Odchudzanie to trudne wyzwanie. Nagle zmieniamy swoje przyzwyczajenia i nawyki, zaczynamy ćwiczyć. Częstym przeciwnikiem w walce o szczupłą sylwetkę jest głód. Jak sobie z nim radzić? Jak oszukać głód?
Zgodnie z psychologią diety, głód to często objaw psychiczny, który z prawdziwym głodem nie ma nic wspólnego. Chce nam się jeść, bo zobaczyliśmy smakowicie wyglądającego burgera na zdjęciu, a koleżanki od rana dyskutują o pączkach z cukierni na rogu… Automatycznie zaczynamy szukać jakiejś przekąski, sięgamy po kalorycznie i niezdrowe ciasta czy orzeszki w czekoladzie. Jak oszukać głód i czy jest to w ogóle możliwe?
Psychologia diety
Woda!
Dalej doskwiera Ci głód, mimo że godzinę temu zjadłaś spory posiłek? Sięgnij po szklankę wody. Bardzo często odbieramy pragnienie jako głód czy ochotę na małe co nieco. Łatwo pomylić jest sygnały z organizmu, który domaga się płynów. Kiedy poczujesz pierwszy głód wypij powoli szklankę wody i odczekaj 10-15 minut. W chłodniejsze dni świetnie sprawdzi się zielona herbata czy ziółka. Sięgnij po przekąskę czy posiłek dopiero wtedy, gdy napój nie pomaga.
Aby skutecznie hamować odczucie głodu dobrze jest regularnie pić mniejsze ilości płynów w ciągu całego dnia. Nawadnia organizm i zapełnia żołądek.
Nudzę się…
Jak często zdarza Ci się sięgnąć po słodkie czy słone przekąski tylko dlatego, że się nudzisz? Kiedy nie masz nic konkretnego do zrobienia, bardzo często myśli mimowolnie krążą wokół jedzenia. Jak oszukać głód? Wciągająca książka, spacer z bliskimi czy nawet rzucenie się w wir pracy skutecznie odciągnie Cię od lodówki i pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset kalorii w ciągu dnia!
Surowe warzywa – sprzymierzeńcy w walce z głodem
Zdarza się, że danego dnia zjadłaś już wszystkie zaplanowane posiłki, ale mimo to doskwiera palący głód. Zbawienne mogą okazać się pokrojone w słupki surowe warzywa. Zielony ogórek, seler naciowy czy cukinia doskonale zapełnią żołądek i nie dostarczą zbyt dużej ilości kalorii, dlatego możesz schrupać je bezkarnie!
Skup się na jedzeniu
Znasz to? Siadasz do posiłku i oglądasz serial albo wpatrujesz się w ekran smartfona. Zanim zorientowałaś się, że zaczęłaś jeść talerz jest pusty. Ty nawet nie zauważyłaś, kiedy cała zawartość wylądowała w brzuchu. To bardzo ważne, żeby spożywać posiłki świadomie. Wyłącz telewizor, odłóż na chwilę telefon czy książkę. Kiedy jesteś skupiona na wykonywanej czynności, w tym wypadku na jedzeniu, mózg dużo szybciej da Ci znać, że już wystarczy. Im wolniej jesz, tym w ogólnym rozrachunku przyjmujesz mniejszą ilość kalorii i dłużej pozostajesz syta. Kiedy pochłaniasz jedzenie niezwykle szybko i nie jesteś w stanie zwolnić, możesz spróbować… jeść pałeczkami. Niewątpliwie zwolni to Twoje tempo i pomoże skupić się na posiłku.
Mały talerz = mniejsza porcja
Nawet nie wiesz, jak duże znaczenie ma rozmiar talerza. Ta sama porcja nałożona na talerzyk deserowy i obiadowy zaspokoją Twój głód w zupełnie inny sposób! Mózg nie wie, ile tak naprawdę nałożyłaś na talerz. Dostrzega tylko czy jest on pełny, czy jest jeszcze miejsce na dokładkę. Spróbuj jeść z mniejszych naczyń, a poczujesz się bardziej najedzona, mimo że zjadłaś tyle samo lub mniej kalorii!
Powyższe sposoby niewątpliwie wspomogą walkę z nadmiernymi kilogramami. Kiedy jednak nie jesteśmy w stanie się pohamować i objadamy się niemal każdego dnia, warto jest zasięgnąć porady psychologa czy dietetyka. Odchudzanie to nie tylko dieta, to także proces zmiany myślenia!
Będąc na naszych wczasach odchudzających nad morzem nie zapomnij zatem uczestniczyć w warsztatach i zapytać naszych specjalistów bezpośrednio o psychologię diety i skuteczne sposoby na to, jak oszukać głód.
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra