Aby trening był efektywny, a jednocześnie nie wywołał problemów trawiennych, warto jest zainteresować się tym, jak i kiedy i co jeść przed treningiem. Każdy pokarm zawiera bowiem określone składniki odżywcze, które dostarczają organizmowi energii danego typu i ilości. Najlepiej więc to co jemy przed treningiem dopasować do tego, jak trenujemy.
Podstawową zasadą zapewniającą wykorzystanie maksimum wartości odżywczych oraz pozwalającą uniknąć problemów trawiennych jest czas względem treningu, w którym należy spożyć posiłek. Najlepiej zjeść coś około 3-4 godziny przed treningiem, niezależnie od jego charakteru. Im bardziej wysiłkowy jest trening, tym więcej węglowodanów powinno znaleźć się w posiłku przed. W niektórych sytuacjach (zależnych od intensywności treningu, ale i preferencji danego organizmu) można też przekąsić jeszcze jakieś węglowodany na 1-2 godziny przed aktywnością. Dzięki temu organizm otrzyma pewnego rodzaju bombę energetyczną i trening będzie bardziej efektywny.
Poza węglowodanami, niezbędne jest by w posiłku przed treningiem znalazły się pozostałe składniki odżywcze, czyli białko i tłuszcz. Dzięki nim organizm otrzyma kompleksowe paliwo do wydatkowania. Zależnie od preferencji danej osoby (albo wyznawanych zasad), można ograniczyć ilość tłuszczów w tym posiłku, ponieważ słyną one ze spowalniającego wpływu na tempo metabolizmu.
I ostatnia zasada. Węglowodany, tłuszcze i białka, węglowodanom, tłuszczom i białkom nierówne. Dlatego poza tym, kiedy i w jakiej ilości, konieczne jest zwrócenie też uwagi na to, z jakiego źródła. Zupełnie inny efekt da przekąszenie batona przed treningiem, a inny zjedzenie miski sałatki owocowej. To są zupełnie różnej wartości węglowodany. Wiadomo nie od dziś, że im bardziej naturalne i mniej przetworzone jedzenie, tym lepiej. Dlatego zwróćmy uwagę na jakość pokarmu również pod kątem diety dostosowanej do treningu fizycznego. Zatem co jeść przed treningiem?
Dla zainteresowanych wprowadzeniem w życie zdrowego i wartościowego jedzenia, poniżej przykładowy przepis na w pełni zbilansowany i bogaty energetycznie posiłek. Sprawdzi się on zarówno jako danie przed treningiem, które dostarczy potrzebnej energii do wydatkowania, jak i po prostu jako zdrowe śniadanie, bez względu na to, przez kogo jedzone.
Owsianka idealnym pomysłem na to, co jeść przed treningiem? Jak najbardziej! Płatki owsiane są niezmiernie wartościowym składnikiem naszej diety. 50 g suchych płatków zawiera 30-33 g węglowodanów, 3,5 g tłuszczów oraz 7-8 g białka. Dodatkowo jest to bogate źródłem błonnika, usprawniającego procesy trawienne, witamin z grupy B i minerałów. Z całą pewnością można je więc zaliczyć do pokarmu zbilansowanego i kompleksowego. Ich ogromnym plusem jest też to, że świetnie smakują zarówno na słodko, jak i na wytrawnie.
Poniższy przepis dotyczy ilości optymalnej dla jednej osoby:
Zagotuj mleko w garnku. Następnie wsyp płatki owsiane i gotuj od czasu do czasu mieszając, aż płatki zmiękną, a owsianka trochę zgęstnieje. Przełóż owsiankę do miski i poczekaj, aż trochę przestygnie. Dodaj pokrojonego w plasterki banana, borówki i orzechy. Wymieszaj. Wszystko polej miodem (ilość dobierz do swoich preferencji smakowych). I na koniec: smacznego!
Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra