podchodząc do detoxu na poważnie, powinno się zdać sobie sprawę z tego, że sukcesu nie zagwarantują żadne modne tabletki oczyszczające organizm ani nawet naturalne suplementy oczyszczające organizm. Można oczywiście używać ich do wspierania procesu detoksykacji organizmu, ale powinno się stosować je z rozwagą i ze świadomością ewentualnych skutków ubocznych.

Aby oczyszczanie organizmu z toksyn było skuteczne, należy podejść do tego w sposób kompleksowy tzn. zadbać nie tylko o to, co się spożywa, ale również o odpowiednią aktywność fizyczną. Warto też przyjrzeć się bliżej metodom polecanym przez lekarzy np. metodzie zasadowej pielęgnacji ciała doktora Petera Jentschury. Taką detoksykację można bez przeszkód przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu lub jeżeli chce się podejść do tematu w bardziej profesjonalny sposób – skorzystać z pomocy specjalistów, np. podczas wczasów zdrowotnych nad morzem.

 Z warsztatów detoksykacyjnych najwięcej wyniosą osoby, które chciałyby prowadzić zdrowszy tryb życia na co dzień, ale nie do końca wiedzą jak zmienić dotychczasowe nawyki.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas