7 kwietnia 2021

Jak zrobić ładne zdjęcie rodzinne, aby było wartościową pamiątką w przyszłości? Zdjęcia to pamiątka na całe życie, sposób na podróż w przeszłość do wspomnień i historii. Obecny rozwój technologii daje nam ogromne możliwości. Mając przy sobie telefon, możemy uwiecznić praktycznie każdy ważny dla nas moment. A dodatkowo wgląd na fotografie mamy od razu i w razie potrzeby możemy poprawić ujęcie. Jest to przydatne zwłaszcza gdy robimy zdjęcia dzieci, które jak wiadomo, czasem trudno jest nakłonić do pozowania. Istnieją też przeróżne aplikacje do przerabiania zdjęć, które dodatkowo pozwalają upiększyć kadr.

Jak zrobić ładne zdjęcie – podstawowe zasady

Aby zrobić dobre zdjęcie, nie trzeba ukończyć zaawansowanego kursu fotograficznego. Praktycznie każda osoba posiadająca telefon może stać się rodzinnym fotografem. Warto jednak znać kilka podstaw i fotograficznych trików, które podpowiadają jak zrobić ładne zdjęcie.

Siatka pomocnicza 

W aparacie każdego telefonu włączyć można tak zwaną pomocniczą siatkę. Są to zazwyczaj dwie pionowe i dwie poziome linie wyświetlające się na ekranie. Podstawowa zasada kadrowania mówi, że najważniejsze elementy zdjęcia powinny znajdować się w miejscu przecięcia się linii, a horyzont musi być równoległy do linii poziomej. Jest to na pewno spore ułatwienie.

Dobre światło 

Lampa błyskowa w aparacie zazwyczaj nie jest najlepszej jakości i powoduje, że zdjęcia robione z jej udziałem są niewyraźne i zaszumione. Dlatego warto fotografować przy naturalnym świetle. Dodatkowo można użyć specjalnej blendy, która odbije naturalne światło i jeszcze bardziej naświetli fotografowany obiekt.

Ostrość i perspektywa

Podczas wykonywania zdjęcia starajmy się nie ruszać zbytnio telefonem. Dzięki temu obraz będzie ostry i wyraźny. Warto też pomyśleć o odpowiedniej perspektywie. Ważną zasadą jest to, aby nie robić ujęć od dołu. Taka perspektywa pogrubia osoby na zdjęciu, a przecież tego nikt nie chce, prawda?

O tym również warto pamiętać

Wsparcie w postaci statywu 

A w nawiązaniu do poprzedniego aspektu, czyli ostrości, warto wspomnieć jeszcze o statywach. Na rynku istnieje wiele akcesoriów tego typu. Statyw do telefonu może być ogromną pomocą przy robieniu zdjęć rodzinnych. Można go ustawić w oddali, dzięki temu w kadrze zmieści się więcej osób, a dodatkowo telefon będzie stabilny i nie poruszy się podczas robienia zdjęcia.

Czysty obiektyw 

Czysty obiektyw to właściwie podstawa. W telefonie nie trudno o tłuste ślady, które powstają przy codziennym użytkowaniu. Zabrudzenia sprawią, że zdjęcie będzie niewyraźne i rozmazane. Pamiętajmy, aby przed każdą sesją dokładnie wyczyścić obiektyw.

Kadrowanie

Oczywiście wykadrować zdjęcie można podczas obróbki, jednak warto robić to już przy wykonywaniu ujęcia. Pomyślmy co dokładnie chcemy uchwycić na zdjęciu i starajmy się ustawić właśnie taki kadr. Warto też pamiętać o tym, aby nie obcinać postaci ani obiektu w złym miejscu. Jeśli fotografujemy osobę i chcemy uchwycić całą jej sylwetkę, musimy zwrócić uwagę na to, czy np. kawałek stopy lub ręki nie wyszedł poza kadr.

Aplikacje do przerabiania zdjęć

Wiemy już jak zrobić ładne zdjęcie rodzinne, ale to nie wszystko. Na końcowy efekt wizualny zdjęcia ma wpływ również obróbka. Dlatego dobrym pomysłem jest korzystanie z aplikacji do przerabiania zdjęć. Za ich pomocą można nakładać przeróżne filtry i usuwać niechciane elementy z kadru. Przykładowe aplikacje do przerabiania zdjęć to:

  • VSCO
  • Adobe Lightroom
  • Snapseed
  • Photoshop Express
Zdjęcia dzieci

A jak zrobić ładne zdjęcia dzieci? To może się okazać nie lada wyzwaniem, jednak wszystko jest możliwe. Warto wykorzystać momenty kiedy pociechy są czymś zainteresowane. Bo przecież najlepsze ujęcia to naturalne ujęcia. Gdy robimy zdjęcia dzieci ważną zasadą jest też unikanie kadrów z góry. Taka perspektywa zniekształca i nie oddaje rzeczywistego wyglądu.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas