21 grudnia 2018

Woda to podstawowy element budulcowy organizmu. Jest środowiskiem zachodzenia wielu procesów biochemicznych. Jej niedobór może przyczyniać się do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Jaki jest wpływ wody na oczyszczanie organizmu? Co oznacza detoks organizmu wodą?

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet niewielki jej niedobór powoduje bóle głowy czy zaburzenia koncentracji. Nasze samopoczucie w bezpośredni sposób związane jest z poziomem nawodnienia organizmu. Kiedy dostarczamy odpowiedniej ilości płynów, nasza cera promienieje i jest jędrna, a narządy wewnętrzne pracują na najwyższych obrotach. Woda ma też kluczowe znaczenie w procesach pozbywania się toksyn i oczyszczania organizmu, stąd też tak ważnym jest, aby dbać o bieżące uzupełnianie jej niedoborów. Chroniczne zmęczenie, brak energii, zaparcia… To tylko kilka sygnałów, że przyda ci się wodny detoks.

Wodny detoks

Detoks organizmu wodą nie jest nowym, modnym sposobem na pozbycie się toksyn. To najprostszy i najdoskonalszy sposób na utrzymanie ciała i psychiki w zdrowiu. Jak wspomniane było wcześniej, woda uczestniczy w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Również w detoksykacji i wydalaniu szkodliwych substancji. Razem z moczem usuwane są zbędne produkty przemiany materii, ale też leki i produkty ich metabolizmu. Odwodnienie organizmu prowadzi zatem do magazynowania toksycznych substancji w tkankach i komórkach, co może objawiać się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Detoks organizmu wodą równa się głodówka?

Popularne w Internecie detoksy wodne połączone są często z głodówkami. Pomimo, że zwolennicy zachwalają ich pozytywne efekty, to jednak kilkudniowy post nie przynosi organizmowi żadnych wymiernych korzyści. Głodówki rekomendowane jako lecznicze przyczyniają się do znacznego osłabienia organizmu. Włosy stają się suche, paznokcie łamliwe, a skóra przybiera niezdrowy, szary odcień. Jeżeli powtarza się je często, mogą doprowadzić nawet do tak poważnych komplikacji zdrowotnych, jak zaburzenia hormonalne czy anemia!

Jak zatem mądrze wspomagać oczyszczanie organizmu wodą? Bardzo prosto. Wystarczy zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych każdego dnia płynów. Dochodzić do tego nawet stopniowo. Najlepiej, gdyby było to wypijanie małymi łykami 30ml wody na każdy kilogram masy ciała (średnio przyjmuje się około 1,5-3 litry wody, w przypadku większej aktywności nawet więcej). Można modyfikować smak poprzez dodatek świeżo wyciśniętego soku lub ziół (warto zaraz po przebudzeniu sięgnąć po szklankę wody z cytryną). Świetnie sprawdzają się też świeże owoce, takie jak truskawki czy pomarańcze. Dodatkowo, sięgać można po jedną filiżankę dziennie herbatki ziołowej, np. z pokrzywy czy skrzypu, która zadziała moczopędnie i usprawni wydalanie toksyn z organizmu.

Trwała zmiana na lepsze

Aby jak najdłużej zachować pozytywne efekty oczyszczenia organizmu, warto wprowadzić zasady zdrowego detoksu do codziennego życia. Detoks organizmu wodą może być dobrym do tego wstępem. Aby wodny detoks był bardziej skuteczny, należy nieco zmienić nawyki żywieniowe, zmodyfikować dietę i spożywać lekkostrawne, zdrowe posiłki. Kolorowe sałatki, kasze czy warzywa strączkowe wspomagają organizm w procesach oczyszczania. Ograniczenie kawy, papierosów i napojów alkoholowych również bardzo dobrze oddziałuje na stan zdrowia.

Niewielkie zmiany w twoim życiu (w tym wodny detoks) pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego ciała, a w tym nerek. Dzięki temu usuwanie z organizmu szkodliwych substancji jest szybsze, skuteczniejsze, a twoja kondycja i samopoczucie – zdecydowanie lepsze.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas