1 czerwca 2021

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Badania pokazują, ze współcześnie nie stresują się tylko osoby dorosłe i starsze, ale także dzieci. Co jest zatem bezpośrednia przyczyną stresu u dzieci? Jak można pomóc maluchom uniknąć niepotrzebnych nerwów wykorzystując do tego zabawki dla dzieci?

Przyczyny stresu u dzieci

Specjaliści potwierdzają, że dzieci są coraz bardziej narażone na negatywne skutki stresu w życiu codziennym. Nie można całkowicie uchronić dziecka przed stresem, jednak można pomóc mu przetrwać trudniejsze momenty. Przydatne w tym mogą być odpowiednie zajęcia pozalekcyjne oraz zabawki dla dzieci. W większości przypadków stres powodują sytuacje, które mają miejsce w szkole. Dzieci mają to do siebie, że każde przykre słowo czy komentarz biorą mocno do siebie. Bardzo często bezpośrednią przyczyną pojawiania się stresu jest brak akceptacji ze strony rówieśników. Ciągłe naśmiewanie się czy nieprzyjemne wyzwiska kierowane w stronę dziecka mogą sprawić, że maluch nie będzie chętnie uczęszczał na zajęcia. Dzieci stresują się także wtedy, gdy przydzielone im zostaje dość ważne zadanie. W takich sytuacjach bardzo często pojawiają się objawy dotyczące tego, czy zadanie zostanie wykonane we właściwy sposób.

Trudna sytuacja w domu również może przyczyniać się do nasilenia stresu. Ciągłe kłótnie rodziców czy zakazy i krzyki negatywnie wpływają na samopoczucie malucha. Czynnikiem, który dość często wywołuje stres u dzieci, są także publiczne wystąpienia, miedzy innymi na przedstawieniach czy apelach. Rodzice mogą jednak pomóc maluchom w pokonywaniu stresu, na przykład wykorzystując zabawki antystresowe, takie jak Fidget Toys.

Zabawki dla dzieci na stres

Podczas radzenia sobie ze stresem najważniejsza jest oczywiście rozmowa dziecka z rodzicem, w czasie której, powinien on wytłumaczyć maluchowi, że tak naprawdę nie ma powodów do obaw. Czasami jednak takie metody się nie sprawdzają i konieczne jest zasięgnięcie porady u specjalisty, który pomoże zmienić myślenie dziecka. Wszelkie zajęcia ze specjalistami są oczywiście dobre, ale na początek warto skorzystać z mniej radyklanych środków, do których należą na przykład zabawki dla dzieci. Okazuje się, że zabawka antystresowa to świetny pomysł na rozładowanie napięcia u dzieci. Ogromną zaletą zabawek tych jest fakt, że maluch może mieć je zawsze przy sobie. Zabawka antystresowa pomaga się rozluźnić, poprawia nastrój, ale również wzmacnia mięśnie rąk i palców.

Fidget Toys – zabawka antystresowa

Niezwykle popularne wśród dzieci są tak zwane Fidget Toys. Są to sensoryczne zabawki dla dzieci, które maluchy mogą gnieść i rozciągać. Fidget Toys są przede wszystkim bezpieczne, gdyż nie są wyposażone w żadne małe elementy, a wykonane są z gumy. Ta zabawka przede wszystkim skupia myśli, co pomaga zrelaksować się maluchom. Obecnie w sklepach można znaleźć naprawdę najróżniejsze antystresowe i sensoryczne zabawki dla dzieci, takie jak na przykład Push Popy, które posiadają pęcherzyki. Zadaniem dziecka jest ich wciskanie, co daje jednocześnie ogromną satysfakcję.

Nie można całkowicie wyeliminować stresu z życia dziecka, jednak istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc maluchowi w relaksie. Najważniejsza jest rozmowa i zabawa z dziećmi, które zajmą im czas i odwrócą myśli od negatywnych uczuć. Oprócz zabawek antystresowych można zaangażować pociechę w kolorowanie ulubionych postaci z bajek, gry zręcznościowe i logiczne oraz zajęcia kreatywne z wykorzystaniem masy plastycznej (np. sprytnej plasteliny, piasku kinetycznego).

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas