12 marca 2023

Jak odkwasić organizm?

Moda na odkwaszanie i oczyszczanie organizmu zwiększa chęć wprowadzenia zmian do dotychczasowej diety. Decydujemy się na eliminację niektórych pokarmów, redukcję spożywanych kalorii, posty. Jednak czy detoksy są nam w ogóle potrzebne? Co na ten temat mają do powiedzenia dietetycy i inni specjaliści z branży medycznej? Wiele informacji, które publikowane są w Internecie, nie jest popartych badaniami i rzetelnymi źródłami.

Jak odkwasić organizm? Stanowisko specjalistów

Prawdą jest, że postęp cywilizacyjny wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wzrost populacji Ziemi, konieczność modyfikacji żywności, aby podaż nadążyła za popytem, rosnące wymagania wobec jednostki… Codziennie jesteśmy narażeni na stres oraz substancje chemiczne, które niekorzystnie wpływają na ciało i umysł. Zaśmiecając swój organizm niezdrowym jedzeniem, obciążamy narządy wewnętrzne, co może prowadzić do wielu schorzeń i chorób, m.in.: otyłości, nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia. Rosnąca świadomość prowadzi do pytań: jak odkwasić organizm, co jeść, by odżywiać komórki i czuć się lepiej? Duża grupa dietetyków uważa, że ludzie nie potrzebują wspomagania w oczyszczaniu w postaci restrykcyjnych diet i suplementów. Wystarczą zbilansowane posiłki, zdrowsze wybory zakupowe, aktywność fizyczna. „Oczyszczanie” odbywa się samoistnie poprzez: pocenie się, oddawanie moczu czy usuwanie kału. Za pomocą procesów zachodzących w skórze, nerkach, płucach, wątrobie i przewodzie pokarmowym dochodzi do pozbywania się niepotrzebnych oraz potencjalnie szkodliwych substancji. Warto jednak wytłumaczyć, co w medycynie oznacza „zakwaszenie” i „jak odkwasić organizm”? Jest to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej (obniżenie pH krwi do poziomu poniżej 7,35). Kwasica powoduje nieprawidłowości w przebiegu licznych procesów enzymatycznych. Jej przyczyny są natomiast różnorodne: niekontrolowana cukrzyca, zatrucia (np. etanolem), niewydolności nerek lub oddechowa. Wpływ pożywienia na pH krwi jest raczej niewielki (bardziej zmienia się pH moczu), a badania nie potwierdzają, że wskutek złego odżywiania dochodzi do „zakwaszenia”.

Najlepszy detoks – produkty na „tak” i „nie”

Bez wątpienia wysoce przetworzone jedzenie oraz nasycone kwasami tłuszczowymi i chemikaliami negatywnie wpływa na zdrowe i samopoczucie. Jednak informacje na temat najlepszej dla człowieka diety są niejednokrotnie sprzeczne. Różne poglądy (także w świecie medycznym) doprowadzają do wątpliwości czy i jak odkwasić organizm, z czego komponować posiłki. Jednak bezsprzecznie należy bazować na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, z dużą zawartością błonnika, a także na nawadnianiu organizmu. W ostatnich latach wiele osób decyduje się na udział we wczasach odchudzających, aby przygotować się do zmian w odżywianiu w asyście specjalistów. Takie „wyjazdy oczyszczające” należy również wybierać ostrożnie, dokładnie sprawdzając, na jakich zasadach przebiegają turnusy oraz jaka jest wiedza (i doświadczenie) kadry. Jednak jednotygodniowy detoks nie przyniesie długotrwałych efektów – to zaledwie początek dobrych nawyków żywieniowych.

Tego unikaj:

 • Nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów trans
 • Wysoce przetworzonego jedzenia
 • Nadmiernej ilości cukru

Ogranicz:

 • Produkty zawierające dużo skrobi oraz glutenu: wyroby z mąki pszennej, kaszę kuskus i manną, ziemniaki.
 • Produkty odzwierzęce: mięsa, nabiał w postaci słodzonych jogurtów czy żółtego sera.

 

Jak „odkwasić” organizm za pomocą pokarmu, czyli co warto dodać do codziennej diety?

Te produkty mają korzystny wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu:

 • Nasiona czarnuszki, olej z czarnuszki
 • Warzywa (np. czerwona fasola, marchewka, brukselka)
 • Owoce (np. jabłka, cytryny, gruszki, suszone morele)
 • Zioła i rośliny (np. mięta, ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, wodorosty, kolendra, kurkuma)
 • Nasiona, otręby, orzechy (np. czarnuszka, orzechy włoskie, słonecznik)
 • Napoje: herbata zielona, sok z kiszonek, woda

 

Oprócz racjonalnej diety, nie można zapominać o regularnej aktywności fizycznej, która również ma wpływa na przemiany metaboliczne. Ruch pobudza perystaltykę jelit, a więc przyśpiesza trawienie. Dlatego udział w kompleksowych „wczasach odchudzających” może być najlepszym pomysłem, by nauczyć się, jak dbać o całościowy dobrostan. Wyjazdy oczyszczające i sprawnościowe z wykładami i warsztatami dietetyka medycznego, psychologa, kosmetologa organizowane są nad morzem w Primavera Jastrzębia Góra. Informacje dotyczące turnusów (zajęcia, kadra, dieta, terminy) znajdziecie tutaj.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas