28 października 2021

Dieta warzywno-owocowa najczęściej stosowana jest jako krótkotrwała kuracja oczyszczająca organizm. Jej bardzo restrykcyjna wersja została rozpropagowana przez Dr Ewę Dąbrowską, dlatego jej imieniem często nazywa się taki model odżywania. Decydują się na nią osoby, które chcą pozbyć się zalegających w ciele toksyn, poprawić trawienie, a w rezultacie także schudnąć. Czy dieta owocowo-warzywna jest zdrowa i czy przynosi pożądane efekty? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule oraz przedstawimy, jak działa dieta owocowo-warzywna.

Podstawowe zasady diety owocowo-warzywnej

Dieta owocowo-warzywna to przede wszystkim wykluczenie ze swojego jadłospisu pokarmów pochodzenia zwierzęcego oraz składników wysokoenergetycznych (tłuszczów, cukrów). Bazą codziennego menu są oczywiście warzywa i owoce, które zawierają bogactwo minerałów oraz witamin. Restrykcyjność diety zależy od rodzaju wybranego modelu takiej kuracji. Zasady diety owocowo-warzywnej Dr Dąbrowskiej są bardzo rygorystyczne, dlatego nazywa się ją postem. Lista dozwolonych produktów jest mocno ograniczona. Można jeść warzywa korzeniowe i cebulowe, liściaste oraz psiankowate. Owoce dozwolone to: jabłka, grejpfruty i cytryny. Zalecane jest oczywiście picie wody, wywarów i soków, herbat ziołowych. Takie odżywanie wywołuje jednak wiele kontrowersji wśród specjalistów od dietetyki i zdrowego odżywiania. Nie dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a wartość energetyczna wynosi zaledwie 600 kcal.

Zdrowszy model takiej diety

 Dla wielu osób post Dąbrowskiej jest za bardzo rygorystyczny. Za mała podaż energetyczna i niewystarczająca ilość posiłków negatywnie wpływa na samopoczucie. Ból głowy, ospałość, omdlenia, problemy ze snem, rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Dla tych, którzy chcieliby zastosować mniej inwazyjną kurację oczyszczającą, powstały bardziej racjonalne odmiany diety. Główne założenia diety owocowo-warzywnej są niezmienne, jednak dozwolone są także: otręby, kiełki, grzyby i więcej owoców (np. jagody, truskawki). Jest to zdrowszy sposób na oczyszczenie, a zarówno odżywienie organizmu. Posiłki przykładowego jadłospisu na diecie warzywno-owocowej mogą zawierać dużą ilość błonnika, witamin, nienasyconych kwasów z grupy omega-3 oraz składniki będące silnymi antyoksydantami.

Jak działa dieta owocowo-warzywna? Założenia

 Przeprowadzenie kuracji oczyszczającej ma na celu odciążenie organizmu od nadmiaru szkodliwych substancji wprowadzanych do organizmu wraz z jedzeniem. Nasycone kwasy tłuszczowe, metale ciężkie, cukier rafinowany mają negatywny wpływ na komórki, a w rezultacie – całościowy dobrostan człowieka. Założenia diety owocowo-warzywnej to usunięcie toksyn z organizmu, wspomaganie go w regeneracji, poprawa trawienia. Według Dr Dąbrowskiej oczyszczenie organizmu prowadzi do włączenia trybu samoleczenia i wzmocnienia odporności. Oznacza to, że taka dieta może stanowić profilaktykę wielu chorób i wspomagać w leczeniu obecnych. W środowisku medycznym zdania są jednak na ten temat podzielone i przejście na opisywany model odżywania należy skonsultować z lekarzem. Dieta owocowo-warzywna opinie ma bardzo różne, dlatego należy z rozwagą przeanalizować dostępne informacje pochodzące od jej zwolenników, jak i sceptyków.

Zalecenia do stosowania diety

Czy dieta owocowo-warzywna jest zdrowa? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno nie zaleca się długotrwałego stosowania postu. Może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i wyniszczenia organizmu. Dlatego tak ważna jest konsultacja medyczna przed przystąpieniem do diety oraz rozwaga. Najczęściej stosuje się ją około 14 dni, choć pełna kuracja według Ewy Dąbrowskiej powinna trwać aż 6 tygodni, co jest dużym obciążeniem dla organizmu. Dla kogo dieta warzywno-owocowa jest polecana? W pierwszej kolejności dla osób zdrowych, które chcą oczyścić organizm, zmienić nawyki żywieniowe (ograniczyć spożywanie np. mięsa czy nabiału), zrzucić nadprogramowe kilogramy. Warto jednak pamiętać, że w czasie stosowania takiej kuracji, niezalecana jest obciążająca aktywność fizyczna. Początki mogą się również wiązać z gorszym samopoczuciem.

Przykładowy jadłospis na diecie warzywno-owocowej

W diecie opartej głównie na warzywach i owocach kluczowe jest przestrzeganie odpowiedniego jadłospisu. Aby doszło do osiągnięcia efektu oczyszczenia, należy ściśle stosować się do zaleceń. Dopiero wtedy, będzie można ocenić, czy dieta owocowo-warzywna jest skuteczna. Menu na takiej diecie może być również smaczne i dostarczać odpowiednich wartości odżywczych, minerałów i witamin. Pod warunkiem, że wybierzemy model diety mniej rygorystyczny, niż Dr Ewy Dąbrowskiej.

 • Śniadanie
  Pudding z siemienia lnianego z truskawkami
  Sałatka z groszkiem cukrowym, dynią i kiełkami brokuła
 • Obiad
  Kalafior z curry z ciecierzycą i ziołami, ogórki kiszone
 • Kolacja
  Krem z pieczonych pomidorów ze śmietanką ze słonecznika
 • Dozwolone napoje: herbatki ziołowe, woda, zakwasy

Jak w zdrowy sposób rozpocząć oczyszczanie?

Wiedząc już, dla kogo dieta warzywno-owocowa jest zalecana oraz na czym polega, łatwiej jest podjąć decyzję o rozpoczęciu kuracji. Przeszukując Internet w celu zdobycia jak najwięcej informacji, natkniemy się na wiele blogów oraz portali medycznych. W Polsce wciąż największą popularnością cieszy się dieta Dr Ewy Dąbrowskiej, która jest kontrowersyjna. Nowością jest podejście mniej rygorystyczne, w którym dozwolone są także otręby, kiełki, nasiona. Wzbogacone zasady diety owocowo-warzywnej zapewniają zdrowe odżywianie, pełne niezbędnych witamin i minerałów. Pierwszym ośrodkiem nad morzem z taką dietą jest Hotel Astor w Jastrzębiej Górze. Czy dieta owocowo-warzywna jest skuteczna można przekonać się podczas 6 lub 8-dniowych pobytów, korzystając także z bogatego programu warsztatów i wykładów. Kompleksowe podejście do oczyszczania pod opieką specjalistów (dietetyk, psycholog) oraz zajęcia dla ciała i ducha to najlepszy sposób na wprowadzenie korzystnych zmian.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas