10 stycznia 2019

Odtruwanie organizmu to proces, który niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Jednak wykonywany w sposób nieumiejętny, prowadzi do jednego z najbardziej uciążliwych problemów – bezsenności. Detoks a bezsenność – jaka jest zależność, z czego wynika i czy powinna martwić?

Nieregularne posiłki, dieta bogata w rafinowany cukier i tłuszcze nasycone zdecydowanie nie sprzyjają równowadze w organizmie. Dodatkowo siedzący tryb życia, zanieczyszczenie powietrza i długotrwały stres znacznie przyczyniają się do gromadzenia toksyn w organizmie. Pojawiają się objawy takie jak trądzik, wypadanie włosów, częste przeziębienia i brak sił. Wtedy decydujesz się na detoks, który ma pomóc uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i… zaczynasz cierpieć na bezsenność. Czy to znak, że należy przerwać detoks, a może w ogóle nie trzeba było go zaczynać?

Detoks i głodówka – czy warto?

W Internecie dostępny jest szereg artykułów opisujących fantastyczne efekty „agresywnego detoksu”. Piękna skóra, włosy, ale przede wszystkim zastrzyk energii. I choć „eksperci” potwierdzają, że początkowe objawy detoksu zwykle są nieprzyjemne i nie mają nic wspólnego z obiecanymi korzyściami, to jednak tłumaczą, że związane są one głównie z ponownym uwolnieniem toksyn do krwiobiegu. Te, gromadzone przez lata w tkankach, muszą zostać wprowadzone do krwi, aby organizm mógł się ich pozbyć.

Wspomniane agresywne detoksy połączone z głodówkami są bardzo promowane. Ale zamiast poprawy zdrowia pojawia się bezsenność, kłopoty z koncentracją, wysypki, biegunki czy wzdęcia. Stan skóry się pogarsza. Zmiany dotykają też sfery psychicznej – odczuwany jest smutek, przygnębienie, wahania nastrojów. Te właśnie objawy mają świadczyć o tym, że organizm pozbywa się toksyn i zaczyna się proces oczyszczania. Ale nie jest to prawdą! Radykalne posty i „głodówki lecznicze” są szkodliwe nie tylko dla ciała, ale i dla psychiki. Organizm wchodzi w tryb mobilizacji, o czym świadczy rozdrażnienie i pobudzenie. Pojawiające się kłopoty ze snem (detoks a bezsenność) nie są związane z wydalaniem toksyn, a z głodem. Należy jak najszybciej przerwać takie oczyszczanie (najlepiej w ogóle go nie zaczynać) i skupić się na odbudowaniu sił witalnych. Agresywne detoksy przyczyniają się do wyniszczenia organizmu i nie mają nic wspólnego ze zdrowiem.

Zdrowy detoks a bezsenność

Prawidłowy detoks powinien polegać na zmianie nawyków. Zdrowa dieta, odpowiednia ilość płynów i regularna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i lepszego samopoczucia. Każdego dotyka jednak czasami bezsenność, która w czasie „detoksu” może po prostu być demotywująca i utrudniać wytrwanie w swoich postanowieniach. Jest to jednak wina dotychczasowych zaniedbań i kwestia psychiki (początkowo zmiana nawyków może być trudna). Warto to przetrwać, bo zdrowe przyzwyczajenia docelowo mogą pomóc między innymi też w problemie nieprzespanych nocy. Detoks a bezsenność – jak z nią walczyć, a nawet jej uniknąć?

Higiena snu – broń w walce z bezsennością

By nie martwił cię problem bezsenności, najważniejszym jest, aby zmienić nastawienie i zadbać o higienę snu. Dwie godziny przed planowanym położeniem się do łóżka odłożyć wszystkie sprzęty elektroniczne. Pamiętać też, żeby nie spożywać przed snem bardzo obfitych posiłków. Zasypianie z pełnym, bolącym żołądkiem może być znacznie utrudnione, a sen nie przynieść oczekiwanej regeneracji. Dobrze nie wykonywać również forsownych treningów – duży wysiłek fizyczny wbrew pozorom utrudnia zasypianie. Sprawdza się delikatna aktywności fizyczna taka jak stretching, joga czy krótki spacer, który pozwala dotlenić organizm i pomaga się odprężyć. Można także sięgnąć po napary z rumianku lub melisy – uspokajają i wyciszają.

Jeżeli jest taka możliwość, warto przygotować odprężającą kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego. Po takim relaksie delikatnie osuszyć ciało i szybko położyć się do łóżka. Organizm jest wtedy rozluźniony, a sen z pewnością przychodzi szybciej.

Zapomnij o głodówce i zadbaj o siebie w sposób kontrolowany! Agresywny detoks a bezsenność? To nie dla ciebie! Zdrowy detoks i odpowiednia higiena snu dadzą ci poczuć zastrzyk energii w ciągu dnia, ale też pozytywnie wpłyną na jakość snu i twoje codzienne samopoczucie. Zmień swoje życie na lepsze!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas