25 listopada 2020

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na zachowania nie tylko ogółu społeczeństwa, ale i pracodawców. Do tej pory praca online (lub z domu) była dostępna jedynie dla niektórych grup zawodowych. Głównie tych związanych z freelancingiem, a także specjalistów branży IT. Obecnie, praca zdalna w domu okazała się praktyką, która ma wiele pozytywnych aspektów. Co ważne, jak wynika z raportów wielu firm, praca online nie wpłyneła na pogorszenie produktywności. Pracownicy dbają o to, żeby sumiennie odnotowywać swój czas pracy i pracować równie efektywnie. Być może to pierwszy krok do popularyzacji pracy na odległość na większości stanowisk biurowych?

Praca online – jak zorganizować sobie czas?

Praca online wymaga nie tylko skupienia, ale również umiejętności zarządzania i wielozadaniowości. Przede wszystkim, ważne jest odpowiednie zorganizowanie sobie czasu pracy. Obecnie, dodatkową przeszkodą może być przejście szkół na tryb nauczania zdalnego. Aby móc efektywnie pracować, kiedy w domu mamy uczące się dzieci, należy wyznaczyć sobie (i im) strefę pracy. Miejsce, w którym pracujemy powinno być z dostępem do naturalnego światła oraz komfortowe. Spędzanie kilku godzin przed komputerem na niewygodnym krześle lub na łóżku, skutkować będzie najpewniej bólem kręgosłupa. Dobrze, jeśli praca zdalna w domu może być wykonywana w czasie, kiedy dzieci mają swoje zajęcia. Jest to idealne rozwiązanie, gdy dzieci są w starszym wieku i nie wymagają asysty w nauce. Wtedy zarówno one, jak i my mamy możliwość poświęcenia się najważniejszym sprawom bez wzajemnego rozpraszania. Natomiast, gdy dzieci są młodsze warto poprosić o wsparcie drugiej osoby dorosłej, która mogłaby pomóc w czasie zajęć szkolnych. Dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej mają trudności w obsłudze komputera i zrozumieniu lekcji, która przebiega „online”. Być może część obowiązków zawodowych można wykonać, gdy lekcje się już skończą? Rozmowa z przełożonym będzie w tym przypadku konieczna, aby ustalić nowy czas pracy.

Praca zdalna w domu wymaga planu

Ważne jest także ustalanie wszystkim planu dnia i trzymanie się go. Codzienne, regularnie wykonywanie czynności pozwalają na łatwiejsze wdrożenie się do pracy w nowych warunkach. Zakładając, że zaczynamy czas pracy o godzinie 8, dobrze jest wstać wcześniej, aby zjeść śniadanie i „wyszykować się” (jak robiliśmy to w normalnym trybie). Nie można zapominać także o niezbędnych, regularnych przerwach w ciągu dnia dla „odświeżenia” umysłu, rozruszania ciała. Dobrym pomysłem jest przygotowanie obiadów na kilka dni, które łatwo przechować w lodówce i szybko odgrzać, aby nie tracić czasu na gotowanie. Warto wyznaczać sobie szczegółowo zadania na każdy dzień oraz konkretną godzinę zakończenia pracy. Niestety praca zdalna w domu bardzo często jest chaotyczna, co w rezultacie może oznaczać, że pracujemy więcej niż w normalnych warunkach.

Czas na pracę i przyjemność

Niejednokrotnie do pracy online potrzebny jest jedynie komputer oraz dostęp do Internetu. Jeśli pracodawca nie ma nic przeciwko wykonywaniu obowiązków służbowych poza miejscem zamieszkania, dobrym pomysłem jest wyjazd służbowy. Zabranie ze sobą komputera i znalezienie miejsca z dostępem do szybkiego Internetu sprawi, że praca online nie będzie tak monotonna. Wiele obiektów hotelowych przygotowało specjalne „strefy pracy zdalnej”, a korzystając z ich oferty, zaoszczędzamy także czas na typowe domowe obowiązki jak sprzątanie czy gotowanie. Wyjazd poza miejsce zamieszkania dobrze zrobi także dzieciom, którzy ze względu na jesienną porę i konieczność nauki przed komputerem po zajęciach zazwyczaj nie wychodzą z domu. Po skończonej pracy i lekcjach online można skorzystać z atrakcji obiektu, zrelaksować się w basenie, spędzić bardziej jakościowy czas razem. Nauka i praca online wymaga większej samodyscypliny i organizacji, dlatego chwilowa zmiana otoczenia pozwoli na zdobycie energii na kolejne, intensywne dni.

Praca zdalna w domu: plusy i minusy

Społeczeństwo podzielone jest odnośnie pracy online. Jedni uważają, że to krok w dobrą stronę, innym brakuje kontaktu ze współpracownikami oraz uporządkowanego planu dnia. Do najczęściej wymienianych zalet pracy na odległość należą:

  • możliwość pracy w każdym miejscu z dostępem do Internetu
  • elastyczny czas pracy
  • oszczędność czasu i pieniędzy (np. na dojazdy do pracy)
  • mniejszy stres, większa swoboda

Osoby o odmiennym zdaniu wskazują głównie na te trzy „wady” pracy zdalnej:

  • trudności w oddzieleniu spraw służbowych od prywatnych
  • mniejsza efektywność, problemy ze skupieniem
  • zaburzone relacje międzyludzkie


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas