18 sierpnia 2020

Wychowywanie dzieci w czasach rewolucji cyfrowej stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Maluchy każdego dnia oglądają telewizję, grają w gry i przeglądają aplikacje w telefonie. Pojawia się rozproszenie uwagi, trudności z nauką. Przyczyną jest brak koncentracji, zaburzenia uwagi i roztargnienie. Mindfulness dla dzieci to innowacyjna metoda, która pomaga właśnie w takich sytuacjach.

Trening Mindfulness co to znaczy?

Samo pojęcie Mindfulness pochodzi z języka angielskiego i oznacza skupienie, uważność, koncentrację na konkretnej rzeczy lub czynności. Medytacja Mindfulness to zestaw prostych, codziennych ćwiczeń wspierających rozwój malucha. Dzięki stosowaniu Mindfulness dla dzieci, pociechy staną się bardziej świadome zjawisk zachodzących w ich otoczeniu. Na zachodzie bardzo popularny jest Mindfulness, co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zmianę codziennych nawyków, spojrzenia na świat, siebie samego, rodzinę. Pozytywne efekty, jakie niesie ze sobą trening uważności, to przede wszystkim lepsze przygotowanie do dorosłego życia. Dziecko skupione i poznające realny świat, lepiej się uczy, a codzienne, rutynowe czynności, jak np. sprzątanie zabawek, zaczynają sprawiać mu przyjemność.

Mindfulness dla dzieci – odpowiedź na zagrożenia ze strony cyfrowej rzeczywistości

Wielu świadomych rodziców pyta o Mindfulness, co to daje i gdzie można trenować koncentrację?Mindfulness dla dzieci pomaga radzić sobie z codziennym stresem, z trudnymi sytuacjami w szkole i w domu. Dzięki skupieniu uwagi na zwykłych przedmiotach z otoczenia i na codziennych, powtarzalnych czynnościach, maluch sam odkrywa ich sens. Wystarczy kilka spotkań z trenerem, który pokaże, jak wygląda medytacja Mindfulness. Im młodsze dziecko zacznie korzystać z tej metody ćwiczenia koncentracji, tym lepsze efekty będą w szkole i dorosłym życiu.

Cyfrowa rzeczywistość i nagromadzenie często zbędnych informacji, zaśmiecają umysł malucha, wprowadzają chaos i pośpiech. Nerwowe, nadpobudliwe dziecko nie wykonuje poleceń, wymusza na rodzicach różne rzeczy i nie chce dostosować się do otoczenia. Dziecko w cyfrowym świecie jest bardzo samotne, dlatego medytacja Mindfulness pomaga zagubionym i rozproszonym maluchom.

Trening skupienia podczas zabawy

Mindfulness dla dzieci prowadzony jest w obecności rodziców. To technika dla całej rodziny. Zajęcia z instruktorem mają pokazać, jak się wyciszyć i skupić na konkretnych rzeczach, zjawiskach i przeżyciach. W odróżnieniu od innych metod Mindfulness dla dzieci stawia na krótkie, treściwe sesje. Ćwiczenia są dostosowane do możliwości malucha. Dziecko uczy się rozpoznawać zmysły i naturę rzeczy. Na początku spotkania uderza w gong i słucha uważnie, gdy dźwięk ucichnie. Zaczyna zadawać sobie pytanie o długość dźwięku, jego natężenie, częstotliwość drgań. Po krótkim przygotowaniu następują zabawy i rozmowy. Każdy z elementów treningu ma określony cel: wzmocnienie świadomości i koncentracji u dziecka.

Ćwiczenia rozwijające Mindfulness, co to daje?

Medytacja Mindfulness może być nazwana treningiem koncentracji. Lepsze skupienie uwagi to też lepsze zapamiętywanie. Wielu rodziców pyta „Mindfulness, co to daje?” Przede wszystkim lepszy start w dorosłe życie, lepsze przygotowanie do zajęć szkolnych. Skupienie na własnym oddechu to najprostsze i najpopularniejsze ćwiczenie polecane dzieciom. Wystarczy nabrać powoli powietrza, zatrzymać się i policzyć do 6, po czym wypuszczać równomiernie strumień powietrza. To ćwiczenie- Medytacaja Mindfulness poleca zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Pomaga wyciszyć się, zapomnieć o zgiełku otaczającego świata i skupić się na tym, co tu i teraz.

W Primavera Jastrzębia Góra zajęcia animacyjne dla dzieci mają na celu wspomaganie ich rozwoju poprzez zabawę oraz stymulujące i różnorodne aktywności. W najnowszej ofercie jesiennej wypoczynku rodzinnegoJesień nad morzem dla ciała i duchaproponujemy zajęcia oparte na technikach Mindfulness m.in. sztuka Origami, ćwiczenia oddechu, jestem „offline” (gry podwórkowe), kolorowe witraże.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas