21 sierpnia 2023

Wszyscy znamy to uczucie. Pojawia się sytuacja, która wymaga wyjścia ze strefy komfortu, a tam jest przecież bezpiecznie i miło. Na zewnątrz czają się drapieżniki, a przynajmniej tak podpowiada Ci głos w Twojej głowie, który hamuje i spowalnia. Kompleksy przejmują władzę nad Tobą i nie wiesz, jak myśleć o sobie dobrze. Czy poznałeś już co to jest afirmacja? Naucz się mechanizmów, które pomogą Ci w codziennym radzeniu sobie z lękami i brakiem pewności siebie.

Kompleksy – co to?

Choć większość z nas nie ma problemu, by wymienić wszystkie swoje słabe punkty, to warto jednak przyjrzeć się z bliska, co hamuje nas. Kompleksy – co to? Najprościej – to zbiór emocji i leków, które dotyczą wyglądu, cechy charakteru, pochodzenia, a nawet statusu społecznego. Zastanówmy się, jak myśleć o sobie dobrze, gdy coś, co tkwi głęboko w nas, powstrzymuje przed maksymalnym wykorzystaniem potencjału jednostki. Kompleksy zazwyczaj wywoływane są już w okresie dziecięcym. Przypomnijmy sobie okres szkolny. Hasła koleżanek i kolegów: „grubas„, „kujon„, „szczerbaty” czy „biedak” nie rozmywały się na szkolnym korytarzu, tylko przylegały na całe życie do danej osoby.

Jak myśleć o sobie dobrze – rodzina i wychowanie

Nie bez znaczenia jest również otoczenie, w którym dorastaliśmy. Znacznie większą szansę na rozwinięcie kompleksów w dorosłym życiu mają dzieci wychowane przez surowych, apodyktycznych rodziców. Porównywanie ocen syna czy córki do innych uczniów z klasy jest szkodliwe. Mogą pojawić się myśli: „nie jestem wystarczający/a”. Współczesne media, które bombardują chłonną psychikę nastolatków zdjęciami modelek i modeli z perfekcyjnie wyrzeźbionymi ciałami oraz twarzą godną dłuta Michała Anioła, pogłębiają już nadszarpnięty wizerunek samego siebie. Nie inaczej jest z mediami społecznościowymi, gdzie z reguły pokazane jest cukierkowe, wyidealizowane życie. Nie trudno o kompleksy, gdy z każdej strony słyszymy – „bądź lepszy, bogatszy i szczuplejszy„.

Kompleksy – co to oznacza dla Ciebie

Skutkiem ubocznym pozostawania w cieniu jest samotność, depresja. Często następuje świadoma rezygnacja z czerpania z życia pełnymi garściami. Ilekroć ominęła Cię pochwała czy premia, bo bałeś się głośno powiedzieć o dobrym pomyśle. Nie odpowiedziałaś na SMS-a z zaproszeniem na randkę od przystojnego kolegi ze studiów, bo stwierdziłaś, że jesteś za brzydka dla niego.

Napawa Cię strachem wizyta na siłowni. Dlaczego? Bo w Twojej głowie wszyscy będą śmiać się z Twojej tuszy. Omija Cię życie. Dlatego walka ze strachem jest kluczowa, aby nauczyć się jak myśleć o sobie dobrze. Wpadnięcie w kompleksy, co to może dla Ciebie oznaczać? Wycofywanie się z podejmowania wyzwań w codzienności. Rezygnacja ze sprzyjających i atrakcyjnych okazji. Nakręcanie spirali lęków i zahamowań. Poznaj sposoby, aby tego uniknąć.

Co to jest afirmacja?

Najprościej afirmację można opisać jako autosugestię. Jest to rodzaj osobistej rozmowy, którą codziennie powinniśmy przeprowadzać sami ze sobą. Motywujące zdania dodające sił podczas kryzysowych sytuacji. Regularnie praktykowana afirmacja pozwala podwyższyć samoocenę. Jej moc tkwi w precyzyjnym skierowaniu pozytywnych słów do słabości. Dla przykładu osoba nieśmiała może co rano mówić do swojego odbicia w lustrze „otaczają mnie przyjaźni ludzie”. Z pozoru w zwykłym zdaniu drzemie olbrzymia siła, a nawyk codziennego wypowiadania słów afirmacji sprawi, że uwierzymy w nią. Systematycznie powtarzany rytuał pozwoli nauczyć się jak myśleć o sobie dobrze. To sztuka bycia szczęśliwym, bo jeśli nie potrafimy kochać siebie, to parafrazując RuPaula – znanego amerykańskiego Drag Queen – to jak możesz kochać kogokolwiek innego? Jeśli czujesz się gorszy od innych, krzycz codziennie sam do siebie „Jestem warty miłości i uznania”. Co to jest afirmacja? To przeciwieństwo negatywnych myśli, lęków i kompleksów – można powiedzieć, że działa jak odtrutka na nie.

Jak myśleć o sobie dobrze? Pozwól sobie na szczęście!

Bez wątpienia, lęki i kompleksy to najgorsi wrogowie na drodze do sukcesu i radości. Hamują rozwój w karierze, związku oraz na innych polach. Na szczęście poznając odpowiedz na pytanie „co to jest afirmacja?”, możesz w prosty sposób przezwyciężyć niską samoocene. Nawyk codziennej afirmacji pomoże Ci nauczyć się jak myśleć o sobie dobrze. Poprawnie skonstruowana potrafi zmienić obraz siebie, który każdy z nas ma w swojej podświadomości. Spróbuj i daj sobie szansę na lepsze życie – myślenie o sobie dobrze to ćwiczenie, które przynosi ogromne korzyści.


Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas