21 sierpnia 2023

Nadmierne kilogramy i chęć wyszczuplenia sylwetki to problemy pojawiające się cyklicznie, niezależnie od pory roku. Pierwszym okresem, który intensyfikuje starania o poprawę wyglądu, jest wiosna i chęć zrealizowania noworocznych postanowień. W tym czasie wiele kobiet rozpoczyna walkę z nadwagą, z nadzieją, że uda im się schudnąć do urlopu.

Później przychodzi lato, gdzie staramy się wynagrodzić sobie wcześniejsze wyrzeczenia, pozwalamy na więcej, po czym po szczupłej sylwetce – bardzo często – pozostaje jedynie wspomnienie. Nadmiar kilogramów to niestety częsta przypadłość pojawiająca się po powrocie z wakacji, ponieważ w ich trakcie wierzymy, że kilka odstępstw od diety i aktywności nie wyrządzi nam szkody.

Konsekwencja w działaniu i narzucenie dyscypliny żywieniowej to trudne zadanie niezależnie od okresu, w którym rozpoczynają się zmagania o wymarzony wygląd. Jak znaleźć motywację i zacząć odchudzanie po wakacjach a jednocześnie nie załamywać się po najmniejszych porażkach?

Odchudzanie po wakacjach – dlaczego tyjemy na urlopie?

Istnieje kilka powodów, które są bezpośrednią przyczyną tycia na urlopie. Czas wakacji sprzyja bowiem spotkaniom przy grillu oraz imprezom, których nieodzowną częścią są niezdrowe przekąski i alkohol. Jego spożywanie sprzyja rozluźnieniu wcześniej narzuconego rygoru żywieniowego, jak również dostarcza wielu pustych kalorii. Niewiele osób ponadto preferuje aktywny model spędzania wolnego czasu podczas urlopu. Większość wakacji spędzamy zazwyczaj leniuchując na plaży, ograniczając aktywność sprzed urlopu. W kwestii żywienia często popełnianym błędem jest także odpuszczanie sobie zasad zdrowego stylu życia i pozwalanie na niezdrowe jedzenie. Wszystkie te czynniki kumulując się powodują niekontrolowany przyrost wagi, który doskwiera po powrocie i konieczne staje się odchudzanie po wakacjach.

Motywacja do odchudzania – dlaczego jej utrzymanie jest ważne dla osiągnięcia wymarzonych efektów?

Motywacja jest wewnętrzną siłą, napędzającą człowieka do osiągnięcia założonych celów, a także do radzenia sobie z pojawiającymi się na tej drodze trudnościami. Niejednokrotnie te cięższe momenty powodują zwątpienie we własne siły i sens dalszego odchudzania. Motywacja do odchudzania jest więc podstawowym motorem, który stymuluje do podejmowania kolejnych prób oraz do walki o zdrowie i lepszy wygląd. Jeżeli planujemy odchudzanie po wakacjach, warto wiedzieć jak stale utrzymywać ją na wysokim poziomie, aby zobaczyć upragnione efekty.

Jak znaleźć motywację i zrzucić nadmiar kilogramów po lecie?

Motywacja w procesie odchudzania ma niekwestionowany wpływ na osiągnięcie celu – nie tylko jeśli chodzi o odchudzanie po wakacjach. Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które podtrzymają naszą silną wolę w chwilach rezygnacji.

Pierwszą kwestią, od której warto zacząć myślenie o odchudzaniu jest pozytywne nastawienie i nie traktowanie go jako czegoś nieprzyjemnego i ciężkiego do osiągnięcia. Bardzo ważne jest również, aby odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: „dlaczego chcę schudnąć?”. Motywacja powinna wynikać ze świadomej decyzji poprzedzonej wnikliwą analizą naszego problemu. Odchudzanie po wakacjach będzie łatwiejsze, kiedy będziemy stawiać sobie realne, małe cele, ponieważ metoda małych kroczków pozwala uniknąć wielkich rozczarowań, a docenianie niewielkich postępów karmi naszą motywację do osiągania kolejnych. Poza tym takie podejście ogranicza występowanie sytuacji, kiedy nie wiemy jak znaleźć motywację do dalszych działań. Równie ważne jest wypracowanie w sobie systematyczności w aktywności fizycznej i spożywaniu posiłków. Wyrobienie dobrych nawyków jest również procesem, jednak warto nauczyć się planować i przeznaczać konkretne dni/godziny na zakupy, gotowanie, trening. Po pewnym czasie czynności powtarzane regularnie według stałego harmonogramu, osiągną pewien poziom automatyzmu, który pozwoli nam łatwiej dążyć do obranego celu. Kiedy spada motywacja do odchudzania, warto dodatkowo poświęcić czas na pogłębianie swojej wiedzy o zdrowym trybie życia, aby lepiej zrozumieć co i jak wpływa na pracę naszego organizmu. Świadome myślenie o sensie podjętych działań i wizualizacja celów, które chcemy osiągnąć, pomogą usunąć z głowy chęć podjadania czy stosowanie wymówek dla uniknięcia ćwiczeń.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Wymagana zgoda
Dołącz do nas