21 sierpnia 2023

Koniec z wymówkami. Nawet jeśli siłownie są nieczynne, a ćwiczenia na świeżym powietrzu utrudnione, nie oznacza to, że należy przestać dbać o siebie i swoją sylwetkę. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia w domu niczym nie ustępują treningom personalnym na siłowni. Wskakuj więc w wygodne ciuchy i do dzieła!

Ćwiczenia w domu – od czego zacząć

Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić, że dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia, lekarze będą zalecali pozostawanie w domu. W końcu to aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania dobrej kondycji całego organizmu. Pandemia koronawirusa wywróciła cały nasz świat do góry nogami – także w kwestii dbania o tężyznę fizyczną. Całe szczęście, z pomocą przychodzą internetowe platformy i aplikacje, a przede wszystkim niezastąpiony YouTube. Z ich pomocą, ćwiczenia w domu mogą być tak samo efektywne, jak te wykonywane na siłowni. Co ważne, wykonasz je o dowolnej porze i w większości przypadków – za darmo. Trening cardio w domu nie wymaga użycia żadnego dodatkowego sprzętu, wystarczy wygodny strój i odrobina miejsca. Samodzielnie decydujesz także o tym, ile czasu chcesz poświęcić na ćwiczenia w domu.

Domowe treningi to znakomity pomysł z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim można je potraktować jako początek przygody z siłownią. Wiele osób chciałoby zacząć w niej ćwiczyć, ale wstydzi się kiepskiej kondycji. Ćwiczenia cardio dla początkujących mogą być odpowiedzią na ich rozterki. Stanowią idealne rozwiązanie również dla ludzi nieśmiałych, krępujących się trenowania w obcym otoczeniu, wśród innych uczestników. W domowym zaciszu, na własnej macie, ćwiczy się znacznie swobodniej.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem w domowym zaciszu?

Na początku warto zdecydować, jaki dokładnie cel chcemy osiągnąć. Optymalne jest uprawianie sportu pięć dni w tygodniu, przez około pół godziny dziennie. Oczywiście, są to ćwiczenia w domu, więc to Ty decydujesz o szczegółach. Jeśli zależy Ci na podtrzymaniu kondycji, najlepiej postawić na wspomniany trening cardio w domu wykonywany np. trzy razy w tygodniu. W dwa kolejne dni można wykonywać ćwiczenia wzmacniające – warto sprawdzić youtube ćwiczenia na brzuch lub pośladki. W przypadku osób dopiero rozpoczynających przygodę ze sportem można rozpocząć od delikatniejszych treningów, aby wprowadzić ciało w ruch. Idealne do tego będą np. ćwiczenia rozciągające youtube.

Wiele zalet ćwiczenia w domu

Treningi w zaciszu własnego domu nie są oczywiście żadną nowością. Jednak wobec aktualnej sytuacji na świecie jeszcze nigdy nie cieszyły się tak wielką popularnością. Tym bardziej, że dla budowania odporności niezwykle ważne jest dbanie o kondycję i zdrową dietę. Ćwiczenia w domu także skutecznie poprawią samopoczucie, które z powodu długotrwałego przebywania w domu może być w nienajlepszej formie. Jeśli więc czujesz, że dopada Cię chandra, wskakuj w strój do ćwiczeń i odpal dowolny trening cardio w domu. Endorfiny, które wydzielają się razem ze spływającymi z czoła strużkami potu, to najlepszy środek na kiepski nastrój. Z pewnością, jedną z najczęstszych zalet korzystania z treningów internetowych jest fakt, że nie musimy za nie płacić. Karnet na siłownię oraz trening personalne, to często spory wydatek. Wymagają również wygospodarowania większej ilości czasu (dodatkowo należy doliczyć dojazd).

Wiele osób, decydując się na zadbanie o sylwetkę przy pomocy internetowych treningów, obawia się że bez użycia odpowiedniego sprzętu, nie będą one efektywne. Szczególnie w przypadku, kiedy celem jest wyrzeźbienie mięśni. Nic bardziej mylnego. Ciężary nie zawsze są potrzebne, a pracując np. nad sześciopakiem zupełnie wystarczą youtube ćwiczenia na brzuch z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. I nie myśl, że takie treningi są lekkie i mało wymagające. Słynne planki i różne kombinacje podporów dadzą solidnie popalić, a następnego dnia z pewnością poczujesz piekące mięśnie. Oczywiście można zakupić dodatkowe akcesoria – hantelki, piłkę do ćwiczeń, czy gumy. Najważniejsze jest jednak, aby ćwiczenia w domu dobrać do stopnia swojego zaawansowania i skupić sie na odpowiedniej technice.

Do największych zalet tej formy ćwiczeń należy brak konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu. Jeśli planujemy rozpocząć trening cardio dla początkujących, wystarczy do tego jedynie kilka elementów. To determinacja, wytrwałość, a przede wszystkim systematyczność. Wysiłek z pewnością się opłaci. Dzięki regularnym ćwiczeniom nabierzemy krzepy, wzmocnimy ciało, a także popracujemy nad rzeźbą mięśni.

Osoby chcące wykonywać ćwiczenia odchudzające w domu powinny skupić się na treningu cardio, ponieważ przyspiesza spalanie kalorii. Sprzyja redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, dotlenia organy wewnętrzne oraz mięśnie, prócz tego ma pozytywny wpływ na pracę układu hormonalnego. Aktywność fizyczna tego rodzaju minimalizuje ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości, jak również nadciśnienia czy miażdżycy. Cardio oddziałuje na układ krwionośny oraz mięsień sercowy. Nawet jeśli ktoś posiada szczupłą sylwetkę i nie czuje potrzeby schudnięcia, ćwiczenia przyniosą mu mnóstwo korzyści zdrowotnych. Nie bez znaczenia pozostaje też czynnik szczęścia, czyli wydzielanie endorfin po każdym treningu.

Jak uniknąć kontuzji? 

Ćwiczenia w domu nic nie kosztują i są precyzyjnie dostosowane do Twoich potrzeb – sam decydujesz o rodzaju i czasie trwania treningu. Wielu zwolenników siłowni, zwraca jednak uwagę na to, że bez instruktora u swojego boku można łatwo nabawić się kondycji. Spokojnie, wystarczy zwracać uwagę na poprawną technikę każdego ćwiczenia. Nawet jeśli wykonujesz bieg w miejscu i pajacyki, czyli trening cardio w domu, możesz zrobić to źle. Kolejna sprawa – przed każdym treningiem niezbędna jest rozgrzewka (jeśli wybierasz trening konkretnej partii ciałą np. youtube ćwiczenia na brzuch). Może to być minuta truchtu w miejscu, 10 pajacyków, 10 przysiadów i skrętoskłony. Nie można też zapomnieć o najważniejszym elemencie treningu, czyli rozciąganiu. Jeśli nie jest on ujęty w odtwarzanym filmie, wyszukaj po prostu ćwiczenia rozciągające youtube. Dokładne rozciągnięcie mięśni gwarantuje szybszą regenerację oraz mniejsze zakwasy.

Dlaczego rozgrzewki nie należy pomijać ani traktować po macoszemu? Nie ma znaczenia, czy wykonujemy trening odchudzający w domu, czy zależy nam na wzmocnieniu kondycji, każdorazowo ćwiczenia powinno się poprzedzić – choćby krótkim – przygotowaniem. Rozgrzewka pobudza organizm do wytężonego wysiłku, a także, jak wskazuje na to jej nazwa, rozgrzewa mięśnie. Podnosi temperaturę całego ciała, a to pociąga za sobą wzmożony transport tlenu do tkanek. Wykonanie serii ćwiczeń rozgrzewających poprawia krążenie krwi, dodatkowo przygotowujemy układ krążeniowo-oddechowy do pracy przy podwyższonym ciśnieniu.

Dzięki rozgrzewce mięśnie nabierają większej elastyczności, wzmacniają się oraz usprawniają. Zwiększa się elastyczność stawów oraz więzadeł. Jeśli pominiemy ten „mini trening” przed treningiem właściwym, grozi nam nie tylko dyskomfort związany z zakwasami następnego dnia. Stawy oraz mięśnie, które nie zostały odpowiednio przygotowane rozgrzewką, są narażone na różnego rodzaju urazy. W trakcie ćwiczeń można doznać skręcenia, naciągnięcia, naderwania czy zwichnięcia lub zerwania.

Na naszym kanale YouTube: Odchudzanie Primavera znajdziesz szeroki wybór treningów na różne partie ciała (brzuch, uda, pośladki), cardio, spalanie, rozciąganie. Dla osób początkujących oraz bardziej zaawansowanych. Spróbuj i sprawdź jak bardzo na tym skorzystasz. 

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas