23 grudnia 2021

Szybka kawa i jeszcze szybszy prysznic. Śniadanie w biegu (albo jego brak), wszechobecne korki, nierówna walka z czasem. Jednym słowem: nerwówka. Sposoby na pozytywny początek dnia są proste, a jednak wciąż przez nas zaniedbywane. Codziennie powtarzamy te same schematy, mimo tego, że nam kompletnie nie służą. Jak dobrze zacząć dzień, aby mieć poczucie, że dbamy o swoje ciało, umysł, zdrowie? Podstawowe czynności i umiejętne zarządzanie czasem mają na to największy wpływ.

Porady na udany poranek

Zacznijmy od podstaw – przede wszystkim należy wstać o odpowiedniej porze. Co to znaczy? Trzymajmy się wyznaczonych godzin snu i przede wszystkim dbajmy o jego odpowiednią długość. Zalecane minimum to 7 godzin, które zapewni optymalną nocną regenerację. Jak zacząć dzień z energią? Wyspać się! Nie ma nic gorszego niż poranna walka toczona z samym sobą jeszcze z poziomu łóżka. Dodatkowo niedobór snu oznacza późniejszy ból głowy, rozdrażnienie, zwiększony apetyt. Pamiętajmy również, by dać sobie wystarczającą ilość czasu na podstawowe czynności. Obliczmy, ile zajmuje nam poranna higiena, ubranie się, zjedzenie śniadania, odprowadzenie dzieci do przedszkola. Wiedząc to, unikniemy codziennego pośpiechu, a to przecież ogromny czynnik stresogenny. Jak zacząć dzień z uśmiechem? Tylko w spokojnym tempie.

Jak dobrze zacząć dzień? Zgodnie z planem!

Nasz umysł lubi działać według dobrze znanych schematów. Wyrabiając dany nawyk, zdecydowanie ułatwiamy sobie funkcjonowanie. Dlatego kolejnym sposobem na dobry dzień będzie ułożenie planu i trzymanie się go. Warto wypisać sobie wszystkie czynności, które wykonujemy codziennie, zanim wyjdziemy do pracy i ułożyć je w dogodnej dla siebie kolejności. Być może uda nam się zaoszczędzić dzięki temu, chociaż kilka minut na dłuższe delektowanie się kawą. Dobrze jest także przygotowywać się do kolejnego dnia już wieczór wcześniej. Jakie zadania czekają nas w pracy, co musimy załatwić, gdzie zadzwonić? Mając jasno sprecyzowane cele, nie musimy martwić się, że o czymś zapomnimy. A to nas zwykle stresuje i wprowadza niepokój. Spisanie wszystkiego na kartce lub w telefonie, pozwoli uporządkować myśli. Jest to także sprawdzona metoda, aby odpowiednio nastawić się na czekające wyzwania i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jak zacząć dzień z uśmiechem? Najlepiej myślą, że jesteśmy doskonale na niego przygotowani.

Czas tylko dla siebie

Wygospodarowanie dla siebie 30 minut każdego poranka, może wydawać się abstrakcją. Przecież już teraz ledwo zdążamy wyszykować się do pracy. Zdecydowanie trudniej mają Ci, którzy muszą zadbać także o innych – o dzieci, partnera, zwierzaka. Ten sposób na pozytywny początek dnia jest dopiero kolejnym etapem do wprowadzenia. Bez podstaw (wypracowania nawyków, dbałości o sen, planowania) – nie ma szans na powodzenie. A znalezienie dla siebie nawet 15 – 30 minut, które spędzimy na przyjemnej aktywności to na pewno sprawdzona porada na udany poranek. Co wartościowego możemy w tym czasie zrobić? Na przykład porozciągać swoje ciało, aby delikatnie pobudzić je do działania. Spokojna aktywność (np. joga, proste ćwiczenia, taniec) wprowadzająca nas w ruch, wyzwoli dające uśmiech endorfiny. Dużą popularnością cieszy się ostatnio także medytacja oraz korzystanie z mocy afirmacji. Jak dobrze zacząć dzień, a jednocześnie wzmocnić w sobie poczucie szczęścia, spełnienia, spokoju? Stosując właśnie te metody pracy z podświadomością. Dzięki krótkiej (ale regularnej) medytacji jesteśmy w stanie poprawić swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Dlaczego afirmowanie jest również sposobem na dobry dzień? Codzienne powtarzanie sobie jednego, krótkiego zdania, które określa stan, w którym chcemy się znaleźć, pomaga nam go osiągnąć. Zasada działania afirmacji oparta jest na pracy z podświadomością oraz naszej naturalnej zdolności do kreowania rzeczywistości.

Zdrowe śniadanie na start

Jak zdrowo zacząć dzień? Oczywiście pełnowartościowym, sycącym, smacznym śniadaniem. Pierwszy posiłek najlepiej spożyć do godziny po przebudzeniu i również dlatego warto wstać odpowiednio wcześniej. Odpowiednio zbilansowany poprawi koncentrację, doda energii i przede wszystkim nie dopuści do wielkich napadów głodu w ciągu dnia. Zanim jednak sięgniemy po owsiankę lub jajecznicę, wypijmy ciepłą szklankę wody. Jest to kolejna porada, jak dobrze zacząć dzień, ponieważ taki napój pobudzi pracę wątroby i nerek oraz usprawni trawienie. Jeśli nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez filiżanki kawy, to najlepiej jest delektować się nią już po śniadaniu lub zabierając ze sobą w termosie.

Jak zacząć dzień z energią?

Wymienione sposoby na pozytywny początek dnia nie wymagają od nas wielkich przygotowań czy umiejętności. Tak naprawdę, wszystko zależy od ilości czasu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć o poranku dla samych siebie. Choć w teorii jest to proste, wcześniejsze wstawanie to nawyk sprawiający wiele trudności. Dlatego najlepiej zacząć od cofnięcia budzika jedynie o 15 minut i wprowadzenia jednej z powyższych porad na udany poranek.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas