14 lipca 2020

Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku Vladimir Nabokow utrzymywał, że pamięć to najważniejsze co mamy. W swojej autobiografii zatytułowanej „Pamięci przemów” często opisywał swoje wspomnienia z wakacji. I chociaż dziś już nikt, tak jak rodzina Nabokowa, nie spędza urlopów z książętami i arystokratami, to do naszych rodzinnych wakacji wracamy pamięcią często, bardzo je ceniąc.

Rodzinne wakacje czy samodzielny wyjazd?

Wielu rodziców decyduje się wysłać dzieci na różnego rodzaju obozy stosunkowo szybko. Przemawia za tym chęć usamodzielnienia swoich wychowanków (a czasem też potrzeba odpoczynku od trudów wychowania). Oczywiście, nie ma w tym nic złego, ale (jeśli jest taka możliwość) warto zafundować dzieciom dwa wyjazdy w okresie letnim: jeden kolonijny, drugi w formie rodzinnych wakacji. Każdy z nich ma bowiem swoje plusy i uczy dziecko zupełnie innych rzeczy. Z każdego z nich nasze pociechy wrócą z zupełnie innymi, ale równie wartościowymi wspomnieniami z wakacji.

Wolność i swoboda

Lato to dla dziecka czas wolności od obowiązków szkolnych. Warto więc, mając to na uwadze, pozwolić mu na nieco więcej. Wakacyjne wyzwania takie jak nauka pływania, pierwsze wyjście w góry, zdobycie kolejnych szczytów, noce spędzone w namiocie – tego nie robi się przecież codziennie.

Jeśli będziemy towarzyszyć dzieciom podczas tego młodzieńczego zachłystywania się wolnością, to z całą pewnością ich wspomnienia z wakacji nierozerwalnie związane będą z nami. A czy nie życzy sobie tego każdy z rodziców?

Wakacyjne wyzwania

Rodzinne wakacje mogą stać się również świetną okazją do przełamywania barier. Nasza pociecha zaczęła naukę języka obcego? Może więc pozwolić jej zamówić posiłek w obcym kraju lub zamienić kilka słów z obsługą hotelową. Wakacje to świetna szansa na sprawdzenie zdobytych umiejętności lub zdobycie nowych. Wiele hoteli czy biur podróży oferuje cały szereg dodatkowych zajęć. W kurortach i w popularnych miejscowościach możemy spróbować nowych sportów, skorzystać z oferty parków linowych czy trekkingowych wypraw.

Nie trzeba zresztą szukać aż tak daleko – zwyczajna przejażdżka rowerem w nowym miejscu może okazać się dla naszego dziecka niezwykłym wakacyjnym wyzwaniem. Oczywiście pamiętać należy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa! Dzięki temu dziecko z pewnością będzie chętnie wracać pamięcią do wspomnień z wakacji, kojarząc je z czymś przyjemnym i ekscytującym.

Przede wszystkim ludzie

Rodzinne wakacje to również świetna okazja do poznania innych ludzi i obcych kultur. Podróże kształcą i otwierają horyzonty, często jednak młody człowiek staje wobec trudnych problemów (takich jak bieda, czy nierówności społeczne), których sam nie jest w stanie zrozumieć. Dobrze więc aby miał obok siebie rodziców, którzy pomogą mu uporać się z bolączkami tego świata. To właśnie rodzice powinni pokazać dziecku mnogość ludzkich postaw i nauczyć je szacunku do innych. Związane z takim doświadczeniem wspomnienia z wakacji z całą pewnością na zawsze zapiszą się w pamięci naszych pociech, jako wartościowa lekcja życia. Wspomnienia z wakacji to oczywiście również nowe znajomości, a nawet przyjaźnie, które czasem trwają o wiele dłużej niż dni wypoczynku.

Dzieciństwo to okres do którego bardzo często wracamy pamięcią. Wakacje zaś stanowią kwintesencję tego czasu – młody człowiek wolny od obowiązków i monotonii dnia codziennego rozwija swoje umiejętności lub nabywa nowe, stawia czoła wakacyjnym wyzwaniom, poznaje nowe osoby, czerpie z życia pełnymi garściami. Nic więc dziwnego, że to właśnie wspomnienia z wakacji najsilniej odciskają się w naszej pamięci. Postarajmy się więc, aby w przypadku naszych dzieci były one jak najbardziej pozytywne i wartościowe.

Zapraszamy do Primavera Jastrzębia Góra na wypoczynek pełen ekscytujących przygód i świetnej zabawy. Lato Nad Morzem 2020 – Wakacyjne Historie to rodzinne wakacje, które gwarantują piękne wspomnienia!

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas