20 stycznia 2021

W poprzednim wpisie: „Aktywność fizyczna po 60 roku życia”, przedstawiłam niezwykle istotną rolę aktywności fizycznej w wieku senioralnym. Sprawność intelektualna jest równie ważna i ma ogromny wpływ na samodzielne funkcjonowanie. Odpowiednia aktywność ruchowa i intelektualna, właściwe żywienie, wypoczynek i higieniczny tryb życia – to najlepsza profilaktyka chorób. Lek najskuteczniejszy, najtańszy i bez skutków ubocznych.

(tekst został przygotowany przez Anetę Kużel, Fizjoterapeutkę oraz Manager Sand SPA Primavera Jastrzębia Góra)

Wraz z upływem lat, zdolność komórek nerwowych do przekazywania i przechowywania informacji ulega stopniowemu pogorszeniu. Pomocna tu będzie gimnastyka umysłu opierająca się na codziennym ćwiczeniu pamięci, koncentracji, inteligencji czy kreatywności. Takie „ćwiczenia” pewnie niejeden senior wykonuje podczas rozwiązywania krzyżówek, czytania książek, przywoływania wspomnień, czy spotkań towarzyskich.

3 proste sposoby na co dzień

Warto jednak poświęcić trochę czasu na aktywizowanie różnych obszarów mózgu, w sposób bardziej urozmaicony i wszechstronny. Mogą to być trzy proste zajęcia takie jak:

  • liczenie w pamięci zamiast na kalkulatorze. Dobrym sposobem będzie liczenie w pamięci wydanej reszty podczas zakupów w sklepie
  • zapamiętywanie małych porcji tekstu. Podobnie jak lata temu w szkole – ucząc się np. wierszy lub słów piosenek na pamięć
  • przełamywanie rutyny. Głównie w starszym wieku rutyna lubi się wkradać w życie – aby zaangażować mózg do intensywniejszej pracy i spowodować wytworzenie się nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi unikaj rutyny np. poprzez wracanie do domu inną drogą niż zwykle, wybieranie na zakupy różnych supermarketów.


Sprawność intelektualna – ćwiczenia, które warto wykonywać

Do bardziej zaawansowanych ćwiczeń aktywizujących różne obszary mózgu (a co za tym idzie trenujących pamięć) należą:

  • skreślanie sylab. Należy wybrać dowolny artykuł w gazecie i skreślić jak najszybciej wszystkie końcówki kończące się na „-ić”. Należy spróbować przeczytać każdą linijkę tylko raz, ale dokładnie, żeby pracować szybko i efektywnie. Ćwiczenie to można dowolnie modyfikować i np. skreślać wszystkie litery z kreską (ś, ź, ó) . Chodzi o to, by dostarczać umysłowi coraz to nowych wyzwań.
  • czytanie do góry nogami. Również do tego ćwiczenia potrzebny jest tekst. Należy wziąć w rękę książkę i odwrócić ją do góry nogami i spróbować w tej pozycji przeczytać fragment tekstu. W ten sposób poprawia się umiejętność koncentracji.
  • literowanie wstecz. Należy wybrać przedmiot i przeliterować jego nazwę od końca. To niezawodny sposób na trening pamięci i wyobraźni przestrzennej.
  • mieszanie liter. Należy znaleźć długie słowo i spróbować w głowie utworzyć z jego liter inne, krótsze słowa. Np. z liter słowa „sianokosy“ można oczywiście utworzyć „siano“ oraz „kosy“, ale też takie słowa jak „osy“, „ona“, „siny“, „nos”. Należy poświęcić na to kilka minut i „pożonglować’ literami. Kto chciałby ułatwić sobie to zadanie, może wykonać je też na kartce papieru.
  • Świadomy, zdrowy styl życia oparty na aktywności fizycznej i umysłowej pozwoli długie lata cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz będzie przeciwdziałał rozwojowi chorób ograniczających jakość życia. Jeżeli do tej pory tych aktywności w życiu codziennym było zbyt mało, albo nie było jej w ogóle, należałoby zastanowić się, co było tego przyczyną i jak najszybciej wdrożyć nowe nawyki.

Primavera Jastrzębia Góra
ul. Rozewska 40/42
84-104 Jastrzębia Góra

Odkryj
Bądź na bieżąco

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Wymagana zgoda
Dołącz do nas