14 września 2023

Tradycja organizowania Wieczorów św. Andrzeja sięga dawnych czasów. W przekazach ludowych zachowało się wiele wróżb i przepowiedni. Wróżby Andrzejkowe zawsze są ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Do doskonałej zabawy wystarczy naprawdę niewiele. Przygotuj wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty i odkryj, co przyniesie Ci przyszłość.

Choć obecnie Andrzejki organizowane są zazwyczaj 30 listopada, to Wieczór Wróżb należy organizować w Wigilie tego święta. Dawniej wróżby Andrzejkowe były przeznaczone jedynie dla panien i traktowano je bardzo poważnie, jako przepowiednie dotyczące zamążpójścia. Z początku były to rytuały odprawiane w samotności. Dopiero z biegiem czasu przybrały formę grupową. I tak na przykład młode panny zachowywały post przez cały dzień, by w nocy przyśnił się im przyszły mąż. Do wróżb grupowych zaliczano np. losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, a różaniec – stan zakonny.

Bardziej współczesna wersja wymaga przygotowania drobnych przedmiotów i jednorazowych kubeczków. Zabawa Andrzejkowa polega na losowaniu np. ślubnej obrączki, kawałka cytryny czy ciastka – nietrudno domyśleć, się, co miałyby symbolizować te przedmioty. Kolejną zabawą jest na przykład wróżenie z jabłek. Obrane skórki od jabłka (jak najdłuższe!), rzucamy przez ramię i powinny ułożyć się w inicjał imienia przyszłego wybranka.

Wyścigi bucików to wróżba, w której buty wszystkich panien układane od dowolnego miejsca w stronę drzwi pokażą, która jako pierwsza wyjdzie za mąż – oczywiście ta, której obuwie wygra na progu. W wersji dla dzieci zmieniamy wróżbę na czyje marzenie spełni się jako pierwsze.

W przeszłości, jak i obecnie jedną z najpopularniejszych wróżb jest lanie wosku na zimną wodę. Aby wróżba była ważna, wosk należy lać przez ucho od klucza. Kształt, który przyjmie zastygła masa, lub rzucany przez nią na ścianę cień ma być podobizną przyszłego wielbiciela lub zawodu, który będziemy wykonywać.

Znakomitym pomysłem na wieczór z wróżbami może być weekend andrzejkowy w hotelu (wigilia Św. Andrzeja, wypada w tym roku w piątek). Primavera w Jastrzębiej Górze zaprasza! Wyjątkowa Impreza Andrzejkowa nad morzem to wyśmienita okazja do jesiennego świętowania z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie. W piątek organizowany jest Wieczór Wróżb, natomiast w sobotę Zabawa Andrzejkowa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Animatorzy przygotują wieczór pełen atrakcji i zabaw dla najmłodszych, podczas, gdy rodzice będą mogli spokojnie bawić się na imprezie Andrzejkowej z pyszną kolacją bufetową, animacjami i konkurencjami prowadzonymi przez profesjonalną panią Wodzirej.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas