9 grudnia 2020

Dzisiejszy świat przepełniony jest elektroniką. Nie ma nic dziwnego w tym, że dzieci już od najmłodszych lat, spędzają mnóstwo czasu przed ekranami. Niekoniecznie jednak oglądając odpowiednie i bezpieczne treści. Jak znaleźć mądre bajki dla dzieci, które są atrakcyjne wizualnie a zarazem wartościowe?

Bezpieczna i wartościowa rozrywka

Świat kina dziecięcego skupia się głównie na produkcji pięknych wizualnie bajek dla dzieci. Niestety ich zawartość merytoryczna często budzi wątpliwości. Niewiarygodne może wydawać się, że bajki mogą zawierać np. elementy agresji czy nieodpowiedni język. Ponieważ dzieci odbierają coraz więcej bodźców z otoczenia, producenci bajek dla dzieci, aby przyciągnąć ich uwagę, sięgają po skrajne rozwiązania. Co ciekawe, popularne na całym świecie bajki dla dzieci Disneya sprzed lat nie stanowią także całkowicie bezpiecznej formy rozrywki.

Bajki dla dzieci a stereotypy

Znane bajki dla dzieci (np. Kopciuszek, Mała Syrenka, Królewna Śnieżka) kojarzą się z pięknymi postaciami i kolorowym światem. Udowodniono jednak, że np. występowanie postaci księżniczek pogłębia stereotypy. Księżniczki reprezentują postać młodej, zawsze pięknej kobiety w opresji, która może zostać uratowana tylko przez silnego księcia. Efektem oglądania takich produkcji jest niechęć dziewczynek do realizowania zainteresowań, uważanych powszechnie za mniej kobiece. Mogą też przywiązywać większą uwagę do wyglądu niż rozwijania intelektu. Według badań, przekonania wpojone im w młodości, mogą przełożyć się na późniejszy wybór zawodu oraz poczucie szczęścia. Dziewczynki, przyzwyczajone do oglądania bajek o księżniczkach, częściej wybierają typowe „kobiece zajęcia”. Techniczne studia i zawody odrzucają, nawet jeśli mają do nich predyspozycje.

Jak wybrać wartościowe bajki dla dzieci?

Trzeba przyznać, że czasy zmieniły się na tyle, że studia filmowe starają się obecnie produkować bajki dla dzieci z pozytywnymi wzorcami. „Merida Waleczna”, „Kraina Lodu”, „Sekrety morza”, ”W głowie się nie mieści” czy najnowszy serial animowany Netflixa – „Hilda” (dla troszkę starszych dzieci nie bojących się trolli i stworów).

Dziewczynki (bohaterki) są już niezależne, silne, odważne i inteligentne. Poznają świat, pokonują trudności, pomagają innym. Wartościowe bajki dla dzieci to również (znane dobrze rodzicom) „Było sobie życie”, anime z lat 80-tych „Podniebna Poczta Kiki”, „Tosia i Tymek” – film w duchu Montessori o przygodach rodzeństwa oraz bardzo chwalona „Bing” – bajka o króliku, jego przyjaciołach i przede wszystkim emocjach.

Zabierz dziecko w świat mądrych bajek!

Rodzice, którzy nie są obojętni na rozwój swoich pociech, z pewnością wybiorą bajki dla dzieci posiadające walor edukacyjny. Na szczęście można znaleźć mądre bajki dla dzieci do oglądania, które są wartościowe a zarazem atrakcyjne w odbiorze.

Warto śledzić repertuar festiwali kinowych dla dzieci i młodzieży np. Kino w trampkach, Kino Dzieci, Festiwal Filmów Animowanych albo Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży – Kinolub. Przedstawianie mądrych bajek dla dzieci do oglądania jest priorytetem dla organizatorów tego typu festiwali filmowych. Można też rozważyć propozycje kin studyjnych, które często prezentują bardziej ambitny repertuar od multipleksów.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas